Eesti uudised

"Mööda tema põski voolasid pisarad ja ta aina tänas mind!"  (262)

Kristiina Tilk, 30. september 2014, 07:00
SÜDAMES ON HEA TUNNE: Õnneliisil on hea meel, et ta sai ühe pisikese liigutusega kellegi päeva paremaks muuta ning paneb inimestele südamele, et nemadki teisi enda ümber märkaksid. Foto: Tiina Kõrtsini
Abi palunud õnnetule mehele Balti jaamas tassi teed ja korvitäie toitu ostnud neiu kutsub üles hädalisi ära kuulama.

"Olge hoolivamad, sest iga pisemgi heategu võib olla kellegi teise jaoks elu suurim," räägib naine, kes kuulas ära tassi sooja teed palunud kodutu palve.

Õnneliis istus Balti jaamas ja luges parasjagu raamatut, kui tema juurde tuli nooremapoolne kurva näoilmega mees, kes küsis Õnneliisilt, kas ta räägib vene keelt. Saanud vastuseks "ei", küsis mees, et aga ehk siis eesti keelt. "Jah," vastas Õnneliis.

"Kas sa saaksid mulle teed osta, mul on nii külm – tahaks midagi sooja juua," oli mehel lihtne palve.

Õnneliis ei uskunud oma kõrvu: "Arvasin, et kuulsin valesti. Tänapäeval ei tule ju eriti keegi teed küsima, vaid kerjavad raha peamiselt alkoholi jaoks."

Kui mees oma küsimust kordas, tõusis Õnneliis pingilt ja ostis palutud tassi teed.

"Ta tänas mind südamest. Seejärel palus ühte eurot sooja supi jaoks, kuna ka kõht olevat tühi. Otsustasin, et annan selle euro ja ostan talle ka poest süüa," räägib Õnneliis.

Mees ei tahtnud esiti poodi minna, kuna leidis, et seal on kõik nii kallis.

"Iga kord, kui midagi korvi panin, mainis ta, et pole vaja – kallis on. Ütlesin, et ei ole hullu ja ladusin edasi," kirjeldab Õnneliis poeskäiku.

Hirm, et peetakse vargaks

Soojade saiade leti juures peatus mees ja küsis: "Kas ma võin saia võtta? Paneme küpsised tagasi, et raha vähem kuluks."

Õnneliis teatas, et kõik, mis korvis on, saab ostetud ja lubas ka saia juurde lisada. "Tema muudkui kõndis mul järel ja korrutas, et ta on nii tänulik, et tal pole isegi sõnu," vahendab Õnneliis mehe tänutunnet, mille peale ta vaid naeratada oskas.

"Mul oli temast lihtsalt nii kahju, et endalgi tekkisid pisarad silma."

Kassast ära tulles tahtis mees Õnneliisi sõnul hirmsasti tšekki, kuna kartis, et muidu arvatakse, et ta on kotti pandud toidu varastanud.

Seda, et kassas Õnneliisi ja tema kõrval kõndinud abivajavat meest imelikult vaadatakse, märkas Õnneliis isegi: "Umbes, et mida ma teen. Tundsin, nagu oleksingi ainus, kes tõesti inimest hädas aidata suudab. Kas tõesti mitte keegi teine siis ei hooli?"

Samas usub Õnneliis, et ehk ikka hoolitakse ka, kuid ei julgeta enam kedagi aidata, sest kunagi ei tea, kas inimene tõesti abi vajab või on petis.

"Kindlasti on enamik puutund kokku selle osaga inimkonnast, kes nõuavad teadlikult raha alkoholi, bussi- või kojusõidu jaoks. Selliseid kohtab tõesti igal pool. Aga see pisike protsent, mis neist üle jääb, ongi ehk need, kel tõesti ongi vaja raha just nimelt toidu jaoks," arutleb Õnneliis.

Kui Õnneliis mehele toidukoti üle andis, nägi ta mööda tema põski voolamas pisaraid ning kuulis teda ütlemas, et ta poleks kunagi arvanud, et Õnneliisi taoline tüdruk teda aitab. "Ta aina tänas ja soovis mulle kõike head. Ma ei osanudki teha muud, kui naeratada."

Pärast kohtumist mehega ja nähes, mis emotsioone üks väikene toidukott võib inimeses tekitada, paneb Õnneliis inimestele südamele, et igaüks, kes abipalvega teie poole pöördub – ükskõik, millisel tänavanurgal, millise oleku, näoilme, riiete või meeleoluga –, kuulake ta ära. "Võib-olla olete teiegi kellegi viimane võimalus. Olge hoolivam, sest iga pisemgi heategu võib olla kellegi teise jaoks lausa elu suurim heategu."

Hädasolijad jäävad petturite varju

Küllap on paljud meist kokku puutunud inimestega, kes küsivad raha kojusõiduks, ehkki kodu asukoht võib muutuda iga uue pöördumisega. Targu küsitakse raha bussi- või raudteejaamast piisavalt kaugel, et aitajal ei tekiks võimalust raha andmise asemel piletit osta. Küsitakse ka bensiiniraha kas tühja kanistriga autosid peatades või tanklas jutuga, et arve maksmisel jäi napilt viiekas puudu. Kummalisel kombel on tankimisel valearvestuse teinud päevast päeva samad inimesed, tõsi, eri tanklates. Samamoodi on liikvel invaliid-kerjuseid, kes pikema vestluse või katse peale neid pildistada imekombel tervenevad ja jooksujalu kaovad. Ka kurttummadele annetusi koguvad rumeenlased on politseis kõnevõime tagasi saanud, kuid kuna passid on neil korras, siis probleemi ei ole.

Samal teemal

15. november 2014, 08:00
Rongisõitjad hädas: suure Balti jaama ootesaal on tilluke

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee