
Keegi ei seisa "kõrgemal kõigi hispaanlaste rahvuslikust tahtest", ütles asepeaminister Soraya Sáenz de Santamaría pressikonverentsil. "Referendum ei toimu, sest see on põhiseadusvastane."
Kataloonia autonoomse piirkonna president Artur Mas kuulutas laupäeval ametlikult välja mittesiduva hääletuse Hispaaniast lahkulöömise üle, määrates hääletuse toimumisajaks 9. novembri.
Kataloonia parlament kiitis 19. septembril heaks seaduse, mis lubab kohalike võimude hinnangul korraldada neil mittesiduva "konsultatsiooni" iseseisvuse üle.
Erinevalt Šotimaast ei tooks iseseisvust pooldav hääletustulemus kaasa Kataloonia eraldumist, ent annaks Masi sõnul talle poliitilise mandaadi Madridiga iseseisvuse üle läbi rääkida.
Mas tahab hääletusel küsida katalaanidelt kahte küsimust; esiteks, kas nende hinnangul peaks Kataloonia olema riik ja kui nii, siis kas piirkond peaks iseseisvuma.
Ta on vihjanud, et kui keskvalitsus referendumi blokeerib, kuulutab ta Kataloonias välja ennetähtaegsed piirkondlikud valimised, mis oleksid sisuliselt hääletuseks iseseisvuse üle.
Hispaania valitsus koguneb referendumi küsimuses esmaspäeval erakorralisele nõupidamisele, kus kavatsetakse Kataloonia poolt hiljuti vastu võetud referendumit lubav seadus kaevata konstitutsioonikohtusse.
Apellatsioon konstitutsioonikohtule tähendaks referendumi peatamist kuni lõpliku kohtuotsuseni.
Kataloonia üritab viimasel ajal järjest selgemini Hispaaniast lahku lüüa. 1978. aastast on Kataloonia regionaalse autonoomiaga piirkond Hispaania kirdeosas, pindalalt vaid kaks kolmandikku Eestist. Elanikke on Kataloonias 7,5 miljonit.
Ida-Virumaa liituks Venemaaga. Valgamaa Lätiga. Saarema ja Vormsi Rootsiga, Tallinn liituks Soomega.... Eestist ei jääks enam midagi alles.