Maailm

Kutšma: Minskis lepiti kokku kõigi relvade kasutamisest loobumises (7)

BNS, 20. september 2014 19:38
Ukraina endine president Leonid KutšmaFoto: AFP / Scanpix
Ukraina kontaktgrupi läbirääkimistel osalejad allkirjastasid laupäeva varahommikul Minskis memorandumi, mis nõuab Ida-Ukraina konflikti mõlemalt poolelt kõigist relvadest loobumist, ütles kõnelustel Kiievit esindanud Ukraina ekspeaminister Leonid Kutšma ajakirjanikele.

Dokument koosneb üheksast punktist, "millest esimene ütleb, et mõlemad pooled lõpetavad relvade kasutamise ja teine sätestab, et üksused jäävad 19. septembri positsioonidele".

"Kolmas punkt keelab igasugust tüüpi relvade kasutamise ja ründeoperatsioonid."

Kumbki pool kohustub tõmbama oma raskerelvastuse (suurema kui 100 mm-i suuruse kaliibriga relvad) 15 kilomeetrit tagasi, nii tekib "võimalus luua vähemalt 30 kilomeetri laiune relvarahu tsoon", ütles Kutšma.

Osapooled lubavad lõpetada raskerelvade kasutamise asustatud piirkondades. Samuti loobutakse sõjalennukite ja mehitamata õhusõidukite kasutamisest demilitariseeritud tsoonis, mida jälgivad Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejad.

Lennata on lubatud vaid OSCE lennukitel.

Memorandumis nõutakse "kõigi välismaiste relvarühmituste, sõjalise varustuse, võitlejate ja palgasõdurite" lahkumist tsoonist, lisas Kutšma, ning keelatakse asustatud alade lähedusse ning demilitariseeritud tsooni piiridelele uute miinide paigaldamine. Olemasolevad miinid tuleb kõrvaldada.

Memorandumi jõustumisest 24 tunni jooksul paigutatakse relvarahutsooni OSCE vaatlusmissioon.

Samal teemal

24.09.2014
OSCE missioon Ukrainas suureneb
20.09.2014
VIDEO: Donetskis sattus laskemoonatehas suurtükitule alla
20.09.2014
NATO: Vene väed on endiselt Ukrainas
18.09.2014
Kutšma: kõnelusi tuleks pidada Putiniga

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee