Maailm

WikiLeaksi informaator Bradley Manning nõuab Pentagonilt hormoonravi (5)

Aadu Hiietamm, 26. september 2014 07:00
PEAB END NAISEKS: Kohtutoimikutes on 2010. aastast pärinev foto, millel mullu augustis saladokumentide lekitamise eest 35 aastaks vanglasse mõistetud Bradley Manning kujutab end naisena. Tänavu aprillis rahuldas kohus tema soovi võtta endale naisenimi. Nüüd nõuab Chelsea Manning USA kaitseministeeriumilt soovahetuseks vajalikku hormoonravi. Foto: Reuters
USA sõjaväekohus mõistis WikiLeaksi informaatori Bradley Manningu mullu augustis 35 aastaks vangi. Pärast seda teatas ta, et soovib vahetada sugu ning palus end edaspidi kutsu­da Chelsea Manninguks. Nüüd kaebas sõjaväevanglas karistust kandev soovahetaja kaitseministeeriumile, et talle ei võimaldata soovitud hormoonravi.

Kansase osariigis Fort Leavenworthi sõjaväevanglas karistust kandvat soovahetajat toetavad USA inimõiguslased. Nende arvates on Manningu puhul rikutud USA põhiseaduse lisa, milles keelatakse julmad ja ebainimlikud karistused.

Väikesekasvuline (157 cm) Bradley Edward Manning teatas juba päev pärast kohtuotsust, et soovib edasises elus olla naine ja palus end kutsuda Chelsea Elizabeth Manninguks.

Samal teemal

Tänavu aprillis rahuldas Leavenworthi maakonna piirkonnakohtunik David King Manningu nimevahetustaotluse.

Manning kiitis kohtu otsust. Ta põhjendas nimevahetust järgmiselt: "Väärib mainimist, et minu käest on mitu korda nii kirja teel kui ka näost-näkku küsitud: "Miks sa oma nime muudad?" Vastus ei saaks olla lihtsam: sest see peegeldab paremini, rikkalikumalt ja ausamalt seda, kes ma olen ja olen alati olnud – naine nimega Chelsea," ütles Manning.

Tasub teada, et juba kohtuprotsessi ajal tuli ilmsiks tema emotsionaalne segadus oma seksuaalse identiteedi pärast. Selgus, et Manning oli sõjaväeteenistuse ajal nii mõnigi kord kandnud salaja naistepesu ja -kingi. Sellest ajast on ka olemas fotod, millel ta kannab pikajuukselist parukat.

Viibib meestevanglas

Järgmise sammuna pärast naisenime saamist soovis Manning soovahetuse lõpuleviimiseks saada hormoonravi, kuid nagu värskest kaebusest selgub, on sellest talle sõjaväevanglas seni keeldutud. Samuti viibib ta endiselt meestevanglas, sest pelgalt nimevahetus ei ole andnud alust tema kohtlemiseks naisena ja üleviimiseks naistevanglasse.

USA kaitseministeerium keeldus esialgu Manningu kaebust kommenteerimast.

Manning vahistati 26. mail 2010. Reamees töötas vahistamise ajal Iraagis Bagdadi lähedal asuvas baasis luureanalüütikuna ja tööst johtuvalt oli tal juurdepääs salajastele dokumentidele. Süüdistuse järgi lekitas Manning WikiLeaksile ligemale 750 000 saladokumenti.

Kandideerib rahupreemiale

Kui sõjaväeringkondades peetakse Manningut kodumaa reeturiks, siis arvukate toetajate arvates on ta kangelane, kes avalikustas Iraagi ja Afganistani sõja peidetud tahud. Manning rõhutas, et lekitas need materjalid soovist avalikustada USA relvajõudude verejanu ja hoolimatus inimelude suhtes Iraagis ja Afganistanis.

Advokaatide sõnul leidis Manning, et USA sõdurid panid Iraagis ja Afganistanis toime kuritegusid ning arvas, et ameeriklased peavad teadma tõde. Teisisõnu, Manning käitus kui heade kavatsustega naiivne humanist.

Muu hulgas tuli just tänu Manningule avalikuks video, mis näitas USA helikopteri Apache rünnakut tsiviilisikutele Bagdadis 2007. aastal. Selles rünnakus hukkus 12 inimest, nende seas ka agentuuri Reuters fotograaf.

WikiLeaksi toetajate arvates ei teinud Manning muud, kui paljastas USA armee seaduserikkumisi ja kuritarvitusi, ning on seepärast poliitvang. Ta on ka juba kolmandat aastat järjest esitatud Nobeli rahupreemia kandidaadiks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee