Õhtuleht 70

VANA HITT | Presidendil ripub kaelas hiigelvõlg (28)

Eve Heinla , 16. september 2014, 11:34
LIGI NELI MILJONIT: President Toomas Hendrik Ilves on võtnud laenu Eestis ja Saksamaal, kokku on tal tagasi maksta veel üle nelja miljoni krooni. Mati Hiis
Õhtuleht avaldab 70. sünnipäeva puhul artikleid arhiivist. Lugu ilmus ajalehes SL Õhtuleht 9. jaanuaril aastal 2007.

President Toomas Hendrik Ilvese laenukoorem küünib nelja miljoni kroonini. Kõik laenud on võetud enne riigipeaks saamist. Peale Ärma talu kuulub Ilvesele koos eksabikaasaga ka kaks korterit Saksamaal.

Samal teemal

Riigi Teatajas avaldatud majanduslike huvide deklaratsioon näitab, et Ilves teenib presidendina seitsmekordset Eesti keskmist palka (lähtutakse statistikaameti palgamäärametoodikast), millele lisandub 20 protsendi suurune esindustasu. Seega ületab presidendi palk 70 000 krooni. Kinnisvarast kuulub Ilvesele Ärma talu Viljandi maakonnas Abja vallas, lisaks on ta korterite kaasomanik Saksamaal Göttingenis ja Würzburgis. Ta liisib sõiduautot Subaru, mille eest on jäänud maksta veel 129 938 krooni.

Presidendil on Nordea Pangas kaks ja SEB Eesti Ühispangas üks arvelduskonto. Nordea Pangast on Ilvesel võetud eluasemelaen, 41 224 eurot (645 015 krooni).

Peale selle on ta võtnud HypoVereinsbankist laenu kinnisvara soetamiseks 209 634,53 eurot (3 280 068 krooni). Ka on ta deklareerinud kinnisvõla Bayerische Hypotheken- und Wechsel-Bank AGst seoses laenuga kinnisvara soetamiseks, 1 920 000 krooni; samuti on tal Bayerische Hypotheken- und Wechsel-Bank AGs kinnisvõlg seoses laenuga kinnisvara soetamiseks 2 408 000 krooni.

Ilves on aastaid elanud Saksamaal, kus ta 1988–1993 juhtis Raadio Vaba Euroopa Eesti toimetust ja ajavahemikus 1984–1988 oli Raadio Vaba Euroopa uurimisinstituudi analüütik ning uurija Münchenis.

Aktsiaid ega muid väärtpabereid Ilvesel ei ole.

Korterimüügiraha laste hariduskuludeks

Presidendi avalike suhete nõunik Toomas Sildam selgitab, et 1992. aastal soetatud Göttingeni ja Würzburgi korterid olid investeerimistehing.

«2004. aasta abielulahutuse käigus vormistati Saksamaa Göttingeni ja Würzburgi korterid Merry Bullocki ja Toomas Hendrik Ilvese kaasomandisse,» märgib Sildam ja lisab, et praegu tegeleb Merry Bullock nende korterite müügiga.

«Müügist saadava rahaga kaetakse kohustused Hypo­Vereinsbanki ees. Ülejäänud raha jääb pooltevahelise kokkuleppega Merry Bullockile tema ja Toomas Hendrik Ilvese ühiste laste hariduskulude katmiseks,» selgitab Sildam.

Enamik raha kulub Ärma talule

Kui palju laenudest on perekond Ilves investeerinud Ärma tallu?

«Ärma talu taastamisse ja arendamisse on kulunud suur osa Toomas Hendrik Ilvese ja Evelin Ilvese säästudest ning sissetulekutest, lisaks on võetud ka laenu,» märgib Sildam.

Kõik kohustused on presidendil võetud enne 23. septembrit 2006.

Ärma talu ise pole saanud ei euro- ega muid toetusi. Toetust on saanud Sildami sõnul osaühing Ermamaa (tegevusaladeks majutus-, toitlustus- ja transporditeenused), mis taotles Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse turismitootearenduse programmist toetust ja sai 2,97 miljonit krooni, millest praeguseks on käes 2,2 miljonit.

Ermamaa kõik aktsiad kuuluvad Evelin Ilvesele.

Ärmal asuv Erma Park avatakse Sildami kinnitusel külastajaile tõenäoliselt kevadel.

Võrdluseks: 2004. aasta kevadel riigikogu liikmena, veel enne Euroopa Parlamenti siirdumist, oli Ilvese laenukoormus palju väiksem. Toona oli ta Nordea pangale tagasi maksta veidi üle poole miljoni.

Riigikogu liikmetest kannab kopsakaimat laenukoormust suurtalumees Tiit Niilo, kes füüsilisest isikust ettevõtjana on uue lüpsifarmi rajamiseks laenanud üle kaheksa miljoni krooni.

Presidendiga samas suurusjärgus on pankade ees kohustusi Meelis Atonenil ja Rain Rosimannusel.

Mart Laaril kopsakas aktsiaportfell

Isamaa ja Res Publica Liidu peaministrikandidaadi ja valimiste esinumbri Mart Laari aktsiaportfell koosneb Riigi Teatajas avaldatud deklaratsiooni järgi paarikümnest erinevast aktsiafondist, kokku üle kolme miljoni krooni.

Suurimate investeeringutena on portfellis Hansapanga kolmanda pensionisamba osakuid ja Austria panga Raiffeisen Intl Banki aktsiaid, vastavalt 0,32 ja 0,27 miljoni krooni eest. Laar valiti eelmisel aastal Swedbanki nõukogu liikmeks, tema aastapalk seal on 325 000 Rootsi krooni ehk umbes 546 000 Eesti krooni.

Ka sai ta mullu Milton Friedmani nimelise auhinna, millega kaasnes ligi kuue miljoni kroonine rahaline preemia.

28 KOMMENTAARI

k
Kyll Obama on 19. september 2014, 20:02
need laenud juba ammu tasunud, vastutasuks nato vägede eestisse smugeldamise eest.
j
jookske nüüd 18. september 2014, 12:58
lumpenikari klikkima.õ.l. 70-ndaks juubeliks ju raha vaja.paistab,et edkar ka ei müü.vaesed ilvesed ,10 korda päevas lumpenitele järada.
Loe kõiki (28)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee