Maailm

Edward Snowden pälvis alternatiivse Nobeli preemia (6)

Õhtuleht.ee, 26. september 2014 07:00
KÕRGE AUTASU: USA luure nuhkimisprogrammid avalikustanud Edward Snowden (31) saab alternatiivse Nobeli preemia. Foto: Reuters
Venemaal elav endine USA luureanalüütik Edward Snowden (31) pälvis USA luure nuhkimisprogrammide avalikustamise eest õige elamisviisi auhinna (Right Livelihood Award) ehk alternatiivse Nobeli preemia, teatas auhinnakomitee kolmapäeval.

USA riikliku luureameti (NSA) endine töötaja Snowden jagab oma auhinda Briti ajalehe The Guardian peatoimetaja Alan Rusbridgeriga, tänu kellele Snowdeni paljastused mullu juunis avalikuks said. See on aupreemia, mille juurde auhinnaraha ei käi.

Samal teemal

Rahaline auhind määrati inimõigusaktivistidele Asma Jahangirile Pakistanist ja Basil Fernandole Hongkongist ning USA keskkonnaaktivistile ja kirjanik Bill McKibbenile. Auhinnafond on poolteist miljonit Rootsi krooni (umbes 162 000 eurot).

Kõik laureaadid on kutsutud auhinnatseremooniale, mis toimub 1. detsembril Stockholmis Rootsi parlamendihoones. USAs tagaotsitavaks kuulutatud Edward Snowden varjab end alates mullu suvest Venemaal. Esmalt sai ta aastase elamisloa ning tänavu 1. augustil andis Venemaa föderaalne migratsiooniteenistus kolmeaastase elamisloa.

Elamisluba võimaldab Snowdenil Venemaal vabalt ringi liikuda ning välismaal reisida. Enamikku välisriikidesse reisimine tähendaks tema jaoks võimalikku vahistamist ning USA võimudele väljaandmist. Seetõttu on väheusutav, et ta Stockholmi preemiat vastu võtma läheb. Nelja aasta pärast saab ta õiguse taotleda Venemaa kodakondsust. Ühtlasi kandideerib Snowden tänavu teist aastat järjest Nobeli rahupreemiale.

Alternatiivse Nobeli preemia asutas 1980. aastal Rootsi-Saksa päritolu filantroop ja ökopoliitik Jakob von Uexküll, et tunnustada nende inimeste tööd, keda Nobeli komitee on tähelepanuta jätnud. Tänaseks on selle preemia pälvinud 153 isikut või organisatsiooni 64 riigist.

Samal teemal

06.09.2015
Snowden: nutitelefonide kaugeltjuhtimine on võimalik
13.09.2014
Snowdeni kallim on Moskvas
10.09.2014
Nobeli kirjanduspreemia võitis Patrick Modiano
07.07.2014
Venemaa pikendas Snowdeni elamisluba kolme aasta võrra