Teleblogi

ARVUSTUS: "Peaky Blindersi" uus hooaeg algas paljulubavalt 

Lennart Puksa, 9. oktoober 2014, 15:13
Charlotte RileyFoto: AP / Scanpix
Briti gangsterisari võlub uuel hooajal tugevate osatäitmiste ja jätkuvalt laitmatu visuaalse stiiliga.

"Peaky Blindersi" teine hooaeg jätkab jutustamist Birminghami (sari on filmitud küll Liverpoolis) tänavajõugu tõusust Esimese maailmasõja järgsel Inglismaal.

 

Samal teemal

Eelmise aasta septembris eetrisse läinud gangsterisarja kutsuti koheselt Briti "Boardwalk Empire´iks", kuid sellised paralleelid on lähemalt vaatlusel suuremalt jaolt alusetud. Mõlemad sarjad kujutavad tõesti gangstereid 1920ndatel, kuid siin kahe sarja ühisosad ka lõppevad.

Kui "Boardwalk Empire" on palju laiema mõõtkavaga ning kujutab ennekõike Nucky Thompsoni langust, siis "Peaky Blinders" (sari on nime saanud samanimeliselt jõugult, kes õmbles žiletiteri oma mütsi esiotstele) tegeleb Thomas Shelby (Cillian Murphy) poolt juhitud perekonna tõusuga.

Jätkuvalt on Shelbyde perekonna lugu esitatud äärmiselt stiilselt, valguse-varjude rikas kinematograafia on tõenäoliselt ilusaim, mis Briti sarjade puhul kunagi on olnud (antidoot "Sherlocki" koomiksi-esteetika ja "Downton Abey" staatilisele aristokraatia tolmule). Ajastukohase muusika asemel algavad sarja avatiitrid Nick Cave and The Bad Seedsi "Red Right Handiga". Esimese hooaja soundtracki nimistusse mahtus veel muuseas The White Stripes ja Tom Waits.

Steven Kinghti (Eastern Promises, Locke) poolt loodud sarja, kes ise ka on kõigi esimese hooaja kuue osa stsenaariumite autor, on väga kena vaadata ning produktsiooniraha on märgata igas kaadris, kuid vahepeal tundubki, et kui sama palju aega läheks stsenaariumite nüansseerimiseks, kui läheb kaamera tagustel jõududel oma töö tegemiseks, oleks kogu ettevõtmist veidi kaasahaaravam jälgida.

Peale stiilipuhtuse aitavad sarja siiski vaatamisväärseks teha Cillian Murphy, Helen McCroy ja Sam Neilli osatäitmised, kes kehastavad vastavalt siis jõugu perekonnapead Thomast, tema tädi Pollyt ja jõuku kukutama saadetud peainspektor Campellit. Nemad pigistavad välja viimase neile antud materjalist ja voolivad enda kehastatud tegelastest enam-vähem kolmemõõtmelised karakterid.

Esimese hooaja põhjal jäävad teised tegelased üsna skemaatiliseks, olgu selleks siis Thomase kaks venda ja õde või siis Peaky Blindersi jõuku sisse imbunud võimuagent Grace, kes Thomasesse armub. Lisaks veel lõppeb esimene hooaeg ülepingutatud möödalasuga.

Teise hooaja avaosa, mis BBC Two pealt läks eetrisse möödunud neljapäeval (Netflix ostis muuseas hiljuti sarja näitamisõigused USAs), alustab samuti kuueosalist hooaega üsna paljulubavalt. Möödunud on kaks aastat ja Thomas plaanib Shelby perekonna ettevõtmisi laiendada Londonini. Näib, et uue hooajaga on sarja autorid üha enam tõmmanud Thomase ja Don Corleone vahel mõttelisi jooni: kompromissitu ambitsioonikus koos halastamatu külmusega on kahe tegelase silmatorkavamad iseloomujooned. Isegi Thomase uus kabinet näeb välja niisamasugune kui "Ristiisas".

Teise hooaja kõrvalosadesse on palgatud Briti hetke üks parim karakternäitleja Noah Taylor ("Game of Thrones" Locke), kes mängib Londoni itaalia mafioosot, ja hetkel oma generatsiooni üks hinnatum näitleja Tom Hardy, kes ilmutab end hooaja teises osas.

Nõnda saavad Christopher Nolani Batmani-filmide kaks kurjamit ekraaniaega jagama ja nende omavahelised stseenid tõotavad tulla pingest särisevad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee