POTJOMKINI KÜLA: Mäo liiklussõlm. Kallis ja uhke. Pealtnäha ilus ja särav, seest aga ussitav ja mädanev. Just niisugune paistab olevat teede ehitamise praktika Eestis. Foto: Kaarel Tigas
Teet Teder 27. september 2014 08:00
Ligi aasta tagasi avaldas riigikontroll aruande, milles lihtsustatult ütles, et teid ehitatakse kehvalt, nende hooldus on nigel ja maanteeameti järelevalve sant. Riigikontrolli uuringu ajal võttis maanteeamet kätte ja uuris ka ise, kuidas teede ehituses asjad käivad ja jahmus taaskord.

"Ehitajad teevad maanteedega, mida heaks arvavad," ütles endine riigikontrolli töötaja Õhtulehele tänavu aasta jaanuaris.

Ta rääkis viletsatest teedest, mis lagunevad, sest teede eri kihid olid lubatust õhemad, ühel lõigul polnud üht teekihti sootuks ja seguretseptidest ei peetud kinni. Näiteks Pärnus Papiniidu objektil ei vastanud riigikontrolli leidude põhjal peaaegu mitte ühegi asfaldikihi retsept nõuetele.

Maanteeameti järelevalve teede renoveerimise üle on nõrk, kõlas riigikontrolli kokkuvõte. Kuigi nüüd ütleb maanteeameti peadirektori asetäitja Kaupo Sirk, et maanteeametile riigikontrolli aruandes midagi uut ei olnud ja enamikku seal välja toodud probleeme olime hakanud lahendama, alustas amet oma uurimist, sest neile hakkas muret tegema, miks tuliuued teed lagunevad juba enne nõutud viieaastase garantiiaja lõppu.

Maanteeamet võttis tänavu pinnaseproovi 11 teelõigult, mille garantiiaeg on kohe ümber saamas.

"Vastavad uuringud olid kavandatud juba varem ja sõltumatult riigikontrolli toimetamistest. Taolised uute objektide läbipuurimised on rutiinne tegevus, kuid nüüd võtsime ette nn kobarhanke, et saada soodsamat hinda," ütleb Sirk, miks amet peale riigikontrolli tellitud pinnaseproovide oma proove võtma hakkas.

Kuigi amet avaldab uuringutest kokkuvõtte kahe nädala pärast, öeldakse juba ette, et tulemused olid jahmatavad.

Mäo liiklussõlmes mullu märtsis mahasõitu teinud autojuht Tiit tegi avarii, kui sattus ootamatult kogu teed katnud jääväljale. Maanteeamet tunnistas, et tee oleks pidanud olema puhas ja maksis Tiidule kompensatsiooniks 3250 eurot. Seetõttu oli Mäo möödasõit üks neid teelõikusid, kus amet proove võttis.

Kui asfaldi all oleva dreenikihi proovid laborist saabusid, oli vastus käes – lihtsustatult öeldes laseb asfaldialune liiv vett kaks korda aeglasemalt läbi kui peaks, vahendas hiljutine "Pealtnägija".

Mäo asfaldiproovi analüüsides jõudis maanteeamet veel ühele avastusele. Kasutatud materjal on ettenähtust poole võrra kehvem, mistõttu võib asfaltkate laguneda oluliselt kiiremini.

See avastus oli nii üllatav, et labor võttis mõlemast kohast proovid uuesti.

Sirgi sõnul on kokku viis suuremat teedeehituse ettevõtet koos oma tütarfirmadega, kelle valmistatud objektid lagunevad enne garantiiaja lõppu.

Uuringu tegi amet aga selleks, et välja selgitada põhjused, miks konkreetsed objektid lagunevad, sõltumata ehitusettevõtte nimest. "Maanteeamet ei ole koostanud ehitajate pingerida," ütleb Sirk ega avalda kõige kehvemat tee-ehitajat.

Ka ei oska Sirk hinnata, kui suur võiks olla summa, mis kõikide leitud vigade kõrvaldamiseks kuluda võiks.

"Enamikul juhtudel peab avastatud fakte veel analüüsima. Võib-olla kaasame ka lisaeksperte, et teha kindlaks defektide põhjused. Alles siis saame teha konkreetsemad plaanid puuduste likvideerimiseks.Põhjuste kõrvaldamine käib ilmselt väikses ulatuses (nt 50meetrine sõidurajalõik, kus defekt avastati) ja vajalike summadega on ehitajad riske hinnates pakkumisi tehes kindlasti arvestanud," ütleb Sirk ja loodab, et ehitajatega jõutakse mõistlikule kokkuleppele.

Sirgi sõnul tähendab see, et ettevõtjast tingitud defektide põhjuse kõrvaldab ettevõtja oma vahenditega.