Maailm

Mis on saanud Põhja-Korea diktaatorist Kim Jong-unist? On ta kukutatud? (12)

Aadu Hiietamm, 7. oktoober 2014 07:00
OOTAMATU KÄIK: Põhja-Korea kõrge delegatsioon eesotsas rahvamarssal Hwang Pyong-so, keda on peetud Kim Jong-uni paremaks käeks, käis laupäeval ootamatult Lõuna-Koreas. Tähelepanu äratas, et teda saatsid kõikjal kaks ihukaitsjat, kes varem on turvanud vaid Kim Jong-uni. Foto: EPA
Põhja-Korea on endiselt maailma üks suletumaid ja salatsevamaid riike. Juba üle kuu aja on avalikkuse eest kadunud sealne noor diktaator Kim Jong-un. Nii mõnigi detail viitab võimalusele, et ta on võimult kõrvaldatud. Eksperdid arvavad siiski, et tõenäoliselt mitte ning Kim Jong-un on tõesti haige, nagu väitis 26. septembril riigitelevisioon.

Kim Jong-un upitati Põhja-Korea etteotsa pärast tema isa, 17 aastat võimul olnud Kim Jong-ili surma 2011. detsembris. Mullu aprillis pälvis Kim Jong-un tähelepanu sellega, et ähvardas Lõuna-Koread ja Ameerika Ühendriike sõjaga. Õnneks oli tegu vaid tühipalja propagandaga, sest tõenäoliselt mõistab Kim Jong-il ja tema lähikond hästi, et tegelikult ei suuda nad tõelist sõda üle elada.

Samal teemal

Taas pani Kim Jong-un maailma endast kõnelema mullu detsembris, kui Põhja-Koreas hukati sõjaväekohtu otsusel tema tädimees Jang Song-thaek, keda oli peetud kaua riigi tähtsuselt teiseks meheks. Maailm pidas Põhja-Korea ametlikus propagandas riigi kõigi aegade suurimaks reeturiks tembeldatud tädimehe hukkamist erakordseks julmuseks ja mõistatas, mida ettearvamatult käituv Kim Jong-un järgmisena ette võtab.

Tänavu märt­sis korraldatud formaalsetel parlamendivalimistel kogus Kim Jong-un oma valimisringkonnas 100% häältest. "Ringkonna kõik valijad käisid hääletamas ja 100% neist andsid oma hääle Kim Jong-unile," teatas ametlik uudisteagentuur KCNA.

Viimati nähti 3. septembril

Seda ootamatumalt tuli noorukese Kim Jong-uni avalikkuse eest kadumine. Viimati nähti teda koos naisega 3. septembril, kui nad käisid kontserdil. Mida kauemaks Põhja-Korea liider varju on jäänud, seda enam on hakanud levima kuulujutte, mis üldjuhul on seotud tema võimaliku haigusega. Lõuna-Koreas spekuleeriti võimalusega, et puruhaiget Kim Jong-uni vaevavad podagra, diabeet, kõrge vererõhk ja ülekaal.

26. septembril jäi Kim Jong-un kõrvale ka parlamendiistungist. Samal päeval näitas riigitelevisioon dokumentaalfilmi, milles näidati lonkavat juhti üht vabrikut külastamas ja kinnitati, et vaevustest hoolimata jätkab ta oma rahva kirglikku juhtimist.

Maailmameedias levis see­järel uudis, et Põhja-Korea arstide delegatsioon käis liidri tervisehädasid konsulteerimas Saksamaal ja Šveitsis. Lõuna-Korea meedia väitis 30. septembril viitega anonüümsele infoallikale, et Kim Jong-unile tehti septembri keskel mõlema pahkluu operatsioon ja ta viibib seniajani haiglas.

2. oktoobril hakkas rahvusvahelises meedias levima juba uus info, mis tugineb kunagisele Põhja-Korea propagandistile Jang Jin-sungile. Kümme aastat tagasi kodumaalt põgenenud Jang Jin-sung rääkis Hollandis peetud Põhja-Korea endiste elanike konverentsil, et tema teada on Kim Jong-un võimult kõrvaldatud. Seda tegid Tööpartei keskkomitee mõjuka orgosakonna liikmed, kes keeldusid Kim Jong-unile allumast ja muutsid ta marionetiks, keda hoitakse kuni riigi tulevikukursi selgumiseni varjus. Väidetavalt on orgosakonna liikmed jagunenud kaheks. Ühed soovivad praeguse totalitaarse riigikorra jätkumist, teised jälle on huvitatud avatumast turust ja väliskaubanduse arendamisest.

4. oktoobril oskas Põhja-Korea taas maailma üllatada. Nimelt tegid kolm kõrget tegelast ootamatu visiidi Lõuna-Koreasse, et osaleda Aasia mängude lõputseremoonial. Ühtlasi kohtus delegatsioon Lõuna-Korea peaministri Jung Hong-woni, ühinemisministri Ryoo Kihl-jae ja julgeolekudirektori Kim Kwan-jiniga. Kõnelustel saavutati kokkulepe, et kahe Korea kõrgetasemelist dialoogi jätkatakse juba oktoobri lõpul või novembri algul. Visiit ja kokkulepe on seda ootamatumad, et eelmine Põhja-Korea kõrgetasemeline visiit Lõuna-Koreasse oli viis aastat tagasi.

Mitu meediaväljaannet on näinud Hwangi äkkvisiidist Lõuna-Koreasse märki tema positsioonide tugevnemisest, mis lubas tal riigist päevaks lahkuda. Teised jälle arvavad, kui Põhja-Koreas peaks tõepoolest käima võimuvõitlus, siis vaevalt oleks kõrgetasemeline delegatsioon keset võimuvõitlust Lõuna-Koread külastanud. Nii et Kim Jon-un on ilmselt ikkagi vaid haige, nagu Põhja-Korea riigi­televisioon 26. septembril vihjas.

Kuidas siis aga hinnata Lõuna-Korea ühinemisministri Ryoo Kihl-jae avaldust, kes teatas pühapäeval viitega Põhja-Korea delegatsioonilt saadud infole, et Kim Jong-uni tervisega ei ole midagi halvasti.

Kõigest eeltoodust saab järeldada, et olukord Põhja-Koreas on segane, kuid mis seal täpsemalt toimub, seda väljaspool suletud riiki tegelikult ei teata.

Põnevust üritas veelgi lisada esimesena Kim Jong-uni võimult kõrvaldamisest rääkinud Jang Jing-sung. Kuigi ta on olnud juba kümme aastat Põhja-Koreast eemal, väidab Jang, et tal on säilinud Pyongyangis tähtsad infoallikad. Nendele tuginedes rääkis Jang Jing-sung, et tema veendumuse järgi asendatakse Kim Jong-un (31) tõenäoliselt juba varsti kas poolvenna Kim Jong-nami (43) või venna Kim Jong-chuliga (33).

Elame-näeme.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee