SOOVIB PUTINIT KUKUTADA: Venemaa president Vladimir Putin lasi riigi rikkaima mehe Mihhail Hodorkovski kümneks aastaks vangi panna. Nüüd tahab Šveitsis elav Hodorkovski (51) koondada Euroopa-meelsed venelased Vladimir Putini võimu vastu. Foto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 22. september 2014 07:00
Šveitsis elav endine Vene suurärimees Mihhail Hodorkovski algatas liikumise Avatud Venemaa, mille eesmärk on koondada Euroopa-meelsed venelased president Vladimir Putini võimu vastu.

Venemaa kunagist rikkaimat meest Mihhail Hodorkovskit võib pidada president Vladimir Putini vihavaenlaseks. Hodorkovski nimetab praegu Putinit oma poliitiliseks vastaseks, lisades samal ajal, et ei vihka teda.

Kümme aastat vangis

Hodorkovski asus naftafirma Jukos juhina rahastama opositsiooni ja kritiseerima Putinit. Viimane otsustas koos lähikondlastega Hodorkovskile koha kätte näidata.

25. oktoobril 2003 tõmbasid föderaalse julgeolekuteenistuse (FSB) töötajad Hodorkovskile Novosibirski lennuväljal musta koti pähe ja toimetasid ta Moskva vanglasse.

Mihhail Hodorkovskit ja tema äripartnerit Platon Lebedevi süüdistati maksupettuses, suure koguse nafta varguses ja rahapesus. Toimus koguni kaks kohtuprotsessi ja nad mõisteti 14 aastaks vanglasse. Pärast karistuse vähendamist pidi Lebedev vabanema tänavu mais ja Hodorkovski augustis.

Mullu 20. detsembril andis Putin mõnevõrra ootamatult Hodorkovskile armu. Viimane lahkus kohe Venemaalt, sõitis esmalt Berliini ja sealt edasi Šveitsi, kus sai märtsis aastase elamisloa.

Ka Lebedev vabastati ülemkohtu otsusel vanglast ettenähtust varem – 24. jaanuaril.

Putin viitas armuandmisel Hodorkovski ema haigusele, kuid kõigi märkide järgi soovis Venemaa president Mihhail Hodorkovski vabastamisega Sotši taliolümpiamängude eel oma imagot maailma silmis parandada. Pidas ju hulk mõjukaid inimõigusorganisatsioone Hodorkovskit Venemaa nimekaimaks poliitvangiks.

Vanglast vabanemise järel teatas Hodorkovski Berliinis antud pressikonverentsil, et ta ei kavatse Putini-vastast opositsiooni rahastada ega selle tegevuses osaleda.

Samm poliitikasse

Pärast Venemaa jõulist sekkumist Ukrainas on Hodorkovski käinud mitu korda Kiievis ja kritiseerinud karmilt Vladimir Putinit, kes suhtus Ukraina demokraatlikku ülestõusu väiklaselt ja kättemaksuhimuliselt.

Mida aeg edasi, seda rohkem võis oodata, et Hodorkovski sekkub Venemaa poliitikasse. Selgus saabus laupäeval, kui tutvustati ametlikult liikumist Otkrõtaja Rossija (Avatud Venemaa), mille tegemiste kohta saab infot veebileheküljelt openrussia.org.

Tasub teada, et naftakompanii Jukos ja Mihhail Hodorkovski asutasid ühiskondliku organisatsiooni Avatud Venemaa juba 2001. aastal. See tegeles eelkõige heategevuse ja haridusega, kuid oli sunnitud pärast Hodorkovski vahistamist töö lõpetama.

Laupäeva saab pidada Avatud Venemaa taassünnipäevaks. Sel päeval avati veebilehekülg openrussia.org ning sealt saab selle tegijate sõnul lugeda Venemaal toimuva kohta tõest infot.

Avatud Venemaa seab eesmärgiks ühendada kõik need, kellele ei ole inimõigused, vabad valimised ja võimu vahetumine tühi sõnakõlks.

"Igasugune poliitiline enamus on kunagi olnud vähemus, kuid mitte igast poliitilisest vähemusest ei saa enamust. Vaid organiseeritud vähemusel on poliitiline tulevik," ütles Hodorkovski liikumist välja kuulutades.

"Me pooldame seda, mida nimetatakse euroopalikuks valikuks ehk õigusriigi põhimõtete alusel juhitavat riiki. Me oleme veendunud, et väide "Venemaa ei ole Euroopa" on vale ja seda surutakse ühiskonnale sihilikult peale. Seda teevad need, kes tahavad jääda kogu eluks riiki juhtima, kes tahavad seadustele ja õigusele sülitada," rõhutas Hodorkovski varjamatult Putinile vihjates.

Prantsuse päevalehele Le Monde ütles Hodorkovski, et ta ei ole seadnud endale ülesandeks Venemaa presidendiks saamise, kuid vajaduse korral on ta valmis tegema tööd kriisi ületamiseks ja põhiseadusliku reformi korraldamiseks.

Neid sõnu tõlgendas mõni meediaväljaanne Hodorkovski valmisolekuna saada Venemaa presidendiks.

Vene meedia rõhutas seepeale, et praegu kehtivate seaduste järgi avaneb Hodorkovskil võimalus kandideerida presidendiks alles 2039. aastal, sest tegemist on eriti raskete kuritegude eest karistatud isikuga.

Ühe esimese reaalse sammuna kutsus Avatud Venemaa venemaalasi osalema eile Moskvas korraldatud rahumarsil, millega nõuti Vene võimudelt agressiooni lõpetamist Ukrainas. Eelmine sarnane ettevõtmine korraldati Moskvas 15. märtsil.