Maailm

Norra võib Euroopat gaasiga "natuke" aidata  (1)

BNS, 25. september 2014 22:22
Foto: Reuters / Scanpix
Norra saab Vene gaasist sõltuvuses olevat Euroopa Liitu gaasiga "natuke" aidata, ütles neljapäeval Norra energeetikaminister Tord Lien.

Norra on Venemaa järel Euroopa suuruselt teine gaasiga varustaja ning suudab EL-i lühiajaliselt toetada, kui Moskva tarned peatada otsustab.

"Talvel on gaasijuhtme mahud peaaegu täielikult kasutusel," ütles Lien kõnelustel EL-i energiavoliniku Günther Oettingeriga.

Kuid "olukorra" kujunemisel on võimalik tootmist ja eksporti natuke suurendada, ütles ta. Lieni sõnul pole võimalik Oslol aga gaasiettevõtteid millekski sundida.

Toodangu kasvuga tõuseks ka hind, ütles minister. Euroopa Liit impordib kaks kolmandikku oma gaasist, millest Venemaa tarned moodustasid eelmisel aastal umbes 39 protsenti.

Pool sellest gaasist liigub läbi Ukraina, teatas Euroopa Komisjon.

EL on teise võimaliku alternatiivina Vene gaasile välja käinud ka Alžeeria. Moskva peatas seoses Ukraina-Vene gaasitüliga tarned ajutiselt juunis.

Euroopa Komisjon ärgitas teisipäeval Kiievit ja Moskvat ajutist gaasilepingut sõlmima, kuni gaasitüli arbitraažiprotsess veel kestab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee