Maailm

SÜNGE KIRJELDUS: kuidas Venemaa ründab Balti riike  (162)

Toimetas Sander Silm, 29. september 2014 11:11
Foto: AFP / Scanpix
Paul Roderick Gregory visandas ajakirja Forbes oma nägemuse sellest, kuidas Venemaa hakkab ründama Balti riike. Tegemist on sünge, kuid kahjuks üsna reaalse nägemusega.

Ukrainas lõpetas Venemaa vägede avalik sekkumine augustis tolle hetkeni kestnud üsna eduka terrorivastase operatsiooni ning laastas korralikult Ukraina vägesid, kirjutas ta.

Samal teemal

Seega on Putin lähedal oma eesmärgile rajada Kagu-Ukrainasse autonoomne piirkond, mille abil on hõlbus manipuleerida kogu Ukrainat. Igatahes praegu tundub, et see mäng on vähemalt esialgu läbi. Kuid mis on järgmine mäng?

Putini tegevuse tuntud kriitik Andrei Piontkovski arvab, et Putini järgmiseks ohvriks võivad olla Balti riigid. NATO liikmelisus Putinit tagasi ei hoia ja vähe sellest, pigem isegi innustab teda. Nimelt annaks Balti riikide vastu suunatud hübriidsõda Putinile suure võidu, kuna seaks kahtluse alla kogu NATO eksistentsi.

Optimistid väidavad, et Putin teab suurepäraselt, et rünnak NATO liikmesriikide vastu käivitab artikkel 5 ja kas mitte president Obama ei rõhutanud oma Tallinnas peetud kõnes, et rünnak ühe vastu on rünnak kõigi vastu.

Kuid samas väidavad skeptikud, et Putinil on sellest ükskõik. Mitte keegi ei uskunud Krimmi annekteerimist, kui ta tegi seda siiski. Keegi ei uskunud, et Venemaa viib Ukrainasse regulaarväed, kuid Venemaa tegi seda siiski.

Venemaal on juba kuue aasta pikkune hübriidsõjakogemus ja ta pole siiani üheski oma rünnakus läbikukkunud. Kusjuures Gruusia kuulus NATO Partnerlusprogrammi, kuid NATO ei teinud Gruusia kaitsmiseks sisuliselt midagi. Venemaa on näinud, et USA ähvardused on sisuliselt tühjad ja see julgustab teda.

Putini plaan NATO hävitamiseks võibki saada alguse Baltimaadest, kus esimene märklaud oleks tõenäoliselt Läti.

Esimese sammuna Läti vastases hübriidsõjas võtab Venemaa tähelepanu alla sealsed etnilised venelased ning juba praegu materdab Venemaa propagandarelv RT Lätit venelaste diskrimineerimise eest.

Venemaa eriteenistused GRU ja FSB filtreeruvad Lätisse ning hakkavad koos palgaliste käsilaste või Venemaale lojaalsete elanikega Läti idapoolsetes väikelinnades, kus elab palju venelasi, organiseerima rahutusi.

Samal ajal alustab Venemaa manöövreid Läti piiri ääres ning Venemaalt hakkavad Lätisse imbuma "vabatahtlikud", keda abistab Venemaa piirivalve, kuid nagu ikka, ametlikult Venemaa eitab vabatahtlike saatmist.

Samal ajal ründavad Eesti, Läti ja Leedu üksused "rahvavabariiki" ning eemaldavad isehakanud linnapead ja kubernerid võimult.

Tulevahetuses hukkub üksjagu inimesi ning Läti teatab, et riiki on rünnatud ning palub rakendada 5. peatükki. Kuna Putin on teatud, et võib vajadusel kasutada taktikalist tuumarelva, siis tekib reaalne oht III maailmasõja alustamiseks. Ja järjekordselt küsivad Putini eeskõnelejad Euroopas: kas me oleme valmis surema Eesti ja Läti eest?

Tõenäoliselt võetaksegi Brüsselis vastu otsus vaadata ja oodata, võib-olla läheb siiski kõik hästi.

Samal ajal tulevad Lätisse relvad ja palgasõdurid ning Läti saab endale külmutatud konflikti. Vene vägede arvukus piiri ääres jätkab suurenemist.

See näitab aga, et NATO on tegelikult sisutühi organisatsioon ning Putin annab Läänele samasugusele õppetunni nagu andis ISIS.