Foto: Laura Oks
Toimetas Kaspar Käänik 5. oktoober 2014 14:07
11. oktoobril ajavahemikul kella 12st kuni 13ni kogunevad puudega inimesed maakonnakeskustes üleriigilisele töövõimereformivastasele meeleavaldusele.

Piketid toimuvad üheaegselt Tartu raekoja platsil, Rakvere keskväljakul, Viljandi Vabaduse platsil, Narva FAMA keskuse esisel platsil, Pärnu Port Arturi esisel platsil ning Tallinna Vabaduse väljakul, kus võtavad sõna ka korraldajad.

"Puudega inimesed tahavad valitsusele edasi anda selge sõnumi – nad on vastu töövõimereformile sellisel läbimõtlematul kujul nagu valitsus seda on kavandanud ning nad nõuavad valitsuselt ja riigikogult aja mahavõtmist, reformikava uut ja süsteemset läbitöötamist ning õigetele alustele seadmist," ütles Eesti Hooldajate Liidu juht Tiina Kangro.

"Töövõimereform on väga suur riiklik projekt, mis mõjutab otseselt enamat kui 100 000 puude või püsiva terviserikkega inimest. See puudutab ka nende tulevasi saatusekaaslasi, hooldajaid, lähedasi, pereliikmeid ja nendega töötavaid spetsialiste. Riigi majandusarengu ja finantsilise jätkusuutlikkuse kaudu on reform seotud kõikide Eesti elanike elukeskkonna ja elukvaliteediga," rääkis Kangro.

"Praegu riigikogus arutlusel oleva töövõimereformi seaduseelnõu vastuvõtmisel luuakse vaid kuvand vilkast tegutsemisest ja puudega inimeste aitamisest tööturule," ütles Kangro. "Kui reform praegusel kujul käivitada, võib paljude puudega inimeste olukord paranemise asemel koguni halveneda. Just seepärast kutsume üles kõiki puudega, aga ka puudeta inimesi, terveid ja haigeid, noori ja vanu inimesi tulema koos meiega tänavale, et öelda valitsusele ja riigikogule – see töövõimereform vajab muutmist!"

Töövõimereform on vajalik, kuid seda tuleb muuta järgnevalt:

  • Reformiga peavad kaasnema puudega inimestele ja neid hooldavatele perekondadele kogu Eestis kättesaadavad sotsiaal- ja tugiteenused. Nende tagamiseks peab riik saavutama omavalitsustega vettpidava kokkuleppe. Ühe prioriteedina tuleb koduseinte vahelt vabastada omastehooldajad, et nad saaksid tööle naasta. Selleks tuleb nende hoolealustele tagada vajalikud hoolekandeteenused.
  • Tööandjatele tuleb luua asjakohased soodustused ja stiimulid, mis kompenseerivad erivajadustega töötajate rakendamisega seotud lisakulud. Sotsiaalse ettevõtluse tekkeks on vaja tõukemeetmeid.
  • Võimetekohane haridus peab olema tagatud kõigil haridustasemetel, see on eeldus iseseisvaks toimetulekuks ja töötamiseks. Tuleb tagada kooli lõpetavate puudega noorte ligipääs tööturule, samuti tõhustada juba töötavate puudega inimeste kaitset terviseprobleemide tõttu tööturult väljalangemise vastu.
  • Töövõimereformile tuleb koostada kulu-tulususe analüüs ja rakenduskava ning teha riski- ja finantsanalüüs. Vaja on lähtuda reeglist, et kui süsteemi muuta, tuleb seda teha informeeritult ja teadlikke meetmeid valides.
  • Kui sinu kodukohas piketti ei toimu, aga tahad puudega inimestega koos oma õiguste eest seista, siis anna sellest teada kirjutades e-postiaadressil toovoimereform@gmail.com. Sul aidatakse leida lähim koht ja võimalus osalemiseks.
  • Kõiki, kes jagavad muret, kutsutakse liituma petitsiooniga: "Pöördumine tööealiste puudega inimeste, töövõimetuspensionäride ja omastehooldajate kaitseks töövõimereformi rakendumisel", mille annavad korraldajad üle valitsusele, riigikogule ja presidendile. Petitsioonile saab allkirja anda SIIN!

Samal teemal

Kommentaarid  (5)

6. oktoober 2014 10:08
Miks mul ei ole õigust siin sõna võtta? Olen Õhtulehe tellija,tahan ka oma arvamist ütelda! Teist võimalust pole,ei hakka ju toimetusse kirjutama.
eit 5. oktoober 2014 21:48
nii nagu lastetud naised ei tea , mis tähendab lapse kasvatamine , ei tea ka puudega inimest mitte hooldanud inimene tegelikku asja olemust . mul on 26 aastane kogemus ja võin ütelda , et mul oli õnne , sest lapse isa on olnud talle senini toeks ja abiks , kuigi tal oli juba enne õnnetust uus pere . aga noormees ise töötab juba 18 aastat , sest meil on selline ellusuhtumine , et igaüks peab ise oma elu peremees olema , kui võimalik ise hakkama saada . ise tegin 18 aastat meeste tööd , et lastekarjale raha jätkuks . väikese raha eestpole eriti mõtet tööl käia täiskohaga , see on tööle peale maksmine . kui minu laps peale elektrilööki ellu jäi , siis tegime talle selgeks , et nüüd tuleb sellest vihmaussielust võtta , mis võtta on . nüüd otsustas eesti riik ilma panustamata , et paras aeg on puudega inimesed hunt teab kuhu tööle panna ja nende palgale piir panna . see on veel eriline õudus , kadestada inimesi , kelle elu niigi raske . meie riik on ainult rikastele hea tervisega inimestele , kellel jagub raha ja glamuuri . aga nagu riigipiir on liga loga , nii on ka inimestesse suhtumine . kahjuks jõudu teile kannatavatele inimestele oma õiguste eest võitlemisel .
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS