Õhtuleht 70

VANA HITT | Võlasaates osaleja: kuidas ma elan 99 000 krooniga kuus? (2)

Katrin Pauts, 17. september 2014, 15:13
Foto: .
Õhtuleht avaldab 70. sünnipäeva puhul artikleid arhiivist. Lugu ilmus ajalehes Õhtuleht 23. aprillil aastal 2009.

Sarjas "Võlast vabaks" osalenud petisest rase visati saatest välja!

"Autoliising – 8000, korter üle 6000, tahaks nagu süüa ka – 3000. Auto bensiini peale 3000 krooni," loetleb tibukollasesse kleiti kängitsetud suure kõhuga blond naine teleekraanil oma vältimatuid kulusid, silmis siirana näiv abitus. Lootus leida abi saatest "Võlast vabaks" aga luhtus – sealt visati ta valetamise pärast välja.

Täna õhtul TV3 eetrisse jõudvas saates "Võlast vabaks" osalev 37aastane Anneli Meos kasvatab üksinda 18aastast poega ja ootab teist last – tütar peaks tema sõnul sündima kohe-kohe.

26aastaselt autoõnnetuses mehe kaotanud Anneli on enda sõnul kõvasti vaeva näinud, et peret toita ja lennuka elustiilini jõuda. Veel paar aastat tagasi teeninud ta kuni 54 000 krooni kuus, siis kahanenud sissetulek, nagu ta telekaamera ees pajatab, 22 000 kroonini – "Mis on suht väike," kurdab hädaline. Nüüd elavat ta aga juba kõigest töötu abirahast ja olevat lootusetutes võlgades.

Pettis riigilt abiraha välja?

Tal on pangalaenuga ostetud Mustamäe korter ja luksuslik Volvo, millega ta juhiloata sõidab. Võlgade tõttu nõuab liisingufirma autot tagasi, kuid Volvost ei taha Anneli mingil juhul loobuda – talle kui üksikemale olevat auto lausa mehe eest. Just auto päästmine näis ka telesaate tegijate meelest olevat põhimotiiv, miks Anneli saatesse pürgis.

Võlasaatesse kandideerides oli ta asja põhjendanud sooviga vabastada võlgade tõttu arestitud pangakonto, muidu ei saavat ta sünnitoetust ega emapalkagi kätte.

Saates näeb, kuidas saatejuht Krista Lensin on sunnitud Anneli rahaasjust ülevaate saanuna (saates osalejad annavad lepingut allkirjastades saate tootjale õiguse tutvuda kõigi tema sissetulekuid ja väljaminekuid puudutavate andmetega – K. P.) naisele ütlema, et nii hullu pilti pole ta veel ühegi teise saates osaleja puhul näinud – tema võlakoorem igas kuus ulatub üle 40 000, võlad kokku ligi 1,5 miljoni kroonini.

Saatesse kandideerides ütles Anneli telesaadet tootva Filmimehe kinnitusel, et elatub töötu abirahast ja saab linnalt 3000kroonist toetust kommunaalarvete tasumiseks. Lähiuurimisel selgus, et tegelikult töötab naine siiani kinnisvaramaaklerina – kinnisvaraportaalides ripuvad tänini kuulutused, kus kontaktisikuna seisab Anneli Meose nimi, viimased muutused neis kuulutustes on tehtud vahetult enne saate salvestuse algust.

Krista Lensini otsese küsimuse peale tunnistab Anneli, et tõepoolest töötab ta riigilt töötu abiraha kasseerimise kõrvalt ka maaklerina. Kui saatejuht tõdeb, et riik võib pärast pettuse ilmsikstulekut alusetult makstud toetuse tagasi nõuda, kehitab Anneli põlglikult õlgu: "Võtku siis see 700–800 krooni – no mis see on siis!"

Tõeliselt jahmatab Anneli tegelik sissetulek – samal ajal rahuliku südamega töötu abiraha vastu võttes on ta ainuüksi jaanuaris saanud oma pangakontole üle 99 000 krooni!

Ähvardab saate tootjat kohtuga

Telesaatest visatakse Anneli poole pealt välja – eetilistel kaalutlustel. "Andmete varjamine ei ole kooskõlas saate eetikaga. Korraga ei saa olla töötu, saada sotsiaaltoetust, rasedus- ja sünnituspuhkuse raha, teha aktiivselt tööd. Nii tehes käitub Anneli lubamatult ja elab põhimõtteliselt teiste raskustesse sattunud inimeste arvelt," kommenteerib Lensin Õhtulehele.

Kõnealune on aga Filmimehe käitumisest nördinud ja ähvardab kohtust õigust otsida. Hüplikult ning segaselt, sageli iseenda sõnadele vastu rääkides ja suutmata saatesse pürgimise ega sealt väljalangemise kohta arusaadavaid selgitusi anda, kurdab Anneli Meos esmalt oma tervise üle: "Olen väga haige inimene!" Üks hädadest olevat rasedustoksikoos, aga see polevat ainus häda. Haiguste tõttu olevat ta vahepeal ka võlgadesse jäänud.

Esmalt väidab Anneli, et teda pole välja visatud, vaid ta loobus saates osalemast ise – selgitanud Filmimehele, et avalduse saatmise ja televõtete vaheajal õnnestunud tal endine majandusseis taastada ja abi ta enam ei vajavatki. Kuid lepingut üles öelda polevat tagantjärele enam lubatud. Pealegi rikkunud teletootja tema sõnul eelnevaid kokkuleppeid, et kaamera ees ei puudutata kindlaid helli teemasid, need olnud autoliising ja rasedus.

Ta on mitu korda tahtnud Filmimehe juhi Raivo Lugimaga kohtuda, et häbisaate eetrisseminekut vältida, kuid tulutult – teletootja viitavat lepingule, mille rikkumise korral ähvardavat Annelit hiigeltrahv. "Lepingust taganemist võimaldavad vaid erakorralised asjaolud, sealhulgas lähedase surm. Mu ema elab minuga toimuvat nii raskelt üle – kas ta peab tõesti surema, et mind päästa?" karjatab Anneli.

Lugima tõrjub, et pole Anneliga kohtumist vältinud, vaid vastupidi – naine pole ise suvatsenud kohale tulla. Samuti lõpetas Filmimees Lugima kinnitusel võtted kohe pärast Anneli sellekohast soovi, kuid enne seda filmitud materjal jõuab siiski eetrisse.

Nüüd ähvardab Anneli firma kohtusse kaevata. Telesaates määritavat alusetult tema mainet, jättes temast aferisti mulje: "Aga tegelikult kutsuvad tuttavad mind ema Teresaks! Aitan hoopis ise kogu aeg teisi!" Enda väitel annab Anneli, kes tundvat hästi seadusi, teistele võlgadega maadlejatele tasuta nõu, kuid lähemat selgitust ei õnnestu temalt ses asjas saada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee