Eesti uudised

Teeme ära: Eesti-Vene piir talgulistega võsast puhtaks! (59)

Teet Teder, 25. september 2014, 07:00
PIIR VÕSAS: Kaitsepolitseinik Eston Kohveri röövimine üle Vene piiri on avanud Eestis silmad, et võssa kasvanud piiri on raske valvata. Foto: ALDO LUUD
Kuuldes siseminister Hanno Pevkuri juttu, kuidas Eesti-Vene piiri puhastamine ja märgistamine võib maksta kuni 26 miljonit eurot ja võsast puhastamise hind on ligikaudu 45 000 eurot kilomeeter, pakkusid "Teeme Ära" aktivistid, et töö saaks talgutel palju odavamalt ja võib-olla kiireminigi tehtud.

Üleeilses Vikerraadio saates "Uudis+" kinnitas siseminister Pevkur, et töö piiri puhastamiseks algab kohe ja kestab nii kaua, kui see on tehtud. Järgmise aasta riigieelarvesse lisatakse piirivalve tõhustamiseks 2–3 miljonit eurot, millele lisandub Riigimetsa Majandamise Keskuse kulu piiri puhastamisel, vahendab ERR.

"Ma ei oska öelda summat, kui palju on RMK kulu selleks, et piirijoon ära puhastada," rääkis Pevkur, et politsei- ja piirivalveameti hinnangul on ainuüksi puhastamise hind 40 000–50 000 eurot kilomeetri kohta.

Kuuldu pani "Teeme Ära" vabatahtliku aktivisti Hille Hinsbergi töökaaslastega arutama, kas tõesti maksab ühe kilomeetri võsast puhastamine 40 000–50 000 eurot, mis teeb ühe meetri hinnaks 40–50 eurot. Kui postid ja okastraat ka panna, siis 200 eurot.

"Vastukaaluks tekkis mõte, et igal suvel toimuvad Eestimaa Looduse Fondi korraldatud talgud, kus inimesed maksavad peale, et minna mingeid paiku korda tegema, võsa raiuma ja kadakaid juurima. Piiriäärne on väga oluline paik, millele ise kätt külge panna," arutleb Hinsberg, et Eesti rahvale oleks raske pakkuda patriootlikumat ettevõtmist, kui piiri puhastamine olukorras, kus riik pole aastaid selleks raha leidnud. "Mina läheks kindlasti!"

Hinsberg tunnistab, et aktsioonil oleks palju "agasid": näiteks piiritsooni turvareeglid ja kokkulepped kahe riigi vahel, et Vene piirivalvuritele ei tuleks üllatusena, kui mõnikümmend tuhat talgulist järsku kirveste ja saagidega piirile tulevad.

Kuid Hinsberg, kes on olnud "Teeme Ära" ja Eestimaa Looduse Fondi talguline, on kindel, et kõike on võimalik arutada ja lahendada: "Kui on võimalik looduskaitsealadel järgida reegleid ja käia kikivarvul ümber haruldaste lindude pesade, küllap seda on võimalik teha ka piiri ääres."

Siseministeerium ignoreerib Õhtulehe küsimust talguliste ettepaneku kohta. Ministeeriumi kommunikatsiooninõunik Karin Kase vastab:

"Siseministeerium on Riigimetsa Majandamise Keskusega kokku leppinud piirijoone puhastamises võsast ning vajadusel ka raietööde tegemise. Meie soov on, et RMK teeks piiririba (kuni 10 m ja kuni 136 km) puhtaks ning kataks kulud metsamaterjali müügist saadava tuluga."

Eile saatis ministeerium kooskõlastusele korralduse eelnõu, millega valitsus teeb RMKle ülesandeks piiriribal maha võtta puud, võsa ja põõsad, ära vedada mahavõetud ja -langenud puud, välja juurida kännud ning tasandada pinnas.

Et piir enam võssa ei kasvaks, on siseministeerium ühtlasi ette valmistamas metsaseaduse muutmise eelnõu, mis lisab RMKle kohustuse majandada ning rahastada majandamist peale riigimetsa ka piiriribal.

Hille Hinsbergil on hea meel, et piiriprobleem saab lahenduse, kuid imestab: "Pidevalt on piir olnud alarahastatud ja nüüd järsku on võimalik, nagu mustkunstniku kübarast, välja võluda üsna suur summa. Sellepärast see kinnas saigi visatud, et võib-olla saab riik ja kodanikualgatus koostööd teha. Ja kui võsa raiumine läheb RMK kätte, võiks vähemalt rakendada inimesi, kes on töötud."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee