Raha

Konjunktuuriinstituut: käesoleva aasta keskmine brutopalk on 1000 eurot  (22)

Toimetas Sander Silm, 6. oktoober 2014 13:15
Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing Foto: PEETER LANGOVITS/POSTIMEES
Eesti majanduse hetkeseis on rahuldav ning seda on oodata ka lähikuudel, kuid majanduskasvu pidurdavad euroala majandusprobleemid ja Venemaa-Ukraina konflikt, näitab Konjunktuuriinstituudi (EKI) kolmanda kvartali uuring.

Konjunktuuriinstituudi küsitletud ekspertide hinnangul kasvab Eesti majandus sel aastal 2, eratarbimine 3,5 ja tarbijahinnaindeks 0,2 protsenti. Selle aasta keskmiseks brutopalgaks prognoosib EKI 1000 eurot ning töötuse määraks 7,5 protsenti. Ekspordi maht on EKI prognoosi järgi 12,3 miljardit eurot ja impordi maht 13,3 miljardit eurot.

"Ligi kolmandik küsitletud ettevõtetest tunnetab Venemaa-Ukraina konflikti mõju, samas hindab seda mõju oluliseks vaid 4 protsenti ettevõtjatest. Kõige rohkem on probleeme teenindussektoris, kus turismisektor tunneb nõudluse vähenemist ja maanteetransport ülepakkumist,“ märkis Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis konjunktuuri tutvustamisel. "Töötusettevõtted on mures rubla kursi kiire languse pärast. Samuti on probleeme tooraine ja materjalide hankimisel Ukrainast ja selle transiidil läbi Venemaa," lisas Josing.

Venemaa impordikeelu mõju Eestile ulatub 2013. aasta andmetel 75 miljoni euroni, kaudne mõju 150 miljoni euroni. "Konflikti pikaajalised ja kaudsed mõjud on kindlasti suuremad kui lühiajalised ja otsesed mõjud. Eesti ettevõtjad ei tohi jääda lootma Venemaa turu taastumisele, vaid peavad kohanema muutunud olukorraga ja leidma oma toodetele ja teenustele uued turud,“ kommenteeris Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi majandusanalüüsi valdkonna juht Meelis Kitsing.

Riikide rahvusvahelise konkurentsivõime edetabelis on Eesti 144 riigi seas 29. kohal ehk aastaga oleme oma positsiooni parandanud kolme koha võrra. Eelmisel aastal oli Eesti nende riikide seas, kes on arenemas efektiivsusepõhiselt astmelt innovatsioonipõhisele astmele. Tänavu oleme aga kõrgeima astme riikide hulgas, kuhu kuulub Euroopa Liidu uutest liikmesriikidest koos Eestiga veel Slovakkia, Sloveenia ja Tšehhi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee