MAGAB RAHULIKULT: Sel pildil magab 2,5-aastane tüdruk rahulikult kodus.Foto: Facebook
Küllike Rooväli 19. september 2014 18:39

Möödunud kolmapäeva õhtul toodi Tallinna lastehaiglasse üliraskes seisundis 2,5-aastane tüdrukuke, kelle kehal olid jäljed pikaajalisest koletust piinamisest.

Lapse seisund oli kriitiline, ta oli teadvuseta ja mitmed vigastused tema kehal viitasid, et laps on kannatanud füüsilise vägivalla all. Õhtulehe andmetel olid eriti rasked peksmisest tingitud peavigastused. Politsei pressiesindaja Helen Uldrich ütles, et haigla teatas üliraskes seisundis lapsest kohe politseile ning järgmisel päeval pidasid politsei lastekaitsetalituse töötajad kuriteos kahtlustatavatena kinni lapse Tallinnas elava 22-aastase ema Kaia (nimi muudetud) ja tema 32-aastase elukaaslase Elmo (nimi muudetud).

Lapse isa Jaani (nimi muudetud) esialgsest postitusest Facebookis, mis praeguseks on kustutatud, võib lugeda, et laps on suremas.

Politsei alustas kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvi 122 alusel, mis käsitleb piinamist pikema aja jooksul. Politsei kahtlustab, et väikse heledapäise tüdrukutirtsu kallal on füüsilist vägivalda tarvitatud juba pikemat aega.

„Kuritegu võidakse ümber kvalifitseerida ka paragrahvi 118 järgi, mis käsitleb raske tervisekahjustuse tekitamist,“ märkis Uldrich. Kui piinamise eest saab karistada kuni viieaastase vangistusega, siis viimase kuriteo eest juba kuni 12-aastase vabaduskaotusega.

 Reedel otsustas Harju maakohus mõlemad kahtlusalused eeluurimise ajaks vahi alla võtta.

Isa nõudis last omale

Lapse 24-aastane isa Jaan (nimi muudetud) on tänavu aasta alguses esitanud Tartu maakohtule avalduse tütre ühise hooldusõiguse lõpetamiseks ja ainuhooldusõiguse seadmiseks.

Kohtudokumentides on kirjas, et lapse sündides elasid mõlemad vanemad Eestis, Võrumaal. Et peret ära toita, läks alla aastase lapse isa Jaan tööle Soome, kus töötab praegugi Helsingis ehitusel. Lapse ema Kaia jäi koos tütrega Võrru. Umbes aasta tagasi läks pere lahku. Kui alguses oli lapsega kõik hästi ja Jaan usaldas lapse ema, siis möödunud aasta oktoobris sai Jaan teada, et naine tegeleb pidutsemisega ja laps on alatasa üksi.

  Kaia sõbranna kirjeldas Jaanile, kuidas lapse ema jättis lapse pidutsemise ajaks mõne sõbranna vanaema juurde või hoopis üksi koju. Pärast seda tõi Jaan lapse Võrust vanaema juurde Tallinna. Pealinna on praeguseks kolinud ka Kaia, kes oli leidnud uue elukaaslase Elmo.

Jaan taotles kohtult täielikku hooldusõigust, ta tahtis, et laps elaks temaga koos Soomes ning käiks seal lasteaias. Paistab, et lapse päästmisega jäädi aga hiljaks, sest eile väljendas Jaan oma Facebooki kontol tundeid sel moel, et politsei võiks ka tema ähvardamise eest kinni võtta.

Politsei isa ei karista

 Jaan kirjutas: „Värdjas! Sinu s… pärast on laps suremas, mis mõnu te saite 2 aastase abitu lapse piinamisest ja peksmisest, omaenda tütre? Ma loodan, et sina ja su mees saate kiiresti vanglast välja, et ma saaks teid samamoodi piinata, nagu te last piinasite! Ma tulen teile järgi värdjad!“

 Politsei pressiesindaja sõnul isa siis ei karistata, sest mees sai oma teost aru, kustutas postituse ja politsei mõistab tema praegust hingeseisundit.

Mõlemad, nii lapse ema, kui uus elukaaslane, on politseile varasemast tuntud, kui liiklushuligaanid. Emal on korduvaid rikkumisi, tema elukaaslase kohta on aga kohtuotsuste andmebaasis seitse otsust mootorsõiduki juhtimisõiguseta juhtimise kohta. Mees on saanud korduval arestipäevi nii 2007., 2012. kui 2013. aastal , kuid see pole tema seaduserikkumisi katkestanud. Alati on ta kohtule seletanud, et ta on kahe lapse isa, kelle pere vajab toitmist ja seetõttu on ta ka autorooli istunud.