KAMOON! Kui poleks teada, et Mihkel Raud on kooseluseaduse pooldaja, võiks ta ilme väljendada: «Mehed, millest te räägite!» Foto: Küllike Rooväli
Küllike Rooväli 4. oktoober 2014 08:00
Tänav ETV vana maja ees on pime. Selja tagant ilmub ootamatult jalgrattur, kes minust peaaegu riivates möödub. Pulksirge seljaga. Sonimüts täpselt loodis. Pilk kaugel ees.

Tänavalaternast eemal, kottpimedal kõnniteel on mööda libisev kõrge mehefiguur päris ehmatav. Ratas kulgeb, nagu poleks juhil lenkstangi – täiesti otse. Juht ei vaata kõrvale. Justkui lavastuks mingi inglise kriminulli avakaader.

Must vari kulgeb telemaja ette, pargib oma sõiduriista ja tormab sisse.

Ratas on vana raske raud. Kaks pakiraami ja lapseiste näitavad, et see on ilmselgelt pere põhilisi sõiduvahendeid. Selliste ratastega, mis kaaluvad peaaegu samapalju kui omanik, armastavad ringi tallata Kalamaja märsilohistajad.

Ratta peremees pole aga hipsterite killast. "Varro Vooglaid," tutvustab surmtõsine tegelane ennast telemajja astudes.

Pikk tume palitu leiab koha nagis.

Vaikus enne saadet

Saate produtsent Kaidi Klein võtab Vooglaiu vastu. Kohal on juba ka tema väitlusvastane Tarmo Jüristo. Keegi avastab, et Vooglaiu jalgratas on õue jäänud ja Klein käsib omanikul varanduse tuppa tassida. Nii leiab see koha riidehoiu nurgas ja igaks juhuks paneb Vooglaid selle ka lukku.

Mehed suunatakse grimmituppa. Saatejuht Mihkel Raud läheb riietuma.

Loota on, et duell tuleb põnev. Telemaja on juba üsna vaikne, vaid selles stuudios, mida TV3 "Kolmeraudse" jaoks üürib, käib vilgas töö. Pannakse paika valgust ja kaameraid ning katsetatakse heli.

Peagi leitakse aega temagi jaoks ning pruunis kuues ning enamvähem sama karva pükstes punaka kaelasidemega pereisa saab oma puudriportsu kätte.

ETV stuudio nr 1. Kaameramehed sätivad end paika. Raud tuleb grimmitoast koos Kleiniga, kaasas Jüristo ja Vooglaid. Viimane kõnnib samamoodi, kui sõitis rattaga, – sirgelt ja otse. Jüristo on rahulik ja naeratab. Ei mingit eetrikrampi.

Produtsendi dirigeerimisel saavad mehed toolidele sätitud, valgused on juba enne neid kehadublantide ehk samas istunud teletöötajate peal paika pandud. Ruum on üsna pime, kuid prožektorid joonistavad osalejad kaameraekraanidel ilusti välja. Põrandaks volditud hiiglaslikul ajalehel on lapiti kunagine noor Savisaar. Aplodeerimas.

Grimeerija puudripintsel käib n-ö "objektil" veel viimaseid kordi üle Vooglaiu ja Raua säravate peanuppude ning võõpab ka Jüristo laupa. Raua näolihased näitavad aktiivselt, kui kõdi tal on.

Fotograaf Ilmar klõbistab hoogsalt ja palub: "Naeratage!" Kõik kolm teevad, mis suudavad.

Ja siis see algab. Telekaamerad ärkavad. "Tere õhtust, kallid sõbrad, on käes jälle kolmapäeva õhtu ja eetris saade "Kolmeraudne"…"

Raud tutvustab teemasid ja külalisi. "…kooseluseaduse vastane number üks Varro Vooglaid. Tere õhtust Varro!" Raua paremalt käelt kostab vastuseks arusaamatut pobinat. "Vastane, – vabandust, eksisin sõnaga," kordab igaks juhuks Raud, kes ütles tegelikult õigesti, ja läheb jutuga lobedalt edasi.

"…Ja meil on stuudios ka kooseluseaduse pooldaja number üks ja see on Tarmo Jüristo."

Seadus teeb õnnelikuks?

Raua esimene küsimus Vooglaiule on lihtne. "See seadus teeb need inimesed õnnelikuks. Miks sa ei taha, et need inimesed on õnnelikud?"

Jüristo vaidleb Vooglaiule vastu. "Just see on see, mida riik ei peaks empaatiliselt inimesele ette dikteerima. Riigi ülesanne ei ole sätestada täpselt, milline on inimese privaatne elu." Edasi räägib Jüristo, et seadust on vaja nii samasoolistele paaridele kui ka tervele hulgale lastele, kes elavad samasooliste paaridega ja kellel pole õiguskaitset.

Tundub, et nüüd on õige aeg heli kinni keerata, sest pilt on nauditav ka ilma hääleta.

Tugitooli vajunud Vooglaiu silmad on liikumatud ja vaatavad vestluskaaslasele otse silma sisse. Ta vist ei pilguta neid kunagi. Ainult krimpsus suu reedab emotsioone, kord avanedes, kord kõverdudes. Tema pikad käed visklevad vasakult paremale ja jälle tagasi.

Vestlus sõrmedega

Raua käed seevastu käivad peamiselt koos ja jõuliselt. Haaravad õhku ja tõstavad nähtamatuid mõtteid ühelt mehelt teisele.

Jüristo naeratab tihtilugu rääkides, elavneb ja vehib, otsekui õrritades, sõrmedega. Vooglaiu näpud vastavad. Kord on mõlema mehe sõrmed püsti ja suhtleks justkui omavahel.

Oodatud kaklust ei tulegi. Mõlemad pooled räägivad vaoshoitult ja võiks arvata, et tuldud on nn "kohustuslikku" etendust andma, nagu tavaks kuivikutest poliitikutel. Nii veereb saade lõpu poole ja Raua näost on näha, et nüüd pole saatejuhi ülesanne enam mehi sütitada, vaid maha jahutada. Ometi jookseb saateklipiks ettenähtud aeg üle.

Kui Vooglaid ja Jüristo mikrofonidest vabastatakse, saab esinemisjärje poistebänd. Natuke kärtsu ja mürtsu kulub saatesse tõesti ära.

Kui ma grimmiruumi lähen, on Vooglaid ja Jüristo vajunud sealsetele diivanitele ning vaidlevad. Selgub, et enamik jutust jäi televaatajale rääkimata.

Meeste jutuvada on nii kiire, et vahele ei saa öelda sõnakestki. Jääb mulje, et pilte klõpsiv ja videot salvestav kaamera innustab neid veelgi. Ja nii oma 20 minutit järjest. Samal ajal, kui Marju Länik räägib Mihkel Rauale oma uuest rollist saates "Su nägu kõlab tuttavalt," annavad mehed tulla kõigel, mis seni selgeks vaidlemata jäi.

Minnakse isegi isiklikuks ja süüdistatakse ebaausates võtetes. Saate jaoks olnuks see materjal maiuspala. Meeste käed lendavad varasemast kiiremini, hääl on kõvem ja pilgud elavad. Vooglaid nihutab end kogu diivaniga ettepoole, Jüristo tõstab iPadi ühest kohast teise. Vooglaiu parem käsi kaob selja taha, diivani ja kapi vahele. Rusikas käe sõrmenukid on tulipunased.

Ühel hetkel märkab Jüristo küsida, et miks ma neid üldse filmin. Ja kui selgub, et tegu ajakirjanikuga, kargavad mehed püsti, panevad palitud selga ja lahkuvad. Enne lausub Vooglaid, et ta ei luba printsipiaalselt seda materjali kasutada, sest temalt ei küsitud salvestuseks luba. Jüristo laiutab käsi.

Marju Länik seisab pille kokku pakkivate bändipoiste juures. "Poisid, ärge kindlasti pooleli jätke, teil tuleb nii hästi välja, mulle väga meeldis!" toob poiste näole naeratused.

Veerand tundi hiljem, kui sätin lahkuma, seisavad nii Jüristo kui Vooglaid telemaja trepi kõrval parkimise keelumärgi all ja vaidlevad edasi. Bändipoisid tassivad trumme bussi, Marju Länik kaob koos oma kilekotiga pimedusse.

Viimaks, kui nelja lapse isa ja pereväärtuste kaitsja Vooglaid mustad nahkkindad kätte veab ja rattale ronib, on kõik "Kolmeraudse" osalised läinud. Must kogu ilma ühegi tuleta jalgrattal sõtkub vapralt esimeses sõidureas kesklinna poole.

Samal teemal

Kommentaarid  (67)

Matti 5. oktoober 2014 16:40
Varro on lahe säga))
Tema hoiakutega antud küsimuses mina ei nõustu, kuid tema viisakus, argumenteerimis oskus, labasustest hoidumine jne on nauditavad. Mees tõstab meie muidu nii kesise väitluskultuuri taset. Poliitik: vaata ja jäta meelde!
Huvitav 5. oktoober 2014 11:10
et mehed on suuremas mures, kui naised. Samas on mehed ka need, kes nn. tavalisse abiellu astuda ei taha. Pidi MAAILMALÕPP olema ja meeste vabaduste piiramine.
See meenutab mulle kunagi ühte raadiost kuuldud saadet Pärnu naiste plaaži teemal. Seal olid ka kõige suuremad asjatundjad mehed ja minu meelest ikka 50+. Paljad naised jälle pidid nende õigusi rikkuma., aga et endale ka selline koht organiseerida, selle poolt nad polnud.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS