Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: esimest korda elus psühholoogi juures 1. osa (2)

Tiina Kilkson, psühholoog, 3. oktoober 2014, 16:53
Foto: PantherMedia / Scanpix
Üks hea võimalus eluraskustega toime tulla on minna psühholoogi vastuvõtule. Psühholoog on inimene, kes aitab nõuga, temal ei ole õigust ravimeid kirjutada.  Psühhiaater aga kirjutab vajadusel ravimid. Psühholoogi vastuvõtule minekut ei ole vaja peljata ega ka edasi lükata, sest midagi hullu ees ei oota.

Mida psühholoogi juures tehakse ja kuidas seal asjad käivad, sellest ma täna kirjutangi. Eestis on võimalik külastada väga erinevaid teraapiaid. Täna mina kirjutan kognitiiv – käitumusliku teraapia esimese korra (seansi) näitel, mis toimuma hakkab.

Samal teemal

Esimene seanss kestab tavaliselt 1,5 tundi ja järgnevad umbes  50 minutit. Hea oleks teraapias käia järjest, kord nädalas. Kui aja puuduse tõttu ei ole võimalik teraapias järjest käia, siis võib kaaluda teraapia edasi lükkamist, aga mitte ärajätmist.

Kognitiiv-käitumuslikku teraapiat (KKT) on teaduslikult palju uuritud ja see on üks efektiivsemaid teraapiaid. KKT on lühidalt lahti seletades selline teraapia, kus vaidlustatakse negatiivseid mõtteid,toimub  mõtete kohasemaks vormimine ja õpetatakse nägema perspektiivi ehk tulevikus probleemidest väljumist.

KKT on kliendil  ka  endal aktiivne roll ja patsienti õpetatakse oma elu ja tegemiste eest vastutust võtma. Keegi teine ei ole sinu probleemides süüdi, kui sa ise ,ja just sina saad ka oma elu korda seada.

Esimesel korral toimub algintervjuu, kus on oluline psühholoogiga vastastikuse usalduse loomine. Psühholoog annab lootust, et olukord laheneb, kui sellega tööd teha. Alati on võimalus paraneda hingehaavadest.

Psühholoogi kohustuseks on anda kliendile häirest lühike ülevaade ja tutvustada teraapiat ja selle võimalusi võimalikult realistlikult. Edasi tuleks sõnastada teraapia eesmärgid, mida klient soovib  lahendama hakata.

Probleemid tuleks olulisuse järgi ritta seada ja alustada kõige peamisest, mis just praegu on aktuaalne. Teraapia eesmärgid võivad teraapia käigus muutuda ja sellest ei ole midagi imelikku.

Teraapia on ajaliselt piiratud ja selle pärast tuleks keskenduda just kõige olulisemale. Depressiooni ravi kestab KKT 3 – 4 kuud umbes ja ärevushäirega võib hakkama saada juba 12 seansiga. Oluline on, et klient pühenduks täie tõsidusega teraapias käimisele ja oma mõtete, tunnete avaldamisele, sest siis on loota teraapiast kõige paremaid tulemusi.

2 KOMMENTAARI

n
4. oktoober 2014, 13:36
Nii psühholoogi kui ka psühhiaatri tausta tasuks enne veidi uurida, võid sattuda päris lollaka peale. Kui jutt omavahel ei istu, peab arsti vahetama. ...
(loe edasi)
a
ants 4. oktoober 2014, 09:54
Kas on sellest ka kasu või siis ei ole

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee