Eesti uudised

Seakatk on tunginud 220 kilomeetrit edasi ja jõudnud Ida-Virumaale (11)

Teele Talve, 20. september 2014 08:00
Surnud metssiga Pirita rannas. Foto on illustreeriv. Foto: ARNO SAAR
Põllumajandusministeeriumi avalike suhete osakonna nõuniku Eva Lehtle sõnul diagnoositi 18. septembril Aafrika seakatk Ida-Virumaal leitud metsseal. Varem on nakatunud loomi kohatud vaid kaugel Lõuna-Eestis.

Eile korraldas põllumajandusministeerium taas kohtumise seakasvatajatega, et arutada uut olukorda.

Samal teemal

"Aafrika seakatku on diagnoositud kaheksal metsseal. Viljandimaal Tarvastu vallas, Valgamaal Hummulis ja nüüd juba Ida-Virumaal Lüganuse vallas," sõnab põllumajandusministeeriumi toiduohutuse osakonna asejuhataja Pille Tammemägi. "Kohtumisel anti ülevaade juba rakendatud ennetavatest meetmetest kui ka nendest abinõudest, mida rakendatakse taudi jõudmisel kodusigadeni," sõnab Tammemägi. Praegu ei tohi sigu laudast välja lasta ja rangelt hoitakse lautadest eemal kõik võõrad inimesed, lindudest-loomadest rääkimata. Uuritakse teraselt kõiki metssigu, kes on kütitud aladel, kus seakatku surnud metssigu kohatud.

Taud hakkas meile liikuma Lätist. Nüüd on Lätis Valka maakonnas kehtestatud ka puhvertsoon, mis hõlmab kogu Eesti lõunapiiriga piirnevaid alasid. "Selles tsoonis on kõik seakasvatajad intensiivse veterinaarjärelevalve all, kõikidest lastud ja surnuna leitud metssigadest tuleb teavitada veterinaar- ja toiduametit ja need sead peavad olema uuritud Aafrika seakatku suhtes," sõnab Tammemägi.

Ta lisab, et seoses leidudega metsades muutuvad ka piirkonnad, kus seakasvatajad peavad arvestama, et nende igapäevategevusele kehtestatakse kitsendusi. Tammemäe sõnul on kõige olulisem ära hoida seakatku levik kodusigadele. "Järjekindel bioohutusmeetmete rakendamine on selleks ainus võimalus, kuna taud saab farmi jõuda ennekõike inimtegevuse tagajärjel," sõnab ta.

Taudialas sead hukatakse

Toiduohutuse osakonna asejuhataja lisab, et kui Aafrika seakatk peaks diagnoositama koduseal, siis kehtestataks taudipunktis karantiin, kolme kilomeetri raadiuses kehtestataks ohutsoon ja 10 kilomeetri raadiuses taudipunktist järelevalve tsoon.

"Taudipunktis endas kõik sead hukatakse ja hävitatakse kohapeal. Ohustatud ja järelevalvetsoonis kehtestatakse piirangud inimeste ja loomade liikumisele," sõnab Tammemägi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee