Õhtuleht 70

VANA HITT | Kostja, sa oled tõeline imemees! Eesti võitis Põhja-Iirimaad 2:1! (1)

Ott Järvela, Belfast, 7. oktoober 2014, 10:38
Konstantin Vassiljev sekkus vahetusest ning pööras Eesti 0:1 kaotusseisu 2:1 võiduks. AFP/Scanpix
Õhtuleht avaldab 70. sünnipäeva puhul artikleid arhiivist. Antud lugu kirjutati täpselt kolm aastat tagasi, 7. oktoobril 2011 Belfastis.

Konstantin Vassiljev on imeline mees. Ta võib olla vigastatud, ta võib mängida vaid 25 minutit, aga Eesti võib temale alati loota. Vahetusest sekkunud poolkaitsja kaks väravat vinnasid Eesti Põhja-Iirimaa vastu 0:1 kaotusseisust 2:1 võidule. Unistus EM-finaalturniirist elab!

Kohtumine algas Eesti jaoks paljulubavalt, kui 9. minutil tulistas Tarmo Kink oma suurepärase vasakuga ja põhja-iirlaste väravavaht Lee Camp, kes sama mehe kauglöögi kuu aega varem Tallinnas sisse pudistas, palli hädiselt nurgalööki tõrjus.

Ent tõsiselt süttida - nii nagu võõrsil Serbia või Sloveenia, kodus Uruguai või Põhja-Iirimaa vastu - sinisärgid avapoolajal ei suutnudki. Tegutsemine oli kartlik ja kramplik ning tõi kaasa ka põhja-iirlaste värava, kui kardetud ründaja Kyle Laffery (Glasgow Rangers) mängis paremal äärel puhtalt üle Raio Piiroja, tulistas palli värava ette, kuhu jõudis esimesena jaole kapten Steven Davis - 1:0.

Vaheaeg õnneks aitas. Põhja-Iirimaa jäi selgelt passiivsemaks ning Eesti rünnakud muutusid ohtlikumaks. Esmalt mängiti löögile Tarmo Kink, ent Camp püüdis. Siis vabastas Kingi hea sööt üks-üks olukorda vahetusest sekkunud Sergei Zenjovi, ent löök läks totaalselt untsu.

Aga lootus oli tekkinud. Pilt polnud enam nii sünge. Ning Eestil oli varuks üks oluline relv, mis olnud viimased kahe aasta jooksul kogetud eduralli katalüsaator -maestro Konstantin Vassiljev.

Kostja ei vedanud meeskonda, peatreener Tarmo Rüütlit, Belfasti sõitnud enam kui 300 Eesti fänni ja kümneid tuhandeid teleri ees istunud eestimaalasi. Oli teada, et äsja vigastusest taastunud Vassiljevit jagub maksimaalselt pooleks tunniks ning Rüütli saatis ta väljakule 65. minutil, kui oli näha, et teisiti ei saa.

Eesti vajas midagi maagilist ja Vassiljev seda ka pakkus. 77. minutil tõmbas ta haneks Craig Cathcarti, kes ta karistusalas maha tiris - penalti. Lööma asus Vassiljev ise ja ei eksinud! Windsor Park muutus hetkega 12 300 põhja-iirlase vutipeost 300 eestlase külasimmaniks!

Ning mis simman see on, kus mürglit ei saa? Peoperemees Vassiljev hoolitses ka selle puudujäägi eest, kui saatis 84. minutil Põhja-Iirimaa väravakatusesse imelise kauglöögi.

Arvestatavat vastusurvet Põhja-Iirimaa enam rakendada ei suutnud ning esimese poolaja lõpus kustuma kippunud unistus EM-finaalturniirist on elus!

Itaalia läks juba kohtumise teisel minutil Claudio Marchisio väravast juhtima ning Chelsea kaitsja Branislav Ivanovic viigistas 26. minutil.

Me väga-väga loodame, aga sõltumata tollest mängust suurim kummardus Eesti jalgpallikoondise ja eriti Konstantin Vassiljevi ees, kes on hakkama saanud millegi uskumatuna. Võimas ja aitäh!