Õhtuleht 70

VANA HITT | Eve Kivi: «Mina Tom Hanksi ei taha. Ma ei armuks temasse iialgi.» (24)

Kirsti Vainküla, 25. september 2014, 12:54
 
Õhtuleht avaldab 70. sünnipäeva puhul artikleid arhiivist. Lugu ilmus ajalehes SL Õhtuleht 31. jaanuaril 2003.

«No kuulge, Tom Hanks ei ole ju üldse tema tüüp! Helistasin Venemaale ajakirja Karavan toimetusse ja ütlesin, et Hanks hakkab Reedi mängima. Nad väljendusid selle peale nii – eto ˛e morda. MOR-DA. No vaadake teda,» vuristab Eve Kivi telefonitorus ja on ilmselgelt pettunud. «Ma pakuksin Redfordi, Robertit...»

Samal teemal

Päev hiljem on Eve rahunenud. Ta on karbikestest välja otsinud Deani kirju ja kaarte. Püüab aastanumbrite järgi sättida mälestusi. Dokumentide seas leidub ka tükk paberit, mis kuulutab Eve Kivi ja olümpiakullamehe Ants Antsoni abielu lõppenuks. Eve reedab: abielugi lahutas ta Deani pärast. «Armastuse pärast,» parandab ta ega kahetse oma elus ühtegi sammu, mis seotud Deaniga.

Helistas Ameerikasse

Üleeile õhtul helistas Eve Ameerikasse, et tuttavate kaudu ühendust saada Tom Hanksiga. Kui mitte staari endaga, siis vähemalt kellegagi tema lähikonnast. Ta tahab teada ainult üht: kas kavandatavas filmis Dean Reedist on sees ka Moskva periood? Sel juhul: «Kui on, ei pääse nad minust. Aga nad ei ole minuga ühendust võtnud – sellepärast mulle tundub, et mind ei ole seal sees.»

Aga kui oleks, kes mängiks siis Eve Kivi? Eve ei tea. Mõtleb, pööritab silmi. Nicole Kidman? Ei, Eve jaoks on Kidman liiga sile.

«Ei oska öelda. Äkki Virna Lisi, itaallanna. Mulle öeldi, et me oleme väga sarnased. Eks ta on minust noorem, aga kui noor, ma muidugi ei tea.»

See-eest Dean Reedi osaga raskust poleks.

«Dean oli romantik, võluv, ilus. Panna nüüd Hanks vastu?! No ei...Ta on hea näitleja, ma ei vaidle, kuid ta ei ole Dean Reed. Ma ei armuks temasse kunagi. Ma ei tahaks teda.» Eve tahaks Robert Redfordi, kuid mõistab – Redford on vana.

«Aga nad on väga sarnased. Ta peab olema nooruslik, isegi kelmikas. Liikuv. Deanil olid kannikesesinised silmad. Nagu Elisabeth Tayloril,» ütleb Eve, kes on Tayloriga kohtunud.

Filmi toob arvatavasti linale Steven Spielbergi stuudio Dreamworks, lavastab ilmselt Hanks ise. Film põhineb 1991. aastal ilmunud raamatul «Comrade Rockstar», mille autor on Reggie Nadelson.

Putin andku vastus

Kui punalaulik Dean Reedi ja Eve 15aastane armuvahekord oleks saanud ametliku pitseri, oleks Hollywoodi mehed need, kes Eve üles otsiksid. Seetõttu, usub Eve, on filmis kindlasti sees Deani kolm ametlikku naist. Keskmise, poliitilistel põhjustel abiellunud naise kohta Evel kiidusõnu pole: «See oli õudne. Honecker (Erich Honecker, Saksa DV riigipea – toim.) valis talle naise. Mulle öeldi, et see naine oli isegi Honeckeri kauge sugulane. Tal oli hundikurk, kõri oli kõik nähtaval. Lõõpisin ikka Deaniga, et kas voodis tõmbad talle koti pähe või... Hirmus, hirmus peletis oli see naine. Poliitilistel põhjustel pandi nad paari, Deanil polnud ju muud võimalust,» räägib Eve ja lisab, et poliitikast ei saa

Deani puhul mööda minna. Oli ju Dean mässumeelne, pidevalt valitsusega pahuksis olev protestilaulik.

Kui ajalooraamatutes näiteks on Deani surm saladuslikuks jäänud, siis Eve teab täpselt, kust vastust otsida. Üks, kes vastata oskaks, oleks Venemaa president Vladimir Putin. Kui Eve Kivi temaga kohtuks, küsiks ta otse: miks te lasksite sellel juhtuda? Eve on kindel, et Putin teab Dean Reedi surma saladust.

«Putin oli sel ajal Dresdenis KGB siseluurejuht. Ta kätles ja vestles Deaniga igal pool, kõikidel vastuvõttudel,» mäletab Eve. Ometi andis Deani surm Evele kindlust, et koos oldi õigel teel, et armastatute vahel oli telepaatia.

«Ma nägin Deani tema surmaööl unes, ta ütles mulle oma mõrvamise kuupäeva. See on täiesti kummaline. Ärkasin oma suvilas hommikul suure nutuga, öösärk eest pisaraist märg, sest teadsin: Dean on surnud. Ta tõi unes oma kohvri, ma avasin selle, seal olid taskurätid, pisaraist märjad rätikud. Hakkasin lugema kuupäevi, 9, 12... Korrutasin inglise keeles twelve, twelve... Ja Dean ütles mulle veel, et sina pead seda tegema. See tähendab – avalikustama, et teda ähvardati.

Hiljem sain aru, et üheksandal pidi midagi juba juhtuma, eks talt nõuti midagi, ja 12. juunil ta tapeti,» räägib Eve. 13. juuni hommikul, aastal 1986, leiti Dean Reed Berliini lähistelt kodu juurest järvest.

Paar kuud enne surma helistas Dean Evele ja ütles, et teda ähvardatakse. Küllap Ameerika telesarjale antud intervjuu pärast, kus Reed tunnistab, et tahab Ameerikasse tagasi pöörduda... «Talle oli vastuvõetamatu isikuvabaduse piiramine ja sellest rääkis ta ka oma intervjuus. Moskvale see ei meeldinud,» seletab Eve.

Deani koledat lõppu ennustas ka vene kuulus sensitiiv Vladimir Stafonov. Mees, kes ravis vähist terveks vene näitleja Vjatšeslav Tihhonovi. «Tema oskas sulle pildi järgi sinu tervisest kõike öelda. Ma näitasin Stafonovile Deani pilti, et kuidas selle mehe tervis ka on. Ta võpatas, käskis pildi kiiresti ära panna, sest Deani pidi ees ootama midagi koledat. Midagi, nagu ta ütles, mida sa kunagi ei taha teada saada.»

Eve ja Dean olid mõlemad 26aastased, kui esimest korda kohtusid. 1971. aastal suvel Moskva filmifestivalil. See oli armastus esimesest silmapilgust.

«Ma olin abielunaine ja Dean oli abielumees.»

Oli see truudusemurdmine?

«Nojah, oli küll. Aga meil oli algusest peale selge, et me oleme teineteise jaoks, see on meie maailm,» särab Eve. Kuid KGB ei maganud ning kutsus Eve abikaasa Ants Antsoni välja, et pidulikult öelda: teie naine käib Dean Reediga.

«Kuna aga ükski mees ei harju teadmisega, et su naisel võib kusagil olla keegi teine, siis me lahutasime. Eks Ants oli palju kodust ära... See ei ole hea, kui abikaasad kaua eemal on. Nad võõranduvad teineteisest,» pihib Eve, kellele lahutuslugu on raske teema. Seda enam, et peres kasvas juba kuuene Fred.

Kas abielu purunes tõesti Deani pärast?

«Jah,» tunnistab Eve. Oli aasta 1972.

15aastat kestnud suhtesse jäid romantilised armastusavaldused, reisid, tülid ja leppimised. Kohtuti igal pool maailmas. Kuigi Eve ja Dean tahtsid abielluda, ei lubatud mehel seda teha. Ja kuigi Eve tahtis Deaniga last, jäi ka see pelgalt unistuseks.

«Deani hea sõber rääkis mulle, et Moskvas kutsuti Dean kohvile ja Postuhhov käratanud: «Sul võib Moskvas olla sada litsi, aga mitte Kivi ja mitte abielu!»» meenutab Eve.

«Aeg-ajalt ma tahtsin teda unustada. Kohe ütlesingi talle, et ma otsin kedagi, et sind unustada,» räägib Eve.

Kaua see armastus kestis?

«See kestab siiani. Mul on alati selline tunne olnud, et ta vaatab pilvepiirilt alla minu poole.»

Et Hollywoodi mehed Evest seni veel midagi ei tea, jääb filmis kajastamata ka kolm päeva, mil Dean Eestis oli ja Kalevi spordihallis laulis. Mis aastal, Eve ei mäleta. Tal on silme ees vaid talv, paks lumi ja Dean Reed, kes viskab Tammsaare teel ühe korrusmaja kolmanda korruse akende pihta lumepalle. On külm ilm.

Punane Elvis ehk Dean Reed

Ajalehe Berliner Morgenpost andmeil käis 46aastane Tom Hanks äsja Berliinis salaja lõunatamas Saksa DV viimase parteijuhi Egon Krenziga, et uurida taustainfot kantritäht Dean Reedi kohta. Reed sündis 22. septembril 1938 Denveris (Colorado). 1958 suundus võimsa häälega nooruk Hollywoodi ja sõlmis lepingu plaadifirmaga Capitol Records. Ta andis välja plaate, mängis filmides ja juhtis oma telesõud. Vanglakontserdid ning protest USA välispoliitika ja tuumakatsetuste vastu teenisid Reedile hüüdnimeks mr. Simpatia. 1966. aastal seadis ta end sisse Roomas ja mängis nn. spagetivesternides. Samal aastal tegi ta kontserdireisi Nõukogude Liitu ning sai idablokis tohutu menu osaliseks. Punaseks Elviseks hüütud laulja sattus pahuksisse USA riigidepartemanguga ja 1973 siirdus Reed Saksa Demokraatlikku Vabariiki, kus jätkas laulja- ja näitlejakarjääri ning lavastas kolm filmi. Marksistlike vaadetega ameeriklane suri 1986 segastel asjaoludel; kahtlustati ka enesetappu või poliitilist mõrva. Esialgsetel andmetel saab Dean Reedi elust pajatav film pealkirjaks «Comrade Rockstar» ehk «Seltsimees Rokkstaar».

1964 abiellus Dean Reed USAs Patriciaga. Tütar Ramona Chimene Guevara sündis 1968 Roomas. 1973 tõi Reedi Saksa DVsse armastus Eric Honeckeri sugulase Wiebke (s. 1941) vastu. Kolm aastat hiljem sündis tütar Natascha, keda Dean hüüdis Nathalieks. 1981 abiellus Reed filmitäht Renate Blumega (s. 1944). Laulja lapsendas Renate poja Alexanderi, kelle isa on re˛issöör Frank Beyer. Nii Renate kui ka Alexander, keda Dean kutsus muuseas Saschaks, elavad Berliinis ning tegelevad näitlemisega.

Tom Hanks

Tom Hanks (46) debüteeris filminäitlejana 1980. Neli aastat hiljem tuli läbimurre romantilise komöödiaga «Splash» («Plärts»). Järgnesid sellised kassatükid nagu «Suur» (1988), «Edevuse tuleriit» (1990) ja «Unetus Seattle’is» (1993). Järgmisel aastal sai Hanks draamas «Philadelphia» aidsihaige homo kehastamise eest Oscari. Kuldmehikese vääriliseks pidas Ameerika Filmiakadeemia ka peaosatäitmist «Forrest Gumpis». Äsja jõudis kinodesse Hanksi värskeim film, Steven Spielbergi lavastatud «Püüa mind kinni, kui saad». Näitleja kehastab FBI agenti, kes jälitab üliedukat petturit (Leonardo DiCaprio). Tom Hanksil on kahest abielust neli last. Praeguse abikaasa, näitleja Rita Wilsoniga tutvus ta 1985 filmi «Vabatahtlikud» võtetel.

24 KOMMENTAARI

i
Indrek2 3. oktoober 2014, 09:54
Tom Hanksil on ema juba olemas.
k
kõlaks paremini , 2. oktoober 2014, 16:45
vana hitt, h asemel v.
Loe kõiki (24)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee