Eesti uudised

Reinsalu kooseluseaduse eelnõust: see asi ei põle tikust! (52)

Õhtuleht.ee, 7. oktoober 2014 13:03
Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks korraldas teise lugemise eel meeleavalduse, kus väideti, et seaduse vastuvõtmine rikuks ühiskonna kõlbelisi aluseid. Foto: Laura Oks
Riigikogus on täna teisel lugemisel kooseluseadus, mis võib neljapäeval minna juba ka lõpphääletusele. Kooseluseaduse eesmärk on tagada mitteabielulises kooselus elavate isikute piisav kaitse kooskõlas põhiseaduse ja Euroopa Inimõiguste Kohtu praktikaga. Järgides samas, et nii ei kahjustataks abielu institutsiooni ega vähendataks paaride motivatsiooni abielusid sõlmida.
13:03

Tänaseks on riigikogus teine lugemine lõppenud. Hääletus toimub neljapäevasel istungil.

13:02

Sibul: kooseluseaduse eelnõu on varjatud viis lubada homoabielu. Sibul lõpetas ettekande sõnadega, et usaldame otsustamise rahvale.

12:53

Jaak Aaviksoo soovis Lindelt teada, kas põhiseaduskomisjon ei soovinud eelnõu panna rahvahääletusele poliitilistel põhjustel.

12:45

12:41
12:41
12:41

Väino Linde: põhiseaduskomisjon eelnõu ei toetanud ka septembris. Komisjon teeb täna ettepaneku eelnõu rahvahääletusele panekut mitte toetada.
Linde kiidab tänast arutelu.

12:39

12:39

Ken-Marti Vaher: suur aitäh, Urmas Reinsalu, et oled suutnud kiretult ja ratsionaalselt sellest teemast rääkida.

12:37
12:36
12:31

Reinsalu: IRL esitas oma eelnõu, mille siirast arutelu ootasime. Kahjuks pean nentima, et debatti ei tekkinud. Kui eelnõu esitasime, oli see kõhklemisi mõte, et arutelu läheb teises suunas, et ehk esitame selle sügise alguses, seetõttu leidsime, et debatt kujuneb selliseks, et liidab ühiskonda. Arvan, et see meie ettepanek oli mõistlik. Teiseks on meie ettepanek on, et võtame selle asjaga aja maha, otsime seda ühisosa.

12:30

Valdo Randpere: seaduseelnõu esitati juba suvel, ent selle aja jooksul ei ole IRL esitanud ühtegi, mitte ühtegi muudatusettepanekut. Mida te tegite terve suve?

12:22

Reinsalu: täna on meil kodutöö tegemata! Ratsionaalne debatt on jäänud ära.

12:20

Maimu Berg: mis saab siis, kui ühiskond ei saagi küpseks?
Reinsalu: erinevad õigussuhted on täna Eesti riigis reguleeritud. Küsimus on selles, kas väide, et ühiskond ei ole valmis ... seadus on valmis, aga ühiskond ei ole valmis. Arvan, et see ei ole kõige mõistlikum mõtteviis. On saavutatud ka ühiskonna konsensuse tee, kui selline küsimus on arutlusel. Ärme tee nii, et enne langetame otsuse ja pärast hakkame seletama. See asi ei põle praegu tikust.

12:18

Reinsalu sõnul näitavad tehtud küsitlused, et tolerants seksuaalvähemuste suhtes väheneb, kui seadust rahvale peale surutakse.

12:14

Olga Sõtnik: sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks on seostatud Vene huvigruppidega, kuidas on võimalik, et IRL teeb nendega koostööd?

11:57

Mihhail Stalnuhhin (Reinsalule): miks sa ei räägi nii kirglikult näiteks siis, kui küsimuse all on ühe ühiskonna osas, kes soovivad samuti oma lastele haridust anda (viidates eesti-vene koolide ja kodakondsuse küsimusele).

11:47

Imre Sooäär: kas see teeb ühiskonda tugevaks, kui ühe eenõu kohta levitatakse valeinfot? Pühapäev näitas, et inimesed ei tea neid punkte.
Reinsalu: mõlemad pooled omistavad eelnõule asju, mida seal ei ole. Enamik ei ole ka seda läbi lugenud, ent on ometi võtnud seisukoha. Me ei pääse avalikust debatist, konsensuse otsimisest, enamusotsustuse meetod ei ole see kõige parem viis (viitab ACTA-le).

11:38

Marianne Mikko küsimus, kas kellegi pole kohta päikese all või kõigil on koht päikese all, võttis Reinsalu esiti tummaks.
Reinsalu: igaühel peab olema koht päikese all.

11:36

Aivar Riisalu: kelle arvamust peaksin riigikogu liikmena rohkem tunnustada? Kuidas peaks väljuma sellest kriisist? Ja kas tulevikus oleks võimalik, et see tüli tuleks hajutada ja ühiskonda selle seadusega harjutada?
Reinsalu: kõik inimesed omavad põhiõigusi, riik peab neid kaitsma. Juriidika pole see, millega ühiskonda tugevaks muuta. Tähtsaim on juhinduda sellest ... igaühe arusaama järgi, kuidas ühiskond saaks olla sidusam, et väljuksime tugevamalt.

11:33

Reinsalu: küsimus pole otsustamises, küsimus on, kuidas ühiskond oleks tugevam.

11:31

Viktor Vassiljev: kas oskate nimetada riiki, mis võiks olla Eestile eeskujuks, kus kooselu ei ole reguleeritud?
Reinsalu: copy-paste ei ole siin kõige selgem lahendus.

11:25

Pilvre: seadusega liiguks Eesti Euroopa väärtusruumi, kas Teie arvates ei peaks Eesti sinna liikuma?

11:15

Toomas Tõniste: kas sinu arust on taunimist väärt, kui pensionärid, üksikvanemad jt on annetanud, et neilt ei võetaks suur tükk Eestist, kus nad elavad? Kas see on sinu jaoks probleem?
Reinsalu: kui tunnustame ühisväärtusi, mida põhiseadus sätestab; kuni see debatt lähtub sellest, ei ole demokraatlikus riigis õiget ja valet, on inimeste arvamused.

11:07

11:05

Tiina Lokk-Tramberg: kes rahastab seadusevastast liikumist?
Reinsalu: küll need osapooled avalikkust ka teavitavad ja sellistes küsimustes on oluline, et oleks selgus, mitte sildistamine.

11:03

Peeter Võsa: mis suurendab lõhet ühiskonnas? Kas see, kui siitsamast majast varastatakse dokumendid, kui õiguskomisjoni liikmeid vahetatakse välja, või kui ähvardatakse riigikogu liiget, või kui on üks korralikult läbi viidud referendum?

11:01

Maimu Berg: kas Teie näete, et see seadus, kui see rakendub, kahjustab kuidagi Eesti perekonda?

Reinsalu: üks ühiskond põhineb väärtustel, mida kehtestab ühiskond ise. Kui suur osa ühiskonnast tunnetab, et see kahjustab väärtusi, on selgelt meil probleem olemas. Uskuge mind, nende küsimuste, väga tõsiste küsimuste, mis peaksid olema vabad päevapoliitikast, nende vastandamine on ohtlik mäng. Näeme, et nende kuude jooksul pole sallivus ja tolerants kasvanud. Peame mõtlema sellele, kuidas me tulevikus edasi liigume.

10:57

Reinsalu: kui tahate võrdseid õigusi kõigile, siis miks ei ole meil laual samasooliste abielu seadust? (Vastuseks Barbi Pilvre küsimusele, miks ei soovita anda võrdseid võimalusi kõigile.)

10:52
10:50

Rait Maruste: väitsite, et ühiskond on lõhenenud, kuid kas rahvahääletus on viis, kuidas saavutada, et inimesi ei diskrimineerita?
Reinsalu: inimeste põhiõigused on kaitstud niikuinii.

10:43

Igor Gräzin: parlament on selgelt lõhki, kas sulle ei tundu, mida kauem sellega venitame, seda kauem läheb lõhki ka rahvas tänavatel? Saaks selle kaelast ära nii ruttu, kui võimalik?
Reinsalu: arvan, et see on ühe päeva peremehe mentaliteet, anna andeks, palun.

(Igor Gräzini arvamuslugu saad lugeda ka SIIT.)

10:40

Jaak Allik: milline oleks sõnum vähemusse jäänud poolele rahvahääletusel?

Reinsalu: pool aastat tagasi poleks ma sellist sildistamist ette kujutanud. Inimlikult on mul kahju, et kui räägime, et eesmärk on sallivus, kujundatakse ühiskonna seisu hoopis vastandlikuks. Kui kodanikud ise saavad arvamuse välja öelda, sellisel juhul on see tulemus ühiskonnas aktsepteeritav.

10:24

Reinsalu: rahvahääletus on meiepoolne lahendus, kuidas vältida halba olukorda.

10:16

Reinsalu sõnul on IRL valmis eelnõu menetlusest tagasi võtma, kui võetaks aeg maha ning otsitaks lahendusi, mis liidavad, mitte ei lahuta. 

10:14

Reinsalu: 

*Juhul, kui see seadus võetakse kiirkorras vastu, tunneb üks suur osa inimesi ühiskonnas, et riigikogu on käitunud nende arusaamade vastaselt ehk kuidas nemad näevad ühiskonnakorraldust.

*Kui seda seadust vastu ei võeta, on tekkinud olukord, kus paljud inimesed, kelle jaoks on see ka küsimus nende õiguste tunnustuses, tunnevad, et neid on otsekui alavääristatud ja nende pürgimused on tagasi lükatud.

10:10

Urmas Reinsalu: muret tekitav, et see seadus, mille eesmärgiks peaks olema tolerantsuse tekitamine, on tekitanud tõsise vaenuhoiaku rahva seas, löönud nad kahte leeri.

10:03

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee