Iseseisvust nõudvad kataloonlased.Foto: Reuters / Scanpix
BNS/Õhtuleht.ee 27. september 2014 17:18
Kataloonia autonoomse piirkonna president Artur Mas kuulutas laupäeval ametlikult välja mittesiduva hääletuse Hispaaniast lahkulöömise üle. Hispaania valitsus aga teatas, et Kataloonial ei lubata hääletust iseseisvuse üle korraldada.

Keegi ei seisa "kõrgemal kõigi hispaanlaste rahvuslikust tahtest", ütles asepeaminister Soraya Sáenz de Santamaría pressikonverentsil. "Referendum ei toimu, sest see on põhiseadusvastane."

Kataloonia autonoomse piirkonna president Artur Mas kuulutas laupäeval ametlikult välja mittesiduva hääletuse Hispaaniast lahkulöömise üle, määrates hääletuse toimumisajaks 9. novembri.

Kataloonia parlament kiitis 19. septembril heaks seaduse, mis lubab kohalike võimude hinnangul korraldada neil mittesiduva "konsultatsiooni" iseseisvuse üle.

Erinevalt Šotimaast ei tooks iseseisvust pooldav hääletustulemus kaasa Kataloonia eraldumist, ent annaks Masi sõnul talle poliitilise mandaadi Madridiga iseseisvuse üle läbi rääkida.

Mas tahab hääletusel küsida katalaanidelt kahte küsimust; esiteks, kas nende hinnangul peaks Kataloonia olema riik ja kui nii, siis kas piirkond peaks iseseisvuma.

Ta on vihjanud, et kui keskvalitsus referendumi blokeerib, kuulutab ta Kataloonias välja ennetähtaegsed piirkondlikud valimised, mis oleksid sisuliselt hääletuseks iseseisvuse üle.

Hispaania valitsus koguneb referendumi küsimuses esmaspäeval erakorralisele nõupidamisele, kus kavatsetakse Kataloonia poolt hiljuti vastu võetud referendumit lubav seadus kaevata konstitutsioonikohtusse.

Apellatsioon konstitutsioonikohtule tähendaks referendumi peatamist kuni lõpliku kohtuotsuseni.

Kataloonia üritab viimasel ajal järjest selgemini Hispaaniast lahku lüüa. 1978. aastast on Kataloonia regionaalse autonoomiaga piirkond Hispaania kirdeosas, pindalalt vaid kaks kolmandikku Eestist. Elanikke on Kataloonias 7,5 miljonit.

Samal teemal

Kommentaarid  (4)

pohlakas 28. september 2014 20:15
Päris pull oleks küll, kui ka Eestis toimuksid mõned analoogsed referendumid nagu Šotimaal või Hispaanias.
Ida-Virumaa liituks Venemaaga. Valgamaa Lätiga. Saarema ja Vormsi Rootsiga, Tallinn liituks Soomega.... Eestist ei jääks enam midagi alles.
KIVIMEES 27. september 2014 21:29
KÕIK VABADUSE IHKAJAD ,KES EI ALLU OBAMA JA JUUT KÕUTSI TEOORIALE, TULEB SEPARARATISTIDELS KUULUTADA JA SEINAÄÄRDE ...!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS