Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: sada ja seened Lääne-Eesti rabades 

Marko Kaldur, 23. september 2014, 17:01
Foto: Marko Kaldur
Loodus on mattumas sügisvärvidesse ning iga vähegi korilase verd eestimaalane on juba vähemalt korra jõudnud metsaande korjama. Lääne-Eesti rabade rüpest leidsime rikkalikud seene- ja marjamaardlad koos mõnusate laagripaikadega puhkamiseks.

Läänemaa ning Harjumaa piiril asuv Läänemaa Suursoo on hiiglaslik rabamaastik, mis valdavalt asustamata ja inimtegevusest puutumata. Vaid üksikud metsateed või rajad viivad soosügavuste poole, sumbudes lõpuks sealgi märga pinnasesse.

Seesama kidurate mändide ja lagedate rabamätastega maastik on aga ideaalne kasvupinnas kõikvõimalikele seene- ja marjaliikidele.

Läbi nädalavahetuse kestnud koriluslaagri käigus korjati kümneid erinevaid seeneliike, millest valdav osa ka söögikõlbulikeks osutusid. Lisaks marjad, mis niisama suhu noppimiseks või toormoosiks läksid.

Teisigi korilasi paistis raba peal arvukalt ringi liikumas - ent Läänemaa Suursoo avarused ja soosaarte hõredad männikud toidaks ära kordades suuremagi seltskonna.

Seened korjatud, sorteeritud ja puhastatud, võeti ette põhjalikum vaaritamine.

Seenesuppi, seenesousti, seenepraadi, seenepannkooke, marineeritud seeni ja veel mitmel muul viisil valmistatud seenetoitusid kokkas igaüks omade retseptide põhjal.

Suurem osa valmistatud toidust läks kohapeal degusteerimisele, mille kõrvale võeti - traditsiooniliselt - sada grammi. Ja järgmise käigu kõrvale veel sada. Ja nii edasi...

Õnneks ei pidanud täis kõhu ja lõhnadega kuhugi sõitma hakkama - Läänemaa Suursoo on küll suur ja asustamata, ent mõned mõnusad laagrikohad seal ometigi leiduvad.

Nimelt asuvad soomassiivi keskel arvukad järvesilmad, millest suuremate - Tänavjärve ja Veskijärve kallastele on rajatud ka igati tsiviliseeritud lõkke- ning laagriplatsid.

Lisaks korilusele ning toiduvalmistamisele sai nauditud imeilusaid päikesetõuse- ja loojanguid järvekaldal, läbipaistmatut udu ja esimesi öökülmasid, päevast kalapüüki ja matkasid rabamaastikel. Öösel krõbistasid ja ragistasid metsloomad laagri lähedal männisaludes, päeval lendasid loendamatud linnuparved üle taevavõlvi lõuna suunas.

Sügisloodust võinuks Tänavjärvele nautima jäädagi - kui vaid proviant otsa lõppenud poleks.

Seeni võib ju olla Lääne-Eesti rabades lõputult, ent millegagi on see soust vaja ka alla loputada. Järgmistele korilastele leidub seal aga veel küll ja küll metsaande korjamiseks.

Asukohad:

Tänavjärv: 59.180111,23.810808

Veskijärv: 59.174350,23.760490

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee