Eesti uudised

Kelmid pistsid inimeste kergeusklikkust ära kasutades endale tasku tuhandeid eurosid (16)

Katrin Helend-Aaviku, 18. september 2014 07:00
KOHTU ALL: Kelmuses, arvutikelmuses ja arvutikuriteo ettevalmistamises süüdistatava Jaroslav Knõši näolt ei saanud kohtuistungil välja lugeda ühtegi märki süütundest.Foto: Teet Malsroos
Kurjategijad, kes kuritarvitasid nii inimeste hea­usklikkust kui ka laenuandjate lõtva kontrolli laenutaotlejate üle ja nihverdasid endale valeandmeid kasutades rohkem kui kümnest laenufirmast kokku 33 000 eurot, on kohtu all.

Mullu juulist kuni tänavu veebruarini tegutsenud Jaroslav Knõš, Artur Dubin ja Vjatšeslav Panovski jõudsid süüdistuse järgi ära kasutada kümmet heausklikku eluheidikut, kellelt meelitati kerge raha teenimise ettepanekuga välja kokku 33 000 eurot. Eile oli Harju maakohtus kohtunik Alari Möldre eesistumisel kolmas istung, kus prokurör taotles Knõšile kokkuleppemenetlusega rohkem kui kolme aasta pikkust vangistust. 26aastase mehe silmist süütunnet ei paistnud. Ta tõsines ja muutus silmanähtavalt ärevaks vaid siis, kui tuli jutuks täitemenetluse maksmine ja saatusekaaslase sülearvuti konfiskeerimine.

Samal teemal

Võlad laenajale

Kelmide esimeseks ohvriks oli Harjumaa sotsiaalkeskuse elanik Gennadi, kellele Knõš ja Dubin astusid tänaval ligi, tutvustasid end valenimega ja tegid talle ettepaneku kerge vaevaga raha teenida. Nad seletasid ohvrile, et tema kontole laekub raha, mille ta peab üle kandma neist ühe kontole. Selle teenuse eest lubasid kurikaelad Gennadile maksta 100 eurot. Viimane oli tehinguga päri.

Skeem nägi välja nii, et samal ajal võtsid Knõš ja Dubin enda kätte ka pahaaimamatu sotsiaalkeskuse elaniku internetipanga andmed ja isikut tõendava dokumendi, mille abil esitasid internetitsi tema nimel erinevatele kiirlaenufirmadele laenutaotlusi ja ostsid kaupa järelmaksuga. Laenuraha ja kaubad võtsid sulid endale, eluheidikule jäid vaid võlad. Heauskliku mehe nimel võeti laenu üheksast kiirlaenufirmast kogusummas ligi 6000 eurot. Samuti võeti Elionist järelmaksuga kaks Samsungi mobiiltelefoni ja tahvelarvuti.

Laenufirmadelt raha kätte saada oli üsna lihtne. Laenuandjad küll helistasid tagasi, et kontrollida taotluses esitatud andmete õigsust, aga kõnedele vastanud Knõš esitas nii töö- ja elukoha kui ka palgaandmete kohta valeandmed, millega ajas laenuandjad segadusse. Vaid mõnel üksikul juhul kelmusekatsed luhtusid, sest laenuandja küsis kas pangaväljavõtet või kahtlustas teraselt laenukelmust.

Kui kelmid läksid nädalapäevad hiljem sotsiaalkeskusse, et sealt uut ohvrit leida, tekitas võhivõõraste kummaline käitumine hooldekodu juhatajas kahtlust.

"Klient tahtis võõraste inimestega kaasa minna ja see äratas minu tähelepanu. Hakkasin neile täpsustavaid küsimusi esitama, mille peale nad püüdsid mind ähvardada," ütleb ta, et asi tundus väga kahtlane.

Juhataja kirjutas kutsumata külaliste autonumbri üles.

"Ma teen oma tööd kliendi huvidest lähtuvalt ja püüan võimalikku ohtu ette näha," ütleb sotsiaalkeskuse juht.

Ta lisab, et on hooldekodude kokkutulekul ka teistele juhtidele märku andnud, et nad kahtlaste võõraste suhtes silmad lahti hoiaksid.

"Ma ikka imestan, kuidas on võimalik nii kergesti teise inimese nimele laenu võtta. Kui laenuandjate kontroll oleks tugevam, saaks selliseid kelmusi ära hoida," arvab juhataja ja manitseb ühtlasi inimesi, et nad ei usaldaks isikuandmeid kergeusklikult võõrastele.

Ootavad kohtuotsust

Põhja ringkonnaprokurör Eneli Laurits ütleb, et politsei alustas selles asjas uurimist mullu septembris sotsiaalkeskuse juhatajalt laekunud info alusel. "Alguses oli juhtumeid kaks, kuid hiljem lisandus veel kaheksa. Nende kohta tegid inimesed politseile eraldi avaldused või saadi infot läbiotsimistel. Kuna skeemis kasutatud käekiri viitas samadele isikutele, siis liideti need juhtumid üheks kriminaalasjaks. Võib öelda, et politsei on teinud selles asjas väga põhjalikku ja head tööd. Vähem kui aastaga on mahukas, üheksast köitest koosnev ja paljude kuriteoepisoodidega kriminaalasi kohtusse jõudnud," räägib prokurör.

Ta märgib, et inimestele, kelle isikuandmeid kasutati, maksti selle eest siiski ka väikseid summasid. "Samas ei langenud süüdistatavate ja skeemi kaasatud tunnistajate ütlused summade suuruse osas alati kokku."

Põhja prefektuuri majanduskuritegude talituse politseinikud pidasid Knõši ja Panovski kuriteos kahtlustatavatena kinni tänavu veebruaris ja kohus võttis Knõši uurimise ajaks vahi alla. Dubin peeti kinni mullu augustis teises kriminaalasjas ja ta viibib sellest ajast Tartus vahi all.

Põhja ringkonnaprokuratuur esitas eilsel kohtuistungil Jaroslav Knõšile, Artur Dubinile ja Vjatšeslav Panovskile süüdistuse kelmuses. Kahte esimest süüdistatakse ka arvutikelmuses ja Knõši peale selle arvutikuriteo ettevalmistamises.

Põhja ringkonnaprokurör Eneli Laurits taotles kohtult ka varem kelmuste eest karistatud Knõsile kokkuleppemenetluses kolme aasta ja kahe kuu pikkust reaalset vangistust. Dubin mõisteti juba tänavu juunis väga suure hulga sarnase skeemiga kelmuste eest süüdi Tartus, Tallinnas pannakse talle süüks vaid paaris kelmuses osalemist. Seetõttu taotles prokurör, et Dubini karistus loetakse kaetuks Tartu maakohtu määratud kolme aasta ja kahe kuu pikkuse reaalse vangistusega.

Kohtualune ei tahtnud loobuda kuriteovahendist

Eilsel kohtuistungil ei olnud Vjatšeslav Panovski nõus loovutama kohtule oma sülearvutit, mida prokurör käsitles kui kuriteo toimepanemise vahendit – pettused pandi toime interneti teel. Kaitsja püüdis tema eest seista ja üritas kohtunikule selgitada, et arvuti äravõtmine kuriteo toimepanemise vahendina on tõepoolest põhjendamatu. Ta võttis sülearvuti kätte ja juhtis tähelepanu sellele, et pelgalt arvuti välise kehaga ei ole võimalik ühtegi laenutaotlust saata, selleks on vaja ikkagi vastavat programmi, kõvaketast ja ka internetti. Prokurör seevastu pidas seda liiga filosoofiliseks aruteluks ja ütles, et ühtegi programmi, kõvaketast ega ka internetti ei ole võimalik kasutada ilma arvuti füüsilise kehata, seetõttu ei saa neid ka üksteisest mingil moel lahutada ja vaidlus selle üle ei ole asjakohane.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee