TÄNAVU JÄI ÄRA: Aasta tagasi kohtusid Ilvesed ÜRO Peaassambleel USA presidendipaariga. Tänavu ei võetud Evelini USAsse kaasa.Foto: Erakogu
Karoliina Vasli 23. september 2014 07:00
Nii nagu hiljutisele Norra visiidile, jäi Evelin Ilvesel sõitmata ka USAsse, kuhu ÜRO Peaassambleele president Toomas Hendrik Ilves üksi läks.

Aasta tagasi poseerisid naeratavad Toomas Hendrik Ilves ja Evelin Ilves ÜRO Peaassambleel toimunud vastuvõtul New Yorgis kõrvuti Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obama ja esileedi Michelle Obamaga. Hiljem tuli välja seegi, et visiiti alustasid Ilvesed mitu päeva plaanitust varem, et miljardär George Sorose pulmas käia. Sel korral aga sõitis Toomas Hendrik ÜRO Peaassambleele üksi. Töövisiit algas eelmisel reedel ja kestab nädala.

Riigipea on juba kuu aega olnud kui kass, kes kõnnib omapäi. 22. augustil ilmus Kroonikas piltide ja videolõiguga artikkel, kus Evelin Ilves Solarise katusel kohvikus Komeet ennastunustavalt suudleb. Evelin on toiminu pärast oma Facebooki-lehel avalikult vabandust palunud. Toomas Hendrik ei ole juhtunu kohta sõnagi öelnud, kuid Evelin ei sõitnud kaasa riigivisiidile Norrasse ning jäi kõrvale USA presidendi Barack Obama võõrustamisest.

Möödunud nädalal väisas Evelin Kopenhaagenis toimunud WHO Euroopa regiooni aastakonverentsi, kuid see lõppes 18. septembril ehk päev enne Toomas Hendriku USA-visiidi algust. Miks Evelin kaasa ei sõitnud?

Presidendi nõuniku Toomas Sildami vastus on napp: "Evelin pole ka varasematel aastatel alati ÜRO Peaassambleele kaasa sõitnud."

Pikemalt ta teemat ei kommenteeri.

Presidendi kantselei pressiteadete arhiivi lapates nähtub, et kolmel viimasel aastal oli Evelin visiitidel kindlasti kaasas ning tal oli iga kord oma põhjalik programm. Näiteks tunamullu külastas Evelin Washingtonis Eesti kooli ning kinkis Eesti Lastekirjanduse Keskuse patroonina koolile lasteraamatuid. Samuti osales esileedi ÜRO Peasekretäri abikaasa korraldatud vastuvõtul riigipeade abikaasadele. Viimati käis Evelin abikaasaga koos USAs tänavu mais, toonasel töövisiidil esines Toomas Hendrik näiteks Eesti e-edulugu tutvustava ettekandega maailmapangas. Koos käidi kontserdil, kus kuulati Arvo Pärdi loomingut. Suudlusskandaali puhkedes sõitis Evelin USAsse koos tütrega, presidendi kantseleist öeldi, et tegu on erareisiga, mille kulud kattis esileedi ise.