Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: mis mõjutab sinu karjääri? 

Tiina Kilkson, psühholoog, 25. september 2014, 16:02
 PantherMedia / Scanpix
Käesolev kirjutis kõneleb tulevikust  - sinu tulevikust.  Meie elus on palju faktoreid, mis meid karjääri valikus mõjutavad, nendeks on sisemised tegurid (iseenda tundmine ja isiksuseomadused) ja välimised tegurid (vanemad, sõbrad, kool jne).

Oluline on karjääri planeerimise juures teada, kes ma olen?  Õpi ennast tundma.

 Mida paremini sa ennast tunned, seda teadlikumalt saad oma karjääri valida. Isiksusest lähtuvad tegurid on näiteks närvisüsteemi ja temperamendi tüüp, vaimsed võimed. Veel on olulised väärtused, mida endas kannad.

 Igal inimesel on unikaalsed iseloomuomadused. On ainult üks sina.

Töö ja karjäär on erinevad mõisted.

Tihti küsitakse meilt tööintervjuul  küsimus, et kus tahaksid olla 5 või kümne aasta pärast. Hea oleks see küsimus eelnevalt oma peas läbi mängida ja kujutada oma tuleviku. Oluline on mõelda, et kas naudid seda, mida teed? Kas arened seda tööd tehes? Mõtle, millist karjääri soovid.

Mõnel mängib karjääris olulist kohta, et ta on õigel ajal õiges kohas. Õpi nii palju kui suudad, see on parim soovitus, mille võin sulle anda.

 Väga hea võimalus töödega tutvuda on teha seda suvevaheajal osaajaliselt ja ka vabatahtlikuna saad palju põnevaid kogemusi.

Tutvu erinevate töökohtadega, kus tahaksid töötada  ja analüüsi, miks see töö just sulle meeldib.

Küsi ka vanematelt ja sõpradelt, kus nad töötavad ja mida tööl peavad tegema.

Millisest punktist algab meie karjäär? Ühed ütlevad, et juba lapsepõlvest, teised jällegi et koolipõlvest. Ma arvan, et karjääri kujunemine algab juba lapsepõlves, kuid kuju saab reaalselt töömaailma asudes.

 Inglismaal näiteks  27% üle 65 aastastest töötab ja vanemad inimesed on väga tänuväärsed töötajad, sest neil on kogemusi.

„Mida sa tahad teha, kui suureks kasvad?“, on väga levinud küsimus ja paljud lapsed ei oska sellele vastata. Pange ka lapsi arutama selle üle, kelleks nad tahavad saada, sest see on arendav küsimus, isegi kui nad kohe vastust ei tea, paneb see neid mõtlema.

Meie ego tahab, et me oleksime oma karjääris edukad ja karääri otsust tehes tahetakse, et tehtaks õige otsus. Me tahame olla meele järgi oma vanematele, abikaasale ja uhkuseks oma lastele. Tegelikult on aga kõige tähtsam, et me ise naudiksime oma karjääri.

Kasuta igat võimalust ja võta riske õppides ja töötades ning proovi võimalikult paljusid erinevaid töid, et õppida ennast tundma ja avastada, mis sulle tõeliselt meeldib.

Võid  külastada ka professionaalset karjäärispetsialisti  ja temaga arutada, milline töö sulle võiks sobida. Tal on võimalus teha ka teste, et selgitada välja, milline karjäär võiks sulle sobida. Ma olen ka ise käinud karjääripsühholoogi juures ja saanud huvitavaid mõtteid, mille üle kaaluda.

Üheks lihtsaks harjutuseks on järgmine: Minu unistuste karjäär  - vaadates kristallkuuli.

Milline on minu arvates parim karjäär?

Kas sa arvad, et sinu unistustekarjäär on reaalne?

Kas sa näed mingeid probleeme või väljakutseid oma unistuste karjäärile? Kui jah, siis milliseid?

Mida peaksid õppima, et unistuste karjääri saavutaksid?

Õpi ennast tundma. Haara kinni erinevatest võimalustest. Mõned kirjutavad koolilehte, mõned on vabatahtlikud, mõned töötavad osaajaga peale kooli. Proovi, katseta ja ühel päeval võid avastada, et sinu hobist on kasvanud sinu töö.

Paljud inimesed vahetavad karjääri oma elu jooksul ja tänapäeval on väga levinud, et töötatakse ühel kohal vaid mõni aasta. Maailmas on tohutult palju põnevaid tõid, tuleb vaid avastada, mis sulle sobib.

Oleneb, mida töölt ootad, kas ainult palka või ka põnevaid väljakutseid, palju vaba aega, loomingulist õhkkonda jne.

Pooled Eesti naised tahaksid võimaluse korral käia tööl poole kohaga ja Põhjamaades on see väga levinud.

Üks põnev harjutus on veel, kuidas kujutada ette oma karjääri. Kujuta ette, et oled oma 80. juubelil ja sulle peetakse endiste kolleegide poolt tänukõne. Milline see võiks olla? Kirjuta endale see tänukõne ja vaata, mille üle sa võiksid vanurina uhke olla. Kirjuta just seda, mida kuulda tahaksid.

Karjääri valimine on suur töö ja seda tuleb teha teadlikult, seega praegu on paras aeg sellele tõsiselt mõelda, kui sügisest plaanid vahetada töökohta või on sul plaanis minna ülikooli õppima.

Samal teemal

8. november 2014, 11:27
Psühholoogia blogi: vajadused abielus 2. osa
4. november 2014, 11:30
Psühholoogia blogi: kuidas kaalust alla võtta?
4. oktoober 2014, 16:57
Psühholoogia blogi: esimest korda elus psühholoogi juurde 2. osa
3. oktoober 2014, 16:53
Psühholoogia blogi: esimest korda elus psühholoogi juures 1. osa

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee