Eesti uudised

Kuidas saab kolmeliikmeline pere hakkama toimetulekupiiril elades (136)

Teet Teder, 7. oktoober 2014 07:00
TOIDUKS JAGUB, MUUKS MITTE: Kui arvestada ainult toidule, siis saab pere toimetulekupiiriga hakkama küll. Tõsi, valima peab, mida osta. Aga pikemad sõidud, haigused, riided, kodutehnika, meelelahutus… Foto: ARNO SAAR
"Leiva peale on ikka liha ka vaja," mõtlen poes ja uurin vorstide hindu. Vaatan riiuliservalt ainult kollaseid, allahindlusi tähistavaid silte. Krakovi vorst paistab hinnalt ja kvaliteedilt kõige parem olema. Aga see on läbi müüdud.

Leian siiski veel odavama ja võtan hoopis Suitsu nime kandva juustuvorsti. 550grammine kang maksab täna 1,79 eurot. Kodus avastan, et liha on selles poolejagu. Ülejäänu on sojajahust ja veest ja jumal teab millest veel. Võid ei osta.

Pagan, kilekott jäi koju. See niru maksab ju viis senti tükk. Ei ole palju, aga kui nädalaga peab pere hakkama saama 58,50 euroga, siis võiks ju vähemalt kilekotigi kodunt kaasa haarata.

Selle aasta alguses tõsteti toimetulekupiiri 76 eurolt 90ni pere esimese liikme kohta. Sotsiaalministeeriumist on öeldud, et midagi kardinaalset sellises toimetulekupiiri määramises muuta ei ole vaja.

Samas Euroopa miinimumsissetuleku tagamise võrgustiku juht Anne Van Lancker ütles Eesti Päevalehele, et Eesti poliitikute määratud toimetulekupiir on liiga madal. "Statistika tuleb panna vastavusse reaalse eluga," ütles Lancker. Kummal on õigus?

Proovisin järele. Ja tean, et isegi kilekoti ostmine on luksus, kui kindlasti tahad selle rahaga toime tulla. Nüüd ei unusta ma enam kunagi seda koju.

Kohe miinustesse!

Et katset ajaliselt tõhusamalt teha, lööme perele mõeldud 234eurose eelarve neljaks ja püüame nädalaga kolmekesi hakkama saada 58,50ga.

Katse esimene päev on kestnud tund aega ja juba olen silmitsi sundkulutusega – lapsel on sünnipäev ja lasteaeda on vaja midagi magusat viia.

Poes endale rõõmsalt sünnipäevalaulu lõõritava lapse jaoks ei ole kahju ka ja ostan talle kaasa kolm pakki Mõmmi vahvleid. Naksti 6,51 eurot läinud.

Kui päeva eelarve on 8,35 eurot, tähendab selline väljaminek laristamist. Aga tühja kah, laps on ju õnnelik.

Samal päeval kulus naisel lõunasöögiks 2,36 eurot, minul kolm. Olgu, proovin homme paremini. Teisipäeval kulub naisel 1,43 ja minul jälle kolm eurot. Kodus sõime kahel päeval nädalavahetusest üle jäänud liha ja kartuleid, mida eelarvesse ei arvesta, lootuses, et küllap sellestki nädalast toitu järgmiseks üle jääb.

Hapukoor on kallis

Kolmapäeva hommikul lähen töö asjus kohtusse.

Kodus kohvitada ei jõudnud ja haarasin kuuma topsi kohvikust. Hind 1,70 eurot. Õnneks on päev kiire ja lõuna jaoks aega ei ole. Kõht koriseb, aga võtan seda kui kokkuhoiuhäält. Naine on samal ajal tõeline säästuloom, kes sööb vähe nagu kirp. Väitis, et sõi korralikult mingit rooga kana ja riisiga, aga tema lõunaks kulus vähem kui minu kohvile jaoks – ainult 1,17.

Kolmapäeval teen sõidu maale vanemate juurde. Edasi ja tagasi sõit on 130 kilomeetrit. Vanal autol kulub selleks koos linnast väljasõiduga umbes 10 liitrit bensiini. Kliendikaardiga saan bensiini odavamalt, aga ikka kulub 12,25 eurot.

Samas annab isa kaasa kotitäie tomateid. Kodus on pelmeenid. Hapukooreta.

Tasuta tomatid

Neljapäeval kulub minul lõunaks jälle 3 ja naisel 1,32 eurot. Tänan taevast, et lasteaed ja lasteaia toiduraha toimetulekupiiri ei arvestata. Vähemalt on laps söödetud.

Õhtusöögiks on isa antud tomatid. Võtan lisaks poest karbi mune (10 muna, 83 senti ja neist kasutan pooled), leian külmikust jupi kahtlast sinki ja vormin sellest panniroa. Sööme saiaga.

"See on maitsev, aga ei näe väga tervislik välja," ütleb naine, kui vaatab mind valget saia nimetu muna-tomati kastmega sisse vohmimas. "Panin porgandit ka," õigustan ennast.

Ja mulle meenub, et ligi 400 grammi porgandeid maksis kaheksa senti. Enamik kulus kastmesse, ülejäänu krõbistas laps ära. Tema kastet ei tahtnud.

Reedel teeme suurema poeskäigu. Plaanime nädalavahetuseks jälle maale sõita ja viisakas oleks ju kotitäis kostiks kaasa võtta.

Hapukoor, kohvikoor, piim, mullitaja lapsele, kuuspakk õlut isale ja kuna liha on üliodav (alla kolme euro kilo) siis võtame seda paraja tüki. Juustu ja leiba-saia ka. Kokku 18,73.

Siinkohal tuleks nüüd joon alla tõmmata ja vanematele helistada, sest eelarves on järel ainult 1,28 eurot ja raha bensiini jaoks ei ole.

Kogu eelarve kulus ainult toidule ja ühele pikemale sõidule. Tänu taevale, et sel ajal hapra iseloomuga sukkpüksid naisel katki ei läinud ja peres kõik terved olid. Eelmisel kuul kulus ainuüksi apteegis 58 eurot.

234eurose eelarvega ei teki kolmeliikmelisel perel mingit tagavara näiteks pesuvahenditeks, rääkimata ootamatusteks. Rikki ei tohi minna pesumasin ja ise ei tohi külmetuda.

Toitu selleks nädalaks üle ei jäänud.

Mis on toimetulekupiir?

2014. aastal on toimetulekupiiri määr 90 eurot kuus üksi elavale inimesele või perekonna esimesele liikmele ning 72 eurot pere teisele ja igale järgnevale liikmele. Näiteks kolmeliikmelise pere toimetulekupiir on seega 234 eurot.

Toimetulekutoetuse saajal, kelle kõik perekonnaliikmed on alaealised, on õigus saada koos toimetulekutoetusega lisasotsiaaltoetust 15 eurot.

Alles siis, kui pere sissetulekud on alla toimetulekupiiri, saab taotleda toimetulekutoetust, mida maksab kohalik omavalitsus.

Samal teemal

28.07.2014
Üksikema: jah, nihverdasin ja petsin riiki, aga muidu poleks ma hakkama saanud
16.07.2014
Laine Randjärv | Vajaduspõhine lastetoetus suureneb oluliselt
10.06.2014
Puudega lapse ema kohtuvõit võib muuta toimetulekutoetuste maksmist
08.05.2014
Kuidas elada õhust ja armastusest?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee