Elu

VANA HITT | Erki Nool: aeglaselt seksida on lihtsam kui tantsida (17)

Greta Kaupmees, 19. september 2014, 11:36
 .
Õhtuleht avaldab 70. sünnipäeva puhul artikleid arhiivist. Lugu ilmus ajalehes SL Õhtuleht 4. novembril 2006.

«Meil tuleb seda tantsu tantsida kolm minutit. Palju me praegu tantsisime?» uurib Erki Nool tantsutrennis viini valsi lõppedes oma treenerilt Ave Vardjalt ja saab vastuseks, et poolteist minutit. «Päris pikalt peab veel tantsima. Aga saab hakkama. Sammud selged, pole hullu,» on Erki rahulolev.

Ave ja Erki treenisid sel nädalal iga päev. Iga treening algas sambaga, vahele veidi aeglast valssi ja pasodooblit. Lõpetuseks viini valss. «Põhiline aeg kulus sambale ja viini valsile,» ütleb Ave. Erki norib, et sammud on samad, ainult muusika vaheldub.

Sportlane suhtub võimalusse võistlusest välja kukkuda külma rahuga. «Meil on täpselt 50% võimalus välja kukkuda,» ütleb Erki. Hakkab siis hääli ja hindeid kokku lugema ning seletab hoogsalt, milline tõenäosusprotsent kellelgi on edasi pääseda ja välja kukkuda. Ave proovib meest arvutuste juurest tantsu juurde meelitada. Asjata.

Erki seletab, et seda saadet peaksid kõik paarid võtma pingevabalt, teades, et igas saates kukub nagunii keegi välja ja ükskord tuleb ka tema kord. «Ingridil oli muidugi möödunud korral valus, sest kuulu järgi läks tema võitma. Meil pole plaanis olnud võita. Oi, vabandust, mul pole... Ma ei näinud, et Ave on mu selja taga,» naerab Erki. Ave vangutab pead: «Väljakukkumine on ebamugav igale paarile.»

Artistid kriitikast šokeeritud

Olümpiavõitja aga rahustab partnerit, et saade pole nagunii adekvaatne. «Spordis on nii, et tegid halva tulemuse, kukud välja. Võetakse mõõdulint välja või arvestatakse sekundeid. Numbrid loevad. Lihtne ja selge. Selles saates tuleb huvitavaid momente. Rahva hääletus annab punkte ja... Ühesõnaga pärast seda saadet võib ennustada, kes saavad finaali. Lihtne arvutus...»

Ave katkestab taas Erki arvutused ja palub ta tantsule. Paar keerutab hoogsalt viini valssi. Puhkepausi ajal räägib Erki, et tema jaoks oli just esimene saade kõige huvitavam kogemus: «Kõik artistid on ju harjunud, et neile plaksutatakse. Ükskord rohkem, teinekord vähem. Nüüd oli nii, et pärast plaksutamist öeldi, et kõik oli hästi, aga – 2 punkti. Seda oli lahe vaadata, kuidas inimesed ei talu hinnangut. Ma ei oleks selle peale tulnud, et inimesed on nii šokeeritud.»

«Spordis on ju lihtne – tegid halva tulemuse, mine tee rohkem trenni. Kui ei oska teha, siis ära roni võistlema,» ütleb Erki karmilt ja lisab, et saates mõõdetakse tulemust subjektiivselt, seega ei saa öelda, et kui välja kukud, oled ebaõnnestunud.

Erki tunnistab, et tema eriliselt ei pinguta tantsutrenniga. Võtab lihtsalt, mõnusalt, pingevabalt. On märgata, et paari treeningud sujuvad väga lõbusalt ja ilma igasuguse riiuta. «Ei ole aega riielda. Nädalaga on vaja tants selgeks saada,» selgitab Erki.Olümpiavõitja ütleb, et tema jaoks on kõige raskem, kui muusika, mille järgi trennis harjutatud, vahetatakse peaproovis välja. «Ükskord oli – põmm, põmm, põmm... hoopis teine lugu. Siis olen täitsa sassis. Ave valis spetsiaalselt Mardi loo välja. Ja siis tuli see kutt... (Rolf Roosalu – toim.) ja laulis hoopis teistmoodi.»

Ave ütleb, et tõesti on raske muusikasse tantsida, kui rütm on teine. Aga mitte võimatu. Ave sõnul on Erki teinud suurepärase ehk lausa uskumatu arengu. «Areng on olnud super. Ta võiks sel alal väga kaugele jõuda...» Erki teeb seda kuuldes üllatusest suured silmad. Tantsijakarjäär? Selle peale sportlane naerab ja jätkab taas arvutustega. «Kvikstep oli meil möödunud korral nii aeglane. Poole aeglasem kui trennis,» kurdab Erki. Ave noogutab. Kaameramees, kes treeningut filmib, pakub, et naljamees Riisalu ütleks kindlasti selle peale, et proovi aegluubis seksida. Nool on kindel, et aeglaselt seksida on lihtsam kui tantsida.

Erki, aitab arvutamisest!

Aga kui veel rohkem harjutada, ehk õnnestub paaril saade võita? «Ei, meil ei ole mõtet trenni teha paar korda päevas. Arvuta – Gerli on tegelenud mitu aastat võistlustantsuga, Mikk Saar on õppinud lavalist liikumist ja käinud latiinotrennides. Mul ei ole reaalselt võimalik nende tasemele jõuda. Isegi kui ma teeks iga päev 8 tundi päevas trenni, jääks aega puudu. Ma ei saa neid kätte. Lihtsalt pole võimalik. Ja Vilja on nagunii finaalis, võta valge paber ja arvutusmasin,» seletab Erki.

«Aitab! Me ei arvuta enam!» katkestab Ave. Erki üritab korra veel ja jätab siis numbrid kõrvale ning keskendub muusikale ja tantsusammudele.

Erki, naerata!

Erki Noolt ajab segadusse naeratuse teema. Kas siis ikkagi tohib silma vaadata ja kas peab naeratama või mitte. «Vilja pole kordagi naeratanud. Riisalu naeratus koosneb vaid keele välja ajamisest,» räägib Nool, kes sai žüriilt möödunud korral hinnangu, et võiks rohkem naeratada.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee