Maailm

Venemaa ja Ukraina sõda käib ka filmirindel (3)

Allan Espenberg, 4. oktoober 2014 08:00
Oleg Sentsov.Foto:
Kui Venemaal põlatakse ja jälestatakse peaaegu kõike Ukrainaga seonduvat, siis Ukrainas ei tasu Venemaa asjadest samuti juttu teha. Sellel väljakuulutamata sõjal kahe riigi vahel on kümneid tahke ning ükski valdkond pole sellest puutumata jäänud. Halastamatut sõda peetakse ka kino ja televisiooni vallas.

Viimastel kuudel on Ukrainas tõsiselt ette võetud Venemaa telekanalid ning mängu- ja dokumentaalfilmid. Kui mõni Vene telejaam edastab Ukraina-vaenulikke programme ja valetab Ukraina sündmuste kohta, siis on loomulik, et seda kanalit Ukrainas enam ei transleerita. Või kui Vene filmides on juttu suurest ja võimsast vene rahvast ning teisalt halvustatakse teisi rahvaid, sealhulgas ukrainlasi, siis ei teki samuti kahtlust selles, et taoliste filmide koht pole Ukraina kinosaalis.

Samal teemal

Venemaa ajakirjanduses on esinenud palju nurinat Ukraina võimude tegevuse kohta Vene telekanalite sulgemisel ja filmide keelustamisel. Kuid esialgu venelaste käsi seda olukorda teiseks muutma pole küündinud. Nii on lühikese ajaga pandud kinni suur hulk Venemaa telekanaleid ja koostatud nimekirjad Ukrainas keelustatud filmidest.

Venelased küll vinguvad, et ühegi teise riigi filme peale Venemaa omade pole Ukrainas keelustatud, kuid ega Ukraina ühegi teise riigiga peale Venemaa ju ka ei sõdi. Samas pole ka Venemaa territooriumil kõik välisriikide filmid teretulnud ja mõni on lausa keelatud. Nii pole näiteks Venemaa kinodesse jõudnud USA film 2008. aasta Gruusia-Vene sõjast "Viis päeva augustis", kuigi internetis saab seda filmi siiski vaadata.

Võõrpropaganda keelati

On selge, et keelamisel võib sageli olla hoopis vastupidine tulemus. Inimesed võivad kas või trotsi pärast hakata keelatud filme salaja vaatama. Kuid arvatavasti on suurel osal Ukraina inimestest siiski Putini-Venemaast villand ja nad ei kavatse ukrainlasi halvustavaid filme vaadata.

Ukraina kinokomitee uus esimees Põlõp Iljenko teatas, et riigi inforuumi kaitsmine on Ukraina valitsuse üks prioriteete.

"Toimub väga imelikke asju. Ukraina režissöör on Venemaal trellide taga, teda hoitakse pantvangis. Samal ajal näidatakse Ukraina telekanalitel ja kinoekraanidel ikka veel filme, mis tegelikult ülistavad ja populariseerivad neid, kes praegu mõnitavad Oleg Sentsovi, kes on temalt võtnud vabaduse, kes võtavad kõigilt ukrainlastelt vabaduse. Seetõttu algatab kinokomitee sanktsioonide kehtestamise Venemaa filmitoodangule, mille kangelased on seotud Venemaa eriteenistuste või nende eelkäijatega, näiteks NKVDga. See kaitseb meie inforuumi," märkis septembri algul Iljenko.

Veidi üle kahe kuu ametis olnud Iljenko lisas mõni aeg hiljem: "Me vähendame Venemaa propaganda mõju ukrainlastele, kuid Ukraina kinokomitee ei plaani keelata demonstreerimast Ukrainas neid filme, mis ei ohusta rahvushuve."

Septembri lõpul keelas Ukraina kinokomitee kahe Venemaa filmi demonstreerimise ja levitamise Ukrainas. Põlu alla sattusid mängufilmid "Matš" ja "August. Kaheksas", mida ei tohi näidata ei kinodes ega televisioonis ning vaadata ka kodus.

Vene ajakirjanduses küsitakse, kuidas on selline film nagu "Matš", milles mängivad tuntud Vene ja Ukraina näitlejad, olla ohtlik Ukraina riigile. Tõenäoliselt nii väga polegi, kuid millisele rahvale meeldiks, kui tema esindajaid näidatakse kinolinal kollaboratsionistide, lollakate ja petistena!

Käib teineteise ületrumpamine

Kaks nädalat varem, septembri keskel oli Ukraina keelustanud üheksa Venemaal toodetud filmi ja teleseriaali.

Samal ajal tegi üks tuntumaid Venemaa filmilavastajaid Juri Kara ettepaneku peatada USA filmide näitamine Venemaa kinodes senikauaks, kuni ameeriklased ei loobu sanktsioonidest. "Hollywood hakkab Obamat survestama ning ta lõpetab sanktsioonid," arvas Kara, kelle mõtet toetas veelgi tuntum režissöör Stanislav Govoruhhin. Sarnast ideed on Venemaal varemgi arendatud, kui käidi välja mõte vähendada välisfilmide osa 50%ni või keelustada sellised välismaa filmid, kus Venemaad või venelasi ei kujutata just kõige helgemates toonides.

Ukrainas on keelustatud ka suur hulk Venemaa telekanaleid, sealhulgas Kanal 1, RTR-Planeta, Rossija-24, NTV-Mir, LifeNews, RBK-TV jt.

Viimase aja üks kuulsam Ukraina film on "Qaytarma" (Хайтарма), mis jutustab krimmitatarlaste küüditamisest 1944. aastal. Seda filmi on pärjatud juba mitme preemiaga, näiteks Itaalia Kimera filmifestivalil anti sellele koguni kaks auhinda (parim film ja parim lavastus). Huvitav on see, et kuigi Venemaal võeti film vastu üsna suure pahameelega, omistati kevadel "Qaytarmale" kui SRÜ ja Baltimaade parimale filmile Venemaa filmipreemia Nika. Ehkki seda filmi pole Venemaal ametlikult keelatud, on ta ebasoovitatavate filmide nimekirjas siiski ja selle näitamist on takistatud.

Samal ajal suhtus Venemaa tunduvalt karmimalt filmi "Käsk on unustada" (Приказано забыть), mis räägib tšetšeenide ja inguššide küüditamisest 1944. aastal. Seda filmi ei tohi Venemaa kinodes ja televisioonis näidata põhjendusel, kuna see pidavat õhutama rahvustevahelist vaenu. Ametnikud väitsid, et filmi keskne stseen – üle 700 külaelaniku elusalt põletamine on ajaloovõltsing, filmiloojad sellega ei nõustu.

10. oktoobril avatakse järjekordne Varssavi filmifestival, mille programmis on ühtlasi Ukraina-Venemaa koostööfilm "Minu merineitsi, minu  orelei" (Моя Русалка, моя Лореляй). Film jutustab 14aastase poisi ja 18aastase prostituudi armastusest. Sellele filmile on koondunud mõnevõrra suurem tähelepanu, sest seda peetakse üheks viimaseks kahe riigi ühisfilmiks. Varssavi festivali erikülaline on tänavu aga Ukraina, nagu see on olnud ka paljudel teistel viimase aja festivalidel.

Ukraina teema Cannes’is

Ka näiteks Cannes’i filmifestivalil olid fookuses Ukraina sündmused – näidati koguni kaheksat Ukraina filmi, sealhulgas mitut dokumentaalfilmi Maidanilt, mille demonstreerimise ajal publik nuttis. Veel avaldasid paljud filmitegelased toetust Ukrainale ja noomisid Venemaad, Ukraina paviljonis oli palju inimesi, Ukraina film "Hõim" (Плем’я) kurttummade elust ja kurttummade näitlejate osavõtul võitis koguni kolm auhinda jne. Muide seesama film võitis mõni aeg hiljem peapreemia Venemaal Andrei Tarkovski filmifestivalil "Peegel" ja sai auhinna ka Milano festivalil.

Päris katkenuks ei saa Ukraina ja Venemaa filmitegijate kontakte siiski pidada, sest näiteks 5. oktoobrini kestev rahvusvaheline animafilmide festival toimub seegi aasta veel Ukraina ja Venemaa ühiste pingutuste tulemusel. Selle festivali eripära seisneb selles, et see korraldatakse ligi kümnes linnas randuval mootorlaeval Aleksandr Radištšev.

Septembris tuli uudis, et venelased väntavad kiirendatud korras filmi tööpealkirjaga "Tõde" relvastatud võitlusest Ida-Ukrainas. Lekkinud info põhjalseisneb süžee selles, et "Kiievi hunta" koos Ameerika palgasõduritega võtavad vangi ausad Vene ajakirjanikud, kellele tõttavad appi Donbassi rahvaväe õilsad rüütlid. Teatatud on ka mitmest teisest projektist, milles kuulsad lavastajad püüavad tõestada Venemaa õigsust Ida-Ukrainale ja Krimmile.

Ukraina kuulutas seepeale, et nendel hakkab valmis saama patriootiline film Venemaal vangis istuvast lendurist Nadia Savtšenkost, keda süüdistatakse mitmes tapmises ja keda veetakse psühhiaatrite juurde. Teada on ka "Meie Nadia" esilinastuse päev – 8. oktoober.

Venemaa süüdistab Sentsovi terrorismis

Üks suuremaid tüliõunu Ukraina ja Venemaa vahel on Ukraina filmilavastaja Oleg Sentsov, kes arreteeriti 11. mail Krimmis ja viidi hiljem Moskvasse.

Teda süüdistatakse terrori- ja diversiooniaktide korraldamises. Ukrainlase advokaat on rääkinud: "Talle topiti plastkott pähe ja lämmatati kuni kokkukukkumiseni. Seejärel peksti teda vastu selga. Jalast võeti püksid ja aluspüksid, peksti keppidega ja ähvardati vägistamisega. See kestis umbes kolm tundi." Süüdimõistmisel ähvardab Sentsovi kuni 20aastane vanglakaristus. Tema kinnipidamist on kohus pikendanud kuni 11. jaanuarini 2015.

Sentsovi vabastamist on nõudnud Euroopa filmiakadeemia kaudu paljud maailmakuulsad filmitegelased (Pedro Almodóvar, Andrzej Wajda, Ken Loach, Krzysztof Zanussi, Bertrand Tavernier jt). Odessa filmifestivalil korraldati tema perele rahakogumiskampaania ja kirjutati petitsioon.

Samal teemal

26.08.2015
Sõjakohus mõistis režissööri vangi
07.10.2014
Putin tähistab sünnipäeva Siberi taigas
03.10.2014
Eesti mõistab hukka Ida-Ukraina relvarahu rängad rikkumised
03.10.2014
Ukraina separatistide teatel on Donetski lennujaam nende kontrolli all