Õhtuleht 70

VANA HITT | Evelin Ilves: Mina ei taha olla proua. Nagu ütleb minu tütar: "Ma tahan, et sa oleksid ainult emme" (36)

Kirsti Vainküla, 17. september 2014, 10:56
UISUJÄÄL: Presidendi abikaasa Evelin Ilves on korraga nii sportlik kui ka kodulembene – talle meeldib näiteks uisutada ja leiba küpsetada.  Aldo Luud
Õhtuleht avaldab 70. sünnipäeva puhul artikleid arhiivist. Lugu ilmus ajalehes SL Õhtuleht 10. märtsil aastal 2007.

Ligi pool aastat presidendi abikaasana avalikkuse ees elanud Evelin Ilves on lähisõprade sõnul jäänud iseendaks. Just seda peetaksegi tema edu võtmeks. Ja rahvale meeldib ka see, et esileedi ei põlga paljuks kihutada uisumaratonil ega käia rokk-kontserdil.

"Mina teen kõiki asju edasi. Kuigi on sedagi, millega saan nüüd ajaliselt mõnevõrra vähem tegelda," ütleb president Toomas Hendrik Ilvese abikaasa Evelin Ilves. Esileedi sõnade kinnituseks olgu või see, et läinud reedel käis ta rokikohvikus ja juba järgmisel hommikul kihutas Mustvee uisumaratonil.

Et Evelin Ilves pole uues ametis rapsima hakanud, vaid iseendaks jäänud, peab Ilveste perekonnatuttav Indrek Tarand kõige õigemaks.

Kutsus presidendipere rokk-kontserdile

Rokkansambli Ultima Thule kontserttuuri korraldaja Raivo Rauts imestab, kui kerge on riigi esipaariga asju ajada.

Samal teemal

Mõni nädal tagasi sattus Rauts ühel argipäevaõhtul Tallinna südalinna Madissoni kohvikusse, kui sinna astus turvameeste saatel terve presidendipere – koos väikese tütre Keiuga.

Kuna Ultima Thule on esinenud ka presidendi toetuskontserdil, otsustas Rauts presidendipaari bändi peatsele kontserdile paluda.

"Tõusin püsti ja liikusin nende laua poole. Turvamehed istusid kõrvallauas ja vaatasid küll minu poole, aga midagi ei teinud. Tutvustasin end ja ütlesin, et nii mul kui ka muusikutel oleks siiralt hea meel, kui nad kontserdile tuleksid. Ja mõlemad ütlesid: suurepärane! Saatku ma presidendi kantselei meiliaadressile kontsertide kava ja nad valivad sobiva päeva välja. Sest märkmikku polnud neid sel õhtul kaasas," kirjeldab Rauts vahetut vestlust Ilvestega.

"Väga lihtsad ja inimlikud. Ma ei kujuta ette, kas näiteks Austrias või Soomes saaks presidendiga nii vahetult suhelda," imestab Rauts.

Veel suurem oli tema üllatus, kui 2. märtsil oligi presidendipaar Rock Cafés kohal, näpus ansamblile kingiks toodud konjakipudel.

Ka Evelin Ilvese kunagine kolleeg Eesti Päevalehest Kärt Anvelt kinnitab, et presidendiproua staatus pole naist muutnud: "Jõulude eel tegin Eveliniga Kuku raadio tarvis Kadrioru lossis intervjuud. Käisin protokolliülema käest spetsiaalselt küsimas, kuidas ma presidendi abikaasa poole peaksin pöörduma: kas teie või sina. Oleme ju aastaid tuttavad. Protokoll nägi ette teietamist, kuid saate tegemise ajal ma siiski paar korda komistasin ja ütlesin sina. Tema selles loomulikult probleemi ei näinud.

Tuttavatega suheldes pole Evelin muutunud. Vähemalt minu arvates. Olen kuulnud Evelini kohta, et ta on upsakas ning üle laipade mineja. Aga ma ei nõustu sellega! Ta on väga soe, siiras ja sõbralik inimene. Nii enne presidendi abikaasa rolli astumist kui ka praegu," väidab Anvelt. "Ja meeletult teadmisjanune. Ning pühendunud. Ükskõik, mis see siis ka pole."

Palju tähelepanu, vähem vabadust

Evelin Ilves tunnistab, et pool viimast aastat on andnud talle palju avalikku tähelepanu ja võtnud hulga isiklikku vabadust.

Sellegipoolest läks presidendiproua läinud laupäeval Peipsi järvele Kalevipoja uisumaratonile. Seitsme kilomeetri läbimine polevat talle olnud mingi katsumus, sest presidendiproua on lapsest saati uisutamist suusatamisele eelistanud.

Aga kas te ei kartnud, et keegi teid järvejääl ründab? Või lihtsalt kukute?

"Uisumaratonil ma kukkusingi, (aga) see on inimlik. Aga keegi ei olnud vastu, et ma sinna lähen," teatab esileedi.

Mida on presidendiproua roll teile andnud ja mida võtnud?

Evelin Ilves: "Mina ei taha olla proua. Nagu ütleb tütar: "Ma tahan, et sa oleksid ainult emme!""

Tal polnud sellesse ametisse astudes mahti mingitele hirmudele-ootustele mõelda: "Mul oli nii vähe aega sisseelamiseks, et ei olnud aega midagi oodata ega karta. Pidin kõik vastu võtma, mis tuli."

Siinkohal peab ta silmas kuninganna Elizabeth II ja prints Philipi visiiti, mille käigus proua Ilves sai esimesed ja siiani ka viimased vitsad kummalise rõivastuse eest. Selle peale otsustas daam vigadest õppida ning säras vabariigi aastapäevavastuvõtul nii õhtukleidi, ehete kui ka väljapeetusega.

Pole vaja kõigile meeldida

Indrek Tarand tuletab siinkohal meelde, et keegi ei suuda meeldida kõigile.

"Meil on selline väike ja tige rahvas – alati on keegi, kellele (sa) ei meeldi. Kui sa saad abikaasa tõttu avaliku elu tegelaseks, on see natuke sõge roll. Ühed tahavad, et sa oleksid patroon, teised, et sul oleks köök puhas, kolmandate põhimure on su väljanägemine... Sa ei saa ju kõiki neid miljoneid ootusi realiseerida. Sa pead iseendaks jääma. Ja kogu moos," kõlab sõbra soovitus presidendiprouale.

Nii Tarand kui ka Anvelt arvavad, et presidendi abikaasana on Evelin Ilves algusest peale suurepäraselt hakkama saanud.

"Aga ta läheb veel paremaks, arvan. Aja jooksul lähevad nad kõik paremaks," usub Tarand. "Areng jätkub."

"Lõplik presidendi abikaasa roll, õigemini selle rolliga kaasnevad ülesanded pole Evelini puhul ehk veel välja kujunenud. Aga ei peagi olema, sest presidendivalimistest on möödas vaid pool aastat ja aega oma koha leidmiseks on veel küll. Olgu siis tegemist uute ettevõtmiste või oluliste ürituste patrooniks olemisega," ütleb Anvelt.

Ehkki avalikkuse silma all tunneb Evelin Ilves end kindlalt, on tal enda sõnul kõige mõnusam siiski kodus Ärmal. "Aga neljapäeval veetsin mitu tundi Keila SOS lastekülas ning need olid viimase aja helgemad hetked. Siirad, ilusad ja südamlikud," teatab ta.Kohe-kohe avatakse Ärma talus hotell ja seegi annab presidendiprouale tööd juurde. "Broneeringuid võtame vastu juba praegu. Avapidu oleneb presidendi ajakavast, aga ega see pidamata jää," kinnitab Evelin Ilves.

36 KOMMENTAARI

s
Sellise Proua 8. oktoober 2014, 10:29
Kaasamine riigivisiitidele jne..on ju riigile oht, kuna proua ei suuda adekvaatselt käituda. Eks staatusele peab olema vastav käitumisoskus. Kueb, kui...
(loe edasi)
e
ei suudle 18. september 2014, 11:13
ainult armunud,suudelda võib isa,ema,lapsi,sõpru.no pole paha .halb on teise kallal vägivallatseda ka psüühiliselt.elage oma elu,teil pole pistmist presidendipaari isikliku eluga.minge segasauna.
Loe kõiki (36)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee