Üks hea võimalus eluraskustega toime tulla on minna psühholoogi vastuvõtule. Psühholoog on inimene, kes aitab nõuga, temal ei ole õigust ravimeid kirjutada.  Psühhiaater aga kirjutab vajadusel ravimid. Psühholoogi vastuvõtule minekut ei ole vaja peljata ega ka edasi lükata, sest midagi hullu ees ei oota.

Mida psühholoogi juures tehakse ja kuidas seal asjad käivad, sellest ma täna kirjutangi. Eestis on võimalik külastada väga erinevaid teraapiaid. Täna mina kirjutan kognitiiv – käitumusliku teraapia esimese korra (seansi) näitel, mis toimuma hakkab.

Esimene seanss kestab tavaliselt 1,5 tundi ja järgnevad umbes  50 minutit. Hea oleks teraapias käia järjest, kord nädalas. Kui aja puuduse tõttu ei ole võimalik teraapias järjest käia, siis võib kaaluda teraapia edasi lükkamist, aga mitte ärajätmist.

Kognitiiv-käitumuslikku teraapiat (KKT) on teaduslikult palju uuritud ja see on üks efektiivsemaid teraapiaid. KKT on lühidalt lahti seletades selline teraapia, kus vaidlustatakse negatiivseid mõtteid,toimub  mõtete kohasemaks vormimine ja õpetatakse nägema perspektiivi ehk tulevikus probleemidest väljumist.

KKT on kliendil  ka  endal aktiivne roll ja patsienti õpetatakse oma elu ja tegemiste eest vastutust võtma. Keegi teine ei ole sinu probleemides süüdi, kui sa ise ,ja just sina saad ka oma elu korda seada.

Esimesel korral toimub algintervjuu, kus on oluline psühholoogiga vastastikuse usalduse loomine. Psühholoog annab lootust, et olukord laheneb, kui sellega tööd teha. Alati on võimalus paraneda hingehaavadest.

Psühholoogi kohustuseks on anda kliendile häirest lühike ülevaade ja tutvustada teraapiat ja selle võimalusi võimalikult realistlikult. Edasi tuleks sõnastada teraapia eesmärgid, mida klient soovib  lahendama hakata.

Probleemid tuleks olulisuse järgi ritta seada ja alustada kõige peamisest, mis just praegu on aktuaalne. Teraapia eesmärgid võivad teraapia käigus muutuda ja sellest ei ole midagi imelikku.

Teraapia on ajaliselt piiratud ja selle pärast tuleks keskenduda just kõige olulisemale. Depressiooni ravi kestab KKT 3 – 4 kuud umbes ja ärevushäirega võib hakkama saada juba 12 seansiga. Oluline on, et klient pühenduks täie tõsidusega teraapias käimisele ja oma mõtete, tunnete avaldamisele, sest siis on loota teraapiast kõige paremaid tulemusi.

Jaga artiklit

2 kommentaari

  /   13:36, 4. okt 2014
Nii psühholoogi kui ka psühhiaatri tausta tasuks enne veidi uurida, võid sattuda päris lollaka peale. Kui jutt omavahel ei istu, peab arsti vahetama. Enne psühhooogi peab külastama psühhiaatrit. Mina sattusin pooletoobise peale. Esitas hulga küsimusi, üks neist- kas alkoholi tarvitate. Vastasin ausalt, et vahel klaasikese veini ikka. Peale seda, külastades juba psühholoogi, esitati mulle küsimus- loen siit, et teil on alkoholiga PROBLEEME, on see tõsi!? Arvan, et need tohtrid on küllaga igatmasti lolle näinud, aga olen kindel, nii lolli nägu, kui mul selle uudise peale tekkis, polnud tohter ilmselt iial näinud.
A
ants  /   09:54, 4. okt 2014
Kas on sellest ka kasu või siis ei ole

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis