VAIKELU: Eile päeval maja juures jalutades poleks osanud kokku viiagi, et just seal elas korteris koeri pidanud naine. Aknad olid kinni löödud ja lehk enam ninna ei karanud.Foto: Mattias Tammet
Karoliina Vasli 17. september 2014 07:00
Naaber: ta käis nii närvidele, lõpuks ei jõudnud enam midagi teha.

Kümmekonna koeraga sõnnikuhunnikut täis korteris elanud pensionär Luule (75) on küll arstide kontrolli all, kuid naabrite sõnutsi pääseb peagi haiglast välja. Linn loodab, et kohus lubab Luule kodu vähemasti ära kraamida.

Tallinnas Õle tänaval jagavad ühte avarat kinnist hoovi kaks puumaja. Ühe hoone trepil seisab kolm majaelanikku. Õbluke naine kirjeldab teises majas elavat 75aastast Luulet: "Mõistus on tal täiesti korras. On selline vanem vaikne naine. Ta oli majade ajalooga väga kursis, vahel rääkisime sellest."

Kord olla Luule talle pihtinud, et koerad on tema jaoks kõik. "Mina neid õue ei lase, jään veel ilma," olla vanaproua prahvatanud.

Vänge lõhn

Eilse seisuga on Luule üheksa peni loomade hoiupaigas, Luule aga haiglas, kus talle tehakse psühhiaatriline ekspertiis, kontrollimaks, kas ta on ikka vaimselt terve. Ühistu kaebas, et Luule koerad hauguvad pidevalt ning esimesel korrusel asuvast korterist tuleb vänget lehka. Selline olukord olla kestnud juba aastaid, aga kaebeid võeti kuulda alles eelmisel nädalal. Möödunud kolmapäeval sõitsid kohale munitsipaalpolitseinikud, päästjad, tervise- ja veterinaarameti ning loomade hoiupaiga töötajad. Majaelanike väitel polnud Luulest juba päevi kõppu ega kõppu kuulda.

Pärast esimesi katseid proovida ust avada selgus, et vanainimene on küll korteris, aga blokeerib igasugu katseid temaga suhelda. Üks päästja vinnas end redeliga üles akna juurde ja vaatas sisse. Pilt oli jahmatav. Koerte väljaheidete hunnikud ulatusid lausa aknaraamini välja, kui klaas puruks löödi, paiskus toast vänge lehk.

Luule keeldus välja tulemast. Lõpuks saadi politsei sekkumisel ta siiski kätte. Kiirabibrigaad vaatas Luule põgusalt üle ning viis põhjalikumale läbivaatusele, koerad aga viidi hoiupaika. Kohal viibinud ühistu esindajad, meditsiinitöötajad, päästeameti eksperdid ja ka politsei said korteris avanenud pilti nähes šoki. Näiteks magamisasemest ja küttekehast polnud märkigi.

Suured võlad

Ühtlasi leiti nädalavahetusel hoovi koristamisel kaanega anum, mille sees olid uputatud kutsikad. Elanike teada on Luule selles majas elanud lapsepõlvest peale. Kui ta elas veel koos emaga, oli kõik rahulik. Omal ajal töötas postiljonina. Kui ema üle 10 aasta tagasi suri, muutus ka Luule käitumine. "Kui ta oleks normaalne vanainimene, muidugi tahaks aidata, aga ta tegi endast kõik oleneva, et me teda aidata ei saaks," räägib maja korteriühistu esindaja Sirje Kruusoja.

Probleem olla aktuaalne juba üle 10 aasta. Kas varem poleks saanud midagi teha? "See kõik käib nii närvidele, et lõpuks ei jõua enam midagi teha."

Kruusoja lisab, et nad on hirmul, et Luule tuleb peagi tagasi. "Korter on elamiskõlbmatu, aga ta ei luba linnaosa valitsusel seda ka ära koristada," teab ühistujuht.

Kohalikud elanikud on kuulnud, et arstid ei leidnud, et naisel midagi viga oleks. Ning üks kunagine tuttav käib Luulet vaatamas ning lubanud isegi aidata arvete tasumisel.

Põhja-Tallinna sotsiaalhoolekande osakonna juhataja Mart-Peeter Erss ütleb, et terviseandmeid nad ei kommenteeri. Küll aga esitati kohtule taotlus, et linna kulul võiks korteri puhastada. Mis saab edasi, on veel lahtine. Teoreetiliselt võiks ju kohus seada linna Luulele eestkostjaks, ent seegi on Erssi sõnul keerukas. Ta märgib, et eestkoste määratakse alati inimese enda huvides, mitte kõrvalseisjate ehk näiteks majanaabrite heaks.

Samal teemal

Kommentaarid  (26)

küsimused 18. september 2014 12:24
Ikka veel leitakse hoovilt põõsaste vahelt ühte koma teist. Tekib küsimus, kas siis terve maja territoorium oli ka Luule oma, et ei saadud vähemalt sealt haisupomme minema visata? Teatavasti see ju ka kaasomandis. Ju siis majaelanikud ei lasknud oma lapsigi õue. Tasapisi hakkab juba huvitama, mis rahvas seal majas ikka elab.
mõte 17. september 2014 21:24
Tervisekaitsele ei taha keegi kaebust esitada? See on ju ebasanitaarne ja ohtlik teiste korteriomanike ja ka antud ilmselgelt ebaadekvaatse proua jaoks.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS