Maailm

Lätis toimuvad täna parlamendivalimised 

BNS/Õhtuleht.ee, 4. oktoober 2014 08:00
Nils Ušakovs.Foto: Reuters / Scanpix
Tänaste valimiste tulemusena pääseb Läti seimi tõenäoliselt viis erakonda, ilmneb agentuuri SKDS neljapäeval avaldatud küsitlustulemustest.

Arvamusuuringu tulemuste põhjal on suurim toetus venemeelsel vasakerakonnal Koosmeel, kellele kavatseb hääle anda 18,4% vastanuist. Koosmeelt juhib Riia linnapea Nils Ušakovs.

Teisel kohal on 11,9%ga praeguse valitsuskoalitsiooni juhtiv jõud, paremtsentristlik Ühtsus. Järgnevad 11,3%ga Roheliste ja Talurahva Liit, 9,3%ga Rahvuslaste Liit ning 9,1%ga uustulnukas, endise riigikontrolöri Inguna Sudraba asutatud erakond Südamest Lätile.

Kõik ülejäänud parteid jäävad arvamusküsitluse põhjal viieprotsendilise valimiskünnise taha.

Samal teemal

Kokku püüab seimi pääseda 13 parteid või valimisliitu. 100 kohale kandideerib 1156 kandidaati.

Hoolimata tõenäolisest valimisvõidust, jääb Koosmeel taas valitsusest välja, sest senise valitsuskoalitsiooni erakonnad ei soovi seda erakonda parlamendivalimiste järel moodustatavas uues võimuliidus näha.

Väärib tähelepanu, et Läti parlamendi mandaadi- ja eetikakomisjon lükkas valimiste eel tagasi petitsiooni e-hääletuse korraldamiseks. Petitsioon kogus portaalis manabalss.lv üle 10 000 toetusallkirja. Seimikomisjoni liikmed kinnitasid, et hindavad algatust, mis annab võimaluse asja arutada, kuid internetis hääletamise turvalisuse küsimuses jäid kahtlevale seisukohale nii rahvaesindajad kui ka IT-spetsialistid.

Läti Avatud Tehnoloogia Ühingu (LATA) sõnul on e-hääletuse juures suurim takistus võimetus tagada korraga nii turvalisuse kui ka salajasuse põhimõte.

Samal teemal

05.09.2014
Läti koalitsiooniparteid jäävad tõenäoliselt võimule
04.09.2014
LÄVEPAKUKÜSITLUS: Läti parlamendivalimised võidab Ühtsus