ÕNNELIKUD: Iseseisvuse vastased rõõmustamas.Foto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 20. september 2014 08:00
Maailmas ülisuurt tähelepanu äratanud rahvahääletus Šotimaal andis veenva võidu iseseisvuse vastastele. Šotimaa iseseisvumist toetas 44,7% ja jäämist Suur-britannia koosseisu 55,3% hääletanutest. Sellele vaatamata on oodata suuri muudatusi nii Šotimaal kui kogu Suurbritannias. 

Osavõtt neljapäeval toimunud rahvahääletusest osutus erakordselt aktiivseks. Valimisjaoskondades käis koguni 84,6% hääleõiguslikest kodanikest. Esimest korda said osaleda ka 16- ja 17aastased. Hääletussedelil oli küsimus: "Kas Šotimaa peaks olema iseseisev riik?" Valida sai jah ja ei vahel. Kui kõik hääled said kokku loetud, siis selgus, et jah olid valinud 1 617 989 inimest ja ei 2 001 926 inimest. Seega jäid iseseisvuse vastased veenvalt peale – neid oli 55,3%.

32 valimisringkonnast jäid iseseisvuse pooldajad peale vaid neljas, seal hulgas suurtes linnades Glasgow’s ja Dundee’s. Pealinnas Edinburghis võidutsesid seevastu 61%ga iseseisvuse vastased.

Salmond tunnistas lüüasaamist

Iseseisvuse pooldajate kampaaniat vedanud Šoti Rahvuspartei juht ja Šotimaa peaminister Alex Salmond tunnistas eile varahommikul jah-leeri lüüasaamist.

"Šotimaa on enamuse tahtel otsustanud praegu mitte saada iseseisvaks

riigiks," ütles Salmond Edinburghis oma toetajatele. Ta kutsus šotlasi aktseptima referendumi tulemusi ning tuletas Suurbritannia kolmele suuremale parteile meelde referendumi eel antud lubadusi Šotimaale suuremate õiguste andmise kohta.

Salmondi asetäitja Nicola Sturgeon tunnistas, et rahvahääletuse tulemus valmistas talle suure pettumuse.

Tõenäoliselt avaldasid šotlastele mõju viimastel kuudel pidevalt kostunud hoiatused, et iseseisev Šotimaa võib jääda väljapoole Euroopa Liitu ja NATOt. Samuti anti Londonist selgelt mõista, et Šotimaa rahandussüsteem võib kokku variseda ning šotlastel võib tekkida raskusi pensionide saamisega.

Suurbritannia peaminister David Cameron õnnitles esmalt ei-kampaania ("Parem üheskoos") juhti, endist rahandusministrit Alistair Darlingit ja astus seejärel kerge südamega oma Londonis Downing Street 10 asuva residentsi ette, et teha ametlik avaldus.

Cameron arvas, et Šotimaa iseseisvuse küsimus on nüüdseks vähemalt üheks inimpõlveks päevakorrast maas.

"Nüüd on aeg Ühendkuningriigil ühtsust näidata ja edasi liikuda," rõhutas ta. Suurbritannia valitsusjuht lubas ühtlasi täita rahvahääletuse eel antud lubaduse suurendada Šotimaa otsustusõigust oma elukorralduse üle. Pärast avaldust Cameron ajakirjanike küsimustele ei vastanud ja ütles vaid: "Tänan teid ja tere hommikust!"

Cameron on rahul

David Cameron, kes kaks aastat tagasi andis järele šotlaste soovile korraldada iseseisvusreferendum, võib tõepoolest olla rahul. Iseseisvuse pooldajate võidu korral oleks ta pidanud kõigi märkide järgi tagasi astuma ning peale selle oleks ta läinud ajalukku valitsusjuhina, kelle võimuloleku ajal lagunes Ühendkuningriik.

Ei-leeri võit tähendab, et ära jääb tülikas lahutusprotsess. Küll võib see aga teatud tingimustel juba lähiaastatel taas päevakorda tõusta. Suurbritannia peaminister David Cameron on andnud lubaduse, kui ta jääb võimule ka pärast tuleva aasta 7. mail toimuvaid parlamendivalimisi, siis korraldab ta 2017. aastal rahvahääletuse Suurbritannia jäämise üle Euroopa Liitu. Kui sellel rahvahääletusel peaks peale jääma Euroopa Liidust lahkuda soovijad, siis saaks šotlaste iseseisvusliikumine uut hoogu, sest šotlased on Euroopa Liidu suhtes oluliselt sõbralikumad kui inglased.

Hispaania peaminister väljendas rahulolu

Hispaania on väga rõõmus selle üle, et Šotimaa hääletas Suurbritanniast lahkulöömise vastu, ütles peaminister Mariano Rajoy .

"Meil on väga hea meel, et Šotimaa jääb meiega," ütles Rajoy videosõnumis. Tema sõnul on Šotimaa referendumi tulemus Euroopa Liidu integratsiooni jaoks positiivne.

Teatud tagasilöök on see aga Kataloonia rahvuslastele, kes on samuti avaldanud jõuliselt soovi Hispaaniast lahku lüüa. Kataloonia parlament soovib korraldada 9. novembril konsultatiivse hääletuse, et küsida katalaanide arvamust iseseisvumise kohta. Hispaania keskvõim on aga seisukohal, et niisugune hääletus on seadusvastane ning on lubanud selle korraldamise Hispaania ühtsuse kaitseks blokeerida.

Kataloonia liider Artur Mas kinnitas reedel, et Hispaaniast eraldumise püüdeid jätkatakse ja šotlaste "ei" vaid suurendab katalaanide otsustavust.

Barroso: tulemus tugevdab Euroopa Liitu

"Tervitan šotlaste otsust jääda Ühendkuningriigi koosseisu. See tulemus on hea ühtsemale, avatumale ja tugevamale Euroopale, mille eest Euroopa Komisjon seisab," ütles Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso .

"Euroopa Komisjon jätkab Šotimaa valitsusega konstruktiivset dialoogi selle vastutusalas olevates küsimustes, mis on Šotimaa tuleviku jaoks tähtsad, kaasa arvatud töökohad ja majanduskasv, energeetika, nutikam regulatsioon, kliimamuutused ja keskkond," kinnitas ta.

Barroso vihastas veebruaris Šoti rahvuslasi, hoiatades, et iseseisval Šotimaal oleks Euroopa Liidu liikmeks saada raske, kuid mitte võimatu.