Maailm

Tundmatu pakub MH17 tulistajani viiva info eest 30 miljonit dollarit (8)

Aadu Hiietamm, 18. september 2014 07:00
A man gestures as he rides a bicycle past a large piece of wreckage of the downed Malaysia Airlines Flight MH17, near the village of Hrabove in Donetsk region A man gestures as he rides a bicycle past a large piece of wreckage of the downed Malaysia Airlines Flight MH17, near the village of Hrabove (Grabovo) in Donetsk region, eastern Ukraine September 9, 2014. Malaysia Airlines flight MH17 broke apart over Ukraine due to impact from a large number of fragments, the Dutch Safety Board said on Tuesday, in a report that Malaysia's prime minister and several experts said suggested it was shot down from the ground. REUTERS/Marko Djurica (UKRAINE - Tags: POLITICS CIVIL UNREST TRANSPORT DISASTER)Foto: MARKO DJURICA
Saksa eradetektiivibüroo Wifka otsib anonüümseks jääda soovinud isiku ülesandel Ida-Ukraina kohal lennanud Malaisia reisilennuki allatulistajat. Kurjategijani viiva info eest on välja pandud enneolematu pearaha – 30 miljonit dollarit, kirjutab majandusajakiri Capital.

Ida-Ukrainas kukkus 17. juulil alla lennukompanii Malaysia Airlines reisilennuk Boeing 777-200. Pooleli jäi lend MH17, mis pidi viima reisijad Amsterdamist Kuala Lumpurisse. Hukkusid kõik pardal olnud 298 inimest. Enim oli ohvrite seas hollandlasi – 193.

Esialgne raport viitab raketitabamusele

Samal teemal

Katastroofist möödunud kahe kuu jooksul ei ole suudetud süüdlast leida. Hollandi ekspertide 9. septembril avaldatud esialgse raporti kohaselt tabasid 17. juulil Ida-Ukraina kohal alla kukkunud Malaisia reisilennukit väljast paljud kiiresti liikunud objektid.

Hollandi lennuohutusameti (OVV) esialgne raport ei öelnud otsesõnu, et lend MH17 tulistati alla maa–õhk-tüüpi-raketiga, kuid raporti leiud viitavad sellele järeldusele.

Kohe pärast katastroofi väitsid USA ja Ukraina eriteenistused, et reisilennuki tulistasid Ida-Ukraina taevas alla venemeelsed mässulised, kes tegid seda tõenäoliselt eksikombel, pidades sihtmärki Ukraina sõjaväelennukiks. USA satelliidifotod ja tehniline luure kinnitasid, et reisilennukit tabas õhutõrjekompleksi SA-11 (BUK M1) maa-õhk-rakett, mis tulistati mässuliste kontrolli all olevalt territooriumilt.

Venemaa levitas samal ajal jõuliselt versiooni, et reisilennuki tulistas tõenäoliselt alla Ukraina sõjalennuk. Ka mässulised on pidevalt eitanud oma võimalikku süüd.

"Võin öelda vaid seda, et meil lihtsalt ei ole sõjatehnikat, millega saaks alla tulistada Boeingi reisilennukit," ütles pärast OVV esialgse raporti avalikustamist isehakanud Donetski rahvavabariigi peaminister Aleksandr Zahhartšenko uudisteagentuurile Interfax.

Kuna selgust pole, siis otsustas uurijatele abikäe osutada anonüümne isik, kes palkas Malaisia reisilennuki allatulistaja väljaselgitamiseks eradetektiivibüroo Wifka. Ühtlasi lubas sama isik, et lennuki allatulistaja leidmiseni viiva info eest makstakse 30 miljonit dollarit (23 miljonit eurot). Ajakirja Capital andmetel on tegu kõigi aegade suurima pearahaga. Võrdluseks: USA võimud panid omal ajal Osama bin Ladenini viiva info eest välja 25 miljonit dollarit.

Pearaha makstakse välja Zürichis

Informatsioon lubatud pearaha kohta avaldati eile Wifka veebileheküljel.

Resch kinnitas, et ka tema ei tea, kes lubatud pearaha välja pani. Ta on kohtunud mitu korda uurimise tellija abilistega ning üks neist rääkis šveitsi aktsendiga.

Üle 30 aasta eradetektiivina töötav Josef Resch ei kahtle uurimise tellijas. Viimane maksis talle esimese honorarina 40 000 eurot ja on lubanud veel 500 000 eurot, kui lennuki allatulistaja ja tulistamiseks käsu andnu on leitud.

Eradetektiiv ei välista, et kurjategija otsimine on poliitiliselt või majanduslikult motiveeritud. Ta peab võimalikuks, et uurimise tellimise taga on Vene oligarhid, kes soovivad kahjustada või koguni ametist tagandada Venemaa presidenti Vladimir Putinit. Kannatavad ju oligarhid sanktsioonide all, mis lääneriigid on ajendatuna Putini toetusest Ukraina mässulistele Venemaa vastu kehtestanud. Olgu lisatud, et Šveitsis elab praegu ka Vladimir Putini vihavaenlane Mihhail Hodorkovski.

Resch ei välista ka, et tellimus võis tulla hoopis Kremlist, kus usutakse, et reisilennuki tulistamise taga on Ukraina sõjajõud. Kui peaks selguma, et see ongi nii, siis äkki lööb lääneriikide toetus Kiievile kõikuma.

Eradetektiiv usub, et lubatud 30 miljonit dollarit toob tõe päevavalgele. "Kõik siin ilmas on müüdav ja ostetav. Küsimus on vaid hinnas," arvab Josef Resch.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee