Petro Porošenko.Foto: AFP / Scanpix
AFP/BNS/Õhtuleht.ee 17. september 2014 07:00
Kiievis ratifitseeris Ukraina parlament eile Euroopa Liiduga sõlmitud assotsiatsioonilepingu, mis annab riigile läänesuunalise kursi. Samal ajal ratifitseeris leppe Strasbourgis ka Euroopa Parlament.

Ukraina president Petro Porošenko nimetas seda esimeseks tähtsaks sammuks teel Euroopa Liidu liikmesusele. "Öelge, kes julgeks nüüd veel sulgeda Ukrainale Euroopa uksed? Kes oleks vastu meie tulevasele liikmesusele Euroopa Liidus, mille suunas me astume täna esimese, kuid väga otsustava sammu?" küsis president ülemraadas.

Assotsiatsioonilepingu poolt hääletas 355 saadikut, vastu ei olnud keegi ning 26 saadikut ei osalenud hääletamisel.

Euroopa Parlamendis oli assotsiatsioonileppe poolt 535 ja vastu 127 saadikut. 35 saadikut ei osalenud hääletusel. "See on ajalooline hetk," ütles europarlamendi president Martin Schulz.

"Kaks parlamenti ratifitseerisid leppe ühel ajal – see on vaba demokraatia, see on vaba enesemääramine vastandina juhitavale demokraatiale."

Schulzi sõnul täidab leppe ratifitseerimine nende unistuse, kes võitlesid Ukrainas demokraatia eest.

Üks eurosaadikutest, kes leppe ratifitseerimise vastu hääletas, oli Briti euroskeptik Nigel Farage. "Kui torkida Vene karu toikaga, siis ei maksa üllatuda, kui ta sellele reageerib," ütles Farage parlamendis, lisades, et vastasseisus islamiäärmuslusega on Venemaa president Vladimir Putin lääne poolel.

Ukraina ja EL jõudsid eelmisel nädalal kokkuleppele lükata 2016. aastani edasi leppe vabakaubanduspoole jõustamine. Otsuses nähakse järeleandmist Venemaa survele.