Maailm

Lavrov kutsus Pariisis käsitlema terrorismi kogu selle ulatuses (17)

BNS, 16. september 2014 09:34
Vene välisminister Sergei Lavrov (keskel) ja Saudi-Araabia välisminister, prints Saud al-Faisal ootamas grupifoto tegemist Pariisis Quai d'Orsay's 15. septembril 2014, mil toimus rahvusvaheline Iraagi rahu ja julgeoleku konverents. Foto: Reuters / Scanpix
Pariisis peetud Iraagi rahu- ja julgeolekukonverentsi päevakord ei peegelda terrorismiküsimust kogu selle ulatuses ning probleemi esinemise üle Lähis-Idas tuleb läbi viia kõikehõlmav analüüs ÜRO Julgeolekunõukogu toetusel, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov esmaspäeval.

"Terrorismioht on tänasest päevakorrast palju laiahaardelisem, geograafiliselt on see palju laiem. Tervitades Prantsusmaa algatust, soovitame kõigil regionaalsetel ja rahvusvahelistel toimijatel arutada Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika terrorismiküsimuste sügavat ja kõikehõlmavat uurimist ÜRO Julgeolekunõukogu vahendusel," ütles Lavrov Pariisis peetaval konverentsil.

Samal teemal

Vene välisminister ütles, et Moskva hinnangul on vaja uurida terrorismi süvapõhjusi, mitte üksnes äärmusluse kasvu sümptomeid. "Me peaksime oleme suutelised arutama mineviku sõdade ja agressioonide tagajärgi; põhjusi, miks läbirääkimised väga vanade konfliktide üle on ummikus, seal hulgas edusammude vähesust Araabia rahualgatusega seoses," ütles ta.

"Kõik on ühel meelel, et lahendamata Palestiina probleem aitab terroristidel lastele ja noortele ajupesu teha ning värvata uusi liikmeid. Me loodame, et tänasest kohtumisest tõuseb kasu Iraagi valitsuse vajaduste määratlemisele ning rahvusvahelistele jõupingutustele võidelda terrorismiga ÜRO egiidi all," rääkis Vene välisminister.

Lavrovi sõnul ei tohiks sunniitide äärmusrühmituse Islamiriik komandöridel olla mingeid illusioone. "Nad ei esinda islamit ja neil ei lubata iial oma riiki luua."

"Nad üritavad moslemitele peale suruda lepitamatuid lähenemisi teistesse religioonidesse ja ülejäänud maailma, mis on vastuolus islami kui ühe maailma suurema usu tõeliste väärtustega," lausus ta.

Lavrovi sõnul ei saada terrorismivastast võitlust edu, kui terroriste jagatakse "headeks" ja "halbadeks".

"Kahjuks ei järgita seda aluspõhimõtet Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas piisavalt hästi ning seda on enam kui üks kord ohverdatud eri riikides režiimide kukutamise nimel, mis langesid mingil põhjusel Lääne ebasoosingusse," nentis ta.

Nii juhtus Vene välisametkonna juhi hinnangul Liibüas, kus Lääne "partnerid" pigistasid silma kinni äärmuslaste osakaalu tõusu suhtes diktaator Muammar Gaddafi vastu võidelnud relvarühmitustes ja varustasid neid relvadega. "Kiirustatud otsus kuulutada Bashar al-Assad "mittelegitiimseks" enam kui kolm aastat tagasi nõrgestas võitlust terrorirühmitustega Süürias," sõnas Lavrov.

Olukord võinuks tema väitel muutuda G8 tippkohtumise järel 2013. aasta juunis, mil Süüria valitsust ja opositsiooni ärgitati ühinema terroristide riigist välja tõrjumiseks. "Üleskutse jäi paberile ja ISIL (Iraagi ja Levandi Islamiriik) suutis kasvada ja aktiviseerida tegevust Iraagis ja Süürias."

"Kui me tahame terrorismi alistada, peavad meie teod toetuma kindlale ja selgele arusaamale, et äärmusluse kasv on peamine oht regioonile. Selle kontrolli alla võtmine peaks olema prioriteet, sõltumata riikide muudest plaanidest regioonis. Eksisteerib vajadus kõigi riikide, regioonis ja sellest väljaspool, ühistegevuse järele, mis lähtuks terrorismivastase võitluse ideest ka tegelikkuses," sõnas Vene välisminister.

"Venemaa on valmis osalema ühismeetmete väljatöötamises terrorismi vastu võitlemiseks. Me osutame juba arvestatavat sõjalist ja muud abi, suurendamaks Iraagi, Süüria ja teiste ISIL-i vastase võitluse eesliinil olevate regiooni riikide terrorismivastast potentsiaali," lausus Lavrov.

Esmaspäeval toimus Pariisis konverents Iraagi toetuseks.

Üritusel arutatakse võimalusi võitluseks Iraagis ja Süürias suuri territooriume hõivanud sunniitide äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee