Maailm

NATO uus peasekretär loopis poisipõlves USA saatkonna aknaid kividega (4)

Aadu Hiietamm, 1. oktoober 2014, 07:00
TÄNASEST AMETIS: Täna astub NATO peasekretäri ametisse Norra eelmine pea­minister Jens Stoltenberg (55). Foto: Reuters / Scanpix
Norralane Jens Stoltenberg võtab täna NATO peasekretäri kohustused üle taanlaselt Anders Fogh Rasmussenilt, kes oli selles ametis viis aastat ja kaks kuud.

Väliselt sarnaneb NATO uus peasekretär vanaga. Nii Jens Stoltenbergi (55) kui ka Anders Fogh Rasmusseni (61) peetakse maailmas väga hea väljanägemisega poliitikuteks. Stoltenberg kuulutati aastate eest koguni veebihääletuse põhjal maailma parima väljanägemisega valitsusjuhiks.

Mõlemad on ühtlasi pika staažiga valitsus- ja parteijuhid. Sellega sarnasused piirduvad.

Vaadetelt on paremliberaalset Venstre parteid juhtinud Rasmussen pigem konservatiiv, kelle koalitsioonipartner oli konservatiivne rahvapartei. Sotsiaaldemokraat Jens Stoltenberg seevastu on vaadetelt vasakpoolne.

Noorsotsina nõudis ta koguni Norra väljaastumist NATOst ning 1995. aastal osales ta tööstus- ja energiaministrina jalgratturite protestisõidul Oslost Pariisi. Sellest osavõtjad avaldasid meelt Prantsusmaa tuumakatsetuste vastu.

Kriitikud juhivad tähelepanu ka seigale, et teismelise jõnglasena loopis Stoltenberg koguni kividega USA saatkonna aknaid Oslos, et protesteerida Vietnami sõja vastu.

Konservatiivsed ameeriklased umbusaldavad seetõttu uut NATO peasekretäri. Olgu lisatud, et märtsi lõpul peetud valimistel oli Stoltenberg ainus kandidaat.

Stoltenbergi toetajad peavad tema kunagist NATO vastasust pelgalt nooruspatuks ja leiavad, et ta on õige mees õigel kohal.

Nii omandas Stoltenberg Norra valitsusjuhina osava lepitaja ja läbirääkija kuulsuse. Samuti on tal head rahvusvahelised sidemed. Ühtlasi pani Stoltenberg valitsusjuhina aluse Norra kaitsekulutuste suurendamisele. Need on praegu üle kahe korra suuremad kui 2000. aastal.

Täna ametist lahkuv Anders Fogh Rasmussen hindab oma järeltulijat kõrgelt.

"Ma tunnen Jens Stoltenbergi juba pikki aastaid ja tean, et ta on õige mees jätkama NATO senist tugevuse ja edu liini," kirjutas Rasmussen suhtlusvõrgustikus Twitter.

Kuigi Stoltenberg jõudis Norra valitsust juhtida kümmekond aastat (2000–2001 ja 2005–2013), sai ta laiemalt tuntuks 2011. juulis, kui maailma vapustas Anders Behring Breiviki korraldatud veresaun.

"Norra vastus vägivallale on veel rohkem demokraatiat, avatust ja inimlikkust," rõhutas Stoltenberg.

Merkeli soosik

Ajakirja Der Spiegel andmetel oli Saksamaa liidukantsler Angela Merkel see, kes mullu sügisel Stoltenbergile pärast tema valimiskaotust helistas ja otsesõnu küsis, kas ta on valmis saama NATO peasekretäriks?

Väärib tähelepanu, et Stoltenbergide perekond pärineb Põhja-Saksamaalt ja rändas Norrasse 17. sajandil.

Tõenäoliselt sai Merkel jaatava vastuse, sest just tema tegi USA presidendile Barack Obamale, Prantsusmaa presidendile Fran?ois Hollande’ile ja Suurbritannia peaministrile selgeks, et Stoltenberg oleks õige valik.

Ilma USA presidendi nõusolekuta ei juhtu üldjuhul NATOs midagi ning veebruari keskel sai Stoltenberg Valgest Majast kõne, milles tal paluti 24 tunniga kinnitada oma nõusolekut.

Stoltenberg on öelnud, et jah-sõna tuli siiski raskelt. NATO peasekretäri büroo asub teatavasti Brüsseli eeslinnas ja ta ei tahtnud 83aastase isa pärast kodumaalt ära sõita. Thorvald Stoltenberg on aga olnud välis- ja kaitseminister ning diplomaat.

Seetõttu toetas ta poja plaani. Isa meenutas, et tema isa oli siis juba 96aastane, kui ta pojana viimast korda diplomaadina välismaale tööle läks.

Hea Venemaa tundja

Jens Stoltenberg võtab juhtohjad 28 riiki ühendavas NATOs üle ajal, kui ühenduse suhted Venemaaga on madalseisus, põhjuseks Venemaa sõjaline sekkumine Ukrainas. Stoltenbergi senised suhted Venemaaga on olnud head.

"Venemaa tundmine on Stoltenbergi trump," rõhutas Norra päevaleht Aftenposten, kui selgus tema saamine NATO peasekretäriks.

Stoltenberg suutis peaministrina saavutada Venemaaga kokkuleppe vaidlusaluse merepiiri osas Barentsi meres. Teda on koguni nimetatud Venemaa peaministri Dmitri Medvedevi sõbraks.

Seetõttu peetakse Moskvas Stoltenbergi saamist NATO peasekretäriks heaks uudiseks. Sellel ametikohal tuleb Stoltenbergil hakata täitma septembri algul Walesis korraldatud NATO tippkohtumise otsuseid, mis näevad ette alliansi sõjalise kohaloleku suurendamist Ida-Euroopa liikmesriikides. Venemaa on NATO niisugustele plaanidele reageerinud valuliselt.

Juba esmaspäeval kohtub NATO uus peasekretär Varssavis Poola presidendi Bronisław Komorowskiga.

Rasmussen jäi oma viie aasta tööga üldiselt rahule

Ametist lahkuv NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen on oma tööga alliansi eesotsas üldjoontes rahul, edastas teisipäeval agentuur AP.

"Me oleme allianssi reforminud, tema struktuure moderniseerinud. Saan öelda, et minu peasekretäriks oleku ajal saime pekist lahti ja kasvatasime lihaseid. Ma loodan ja usun, et seda peetakse veel aastaid meeles," ütles Rasmussen usutluses APle.

Ta kutsus liitlasi olema valmis ükskõik milliste ohtude tõrjeks.

"Peame olema valmis vastu seisma igat liiki ohtudele, olgu see tavaoht meie liitlaste territooriumidele või see, mida ma nimetaksin hübriid­sõjaks, millist me võime näha Ukrainas – Venemaale harjumuslike sõjaliste operatsioonide ja desinformatsioonikampaaniate keeruline kooslus. Samuti võib jutt käia terrorismist, mida me näeme Iraagis, ning küber- või raketirünnakutest," ütles Rasmussen.

Samal teemal

14. november 2014, 13:58
NATO uus peasekretär tuleb järgmisel nädalal Eestisse

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee