Eesti uudised

FOTOD: avati Adam Johann von Krusentserni bareljeef 

Küllike Rooväli, 21. september 2014 16:40
Foto: KÜLLIKE ROOVÄLI
Reede õhtul avati Tallinnas Noblessneri sadamas maailmakuulsa meresõitja ja maadeavastaja  Adam Johann von Krusensterni bareljeef.

Kuna teavet sündmuse toimumise kohta oli napilt, tundus, et kohaletulnute seas on rohkem välismaalasi kui kohalikke.

Sündmuse vastu tundis huvi küll vene meedia ning kohal oli telekanal Rossija.

Kuigi Krusensterni puhul on tegu Eestis, Hagudi mõisas sündinud Balti-Saksa mõisnikuga, kes lõpetas ka oma elutee siin, Kiltsi mõisas, on venelased pidanud teda oma kangelaseks, kuna just tema kavandas ja viis läbi esimese vene ümbermaailmareisi. Tema laevadega sõistid kaasa sellised kooliõpikutsets tuntud inimesed nagu samuti Eestist pärit maadeavastaja Fabian Gottlieb von Bellingshausen ja Otto von Kotzebue ning paljud tuntud loodusteadlased.

Bareljeefi valmimist rahastas 13 000 euroga Tallinna linnavalitsus, kuid rohkem linnajuhte peale abilinnapea Eha Võrgu Õhtuleht üritusel ei silmanud. Küll oli aga kohal mitu tuttavat nägu pronkssõduri juurest, kelle seos admirali mälestuse jäädvustamisega oli üllatav.

Plats mere, Peetri tänava ja Staapli tänava vahel, mille ääres bareljeef asub, on nimetatud tänavu samuti admirali nimega ning valmib koos Noblessneri sadamasse kavandatava kinnisvaraarendusega.

Avamise ajal võis näha ka maketti Noblessneri samamasse kavandatavast elukvartalist, kus suured elumajad hakkavad asuma praktiliselt sadamakaidel. Endise Meretehase maa-alale kerkib 21 uusehitist, lisaks neile käib vilgas vanade muinsuskaitsealuste kunagiste laevatehase hoonete renoveerimine.

Noblessneri sadamas valukoda kasutatakse juba praegu kontsertide korraldamiseks, sadamasse on rajatud väikelasevade kaid ning kavas on sealt ära viia nii BLRT Grupi avamere kalakasvatuste kui muude aluste tootmine ja remont. Kahjuks jäävad uute korterelamute alla ka sajanditevanused laevaremondi slipiteed.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee