Eesti uudised

Samost: Läti valimised võitnud Üksmeel on sisuliselt Keskerakond (11)

BNS, 5. oktoober 2014 13:25
Anvar SamostFoto: Arno Saar
Isamaa ja Res Publica Liidu liige Anvar Samost peab Läti seimivalimistel enim hääli kogunud venemeelset Rahva Üksmeele Parteid ideoloogiliselt väga sarnaseks Eesti Keskerakonnaga.

"Ma arvan, et suurim erinevus võrreldes Keskerakonnaga on see, et Üksmeele esimees Nil Ušakov on 20 aastat noorem ja ei ole nii-öelda põhirahvusest, aga muidu on ta küll sama raamatu lehekülgedelt," ütles BNS-ile Samost, kelle sõnul eksiti seekordseid tulemusi prognoosivatel lävepakuküsitlustel üsna suurel määral.

Samal teemal

"Üksmeel on avalikus retoorikas väga Kremli-meelne. Otsesõnu Ušakov ju ütles, et Putin on parim president Venemaale. Sellele lisandub väga ambivalentne suhtumine Ukraina kriisi," rääkis Samost ja lisas, et Üksmeele suhtumine praegusesse geopoliitilisse olukorda viis ära lätlaste hääli, ja seda hinnanguliselt 5 protsendipunkti võrra. "Kui vaadata nende tulemust Riias, siis seal nad said seekord ligi 40 protsenti häältest, mis tähendab seda, et suurem osa Riia venekeelsetest valijatest hääletas endiselt Üksmeele poolt. Aga näiteks Kurzemes, mis on Läti läänepoolne osa, olid nad lausa neljandal kohal vähem kui 10-protsendise tulemusega."

2011. aasta valimisteks kiirelt moodustatud ja tugeva tulemuse teinud tsentristlikku Reformiparteid pole praeguseks aga enam olemaski ja nii jagunes Reformipartei ligi 20 protsenti hääli seekord kahe uue erakonna ning valitsuskoalitsiooni vahel ära.

Konservatiivse erakonna Ühtsuse tulemust nimetas Samost väga märkimisväärseks: "See on kolmas kord, kui Ühtsus on valimistel väga kõva tulemuse teinud. Kui Eesti parteimaastikku vaadata, siis Ühtsus on väga sarnane IRL-iga, aga sellist erakonda, nagu nende rahvuslaste ühendus on, seda Eestis parlamendierakondade seas ei ole – nemad on oluliselt rahvuskesksemad kui IRL ja paljudes sotsiaalsetes küsimustes oluliselt konservatiivsemad. Rahvuslaste seltskond sai seekord rohkem hääli kui eelmine kord," viitas Samost rahvuslikule liidule Kõik Läti Eest! – Isamaale ja Vabadusele/LNNK.

"Kõik valitsuse erakonnad parandasid enda tulemust – kõige rohkem Lembergsi erakond Roheliste ja Talunike Liit, mis on seletamatu, üsna Lätilik fenomen. Tegemist on ühe mehe populaarsusel tugineva erakonnaga. See mees on Aivars Lembergs – kõige tuntum oligarh ja inimene, kes oli 25 aastat Ventspilsi linnapea, enne kui ta kriminaalsüüdistustega kohtu alla läks. Suure tõenäosusega on tegemist väga suure korruptandiga. Vaatamata sellele on ta väga populaarne," selgitas Samost.

Lembergsi erakonnast pärineb ka praegune Läti kaitseminister Raimonds Vējonis, kellel on Ukraina kriisist tulenevalt olnud viimasel ajal võimalus palju meedias figureerida. "Põhiline sõna, mida lätlased nende valimistega seostavad, on "drošība" ehk siis julgeolek. See paistab valimistulemustest ka välja," märkis Samost.

Samosti hinnangul jätkab Lätis praegune valitsuskoalitsioon. "See on Lätis ka mitte ideoloogiline või maailmavaateline koalitsioon, vaid mõistuseabielu laadne asi, nagu ka Eesti eelmine koalitsioon suuresti."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee