Juhtkiri

Juhtkiri | Superministeerium = superlaristamine? (16)

Õhtuleht.ee, 1. oktoober 2014 18:27
Foto: MATI HIIS
Miks tahab riik lammutada rahandusministeeriumi heas korras oleva hoone Suur-Ameerika tänaval ja ehitada selle asemele uue nn superministeeriumi maja, sarnase, aga suurema?

Riik ütleb, et nelja ministeeriumi praeguseid maju on kallis pidada, samuti on neis ruumi vähe. Veel ütleb riik, et uues hoones väheneks energiatarve praegusega võrreldes 40 protsenti ning kümne aasta jooksul hoitaks nii kokku seitse miljonit eurot. Praegu on neljal ministeeriumil kokku ligi 20 000 ruutmeetrit, madala energiatarbega ja efektiivse pinnakasutusega uues majas saaks hakkama 16 000 ruutmeetriga.

Samal teemal

Kuid tunduvalt rohkem hoiaks riik raha kokku, kui kasutaks võimalikult efektiivselt olemasolevaid võimalusi, jätaks rahandusministeeriumi maja lammutamata ja uue superministeeriumi ehitamata. Kui neli ministeeriumi praegusesse Suur-Ameerika torni ära ei mahu, tuleb ikkagi odavam, kui ehitada sellele lisaks üks ja väiksem maja.

Eilses Postimehes nendib arhitekt Ike Volkov, et rahandusministeeriumi maja on heas korras ning alles hiljuti nn euroremonditud. Hoone sisemist jaotust saab aga vastavalt vajadustele lihtsalt muuta – mitte nii, nagu väitis Andrus Ansip riigikogus vastuseks Kadri Simsoni arupärimisele.

Nii tundub silmakirjalik asuda ehitama uut ja kallist superministeeriumi olukorras, kus valitsus – eeskätt rahandusminister Jürgen Ligi – räägib aina kokkuhoiust. Ehkki suurehitus võib loomulikult elavdada Eesti majandust, luua uusi töökohti ja tuua lisamaksutulu, võib vaid oletada, miks ikkagi mõned riigiasutused ja poliitikud sellest nii huvitatud on.

Peamine küsimus on Eesti riigiaparaadi paisumine nii, et see enam mitte kuskile ära ei mahu. Ehkki riik jutlustab säästu, koondavad suured avaliku sektori organisatsioonid eeskätt ikkagi reaalse töö tegijaid: päästjaid, reapiirivalvureid ja –politseinikke, mitte kabinetis istujaid.

Eesrindlik e-riik ei peaks ometi raiskama nii ebaproportsionaalselt palju raha rauale ja betoonile, ehitades ametnikele pilvelõhkujaid ajal, kui elementaarsed asjad, mis teevad riigist riigi, on jäetud aastaiks haledasse seisu. Näiteks Eesti kagupiir.

Samal teemal

13.03.2015
Arhitektid: kas superministeeriumi ehitajal lubatakse autoriõigusele vilistada?
10.03.2015
Juhtkiri | Rohkem ametnikke, rohkem uusi büroosid
03.10.2014
Simson: peaministrikandidaadiks saamise ettepanek polnud ootamatu