Maailm

Lastekodulapsest peaministriks? 

Aadu Hiietamm, 16. september 2014, 07:00
VÕITJA: Rootsi uut valitsust asub moodustama sotsiaaldemokraatide liider Stefan Lofven (57). AFP / Scanpix
Rootsis vahetub valitsus. Senine peaminister, moderaatide liider Fredrik Reinfeldt esitas eile valitsuse lahkumispalve, sest tema partei sai pühapäevastel parlamendivalimistel lüüa. Uut valitsust üritab kokku panna sotsiaaldemokraatide juht Stefan Löfven. Tegu on raske ülesandega, sest tal pole parlamendis enamust.

Rootsis pühapäeval korraldatud parlamendi (Riksdag’i) valimised lõppesid oodatult senise opositsiooni võiduga.

Sotsiaaldemokraadid, rohelised ja vasakpartei said kokku 43,8% valimas käinute häältest ja 158 kohta parlamendis. Arvestades, et Riksdag’is on 349 kohta, siis jääb võitjaks kuulutatud opositsioonil 17 kohta puudu parlamendienamusest.

Kaheksa viimast aastat Rootsis valitsenud paremtsentristlik koalitsioon kogus 39,3% häältest, mis annab parlamendis 142 kohta. Eriti kehvasti läks kaheksa aastat valitsust juhtinud Fredrik Reinfeldti parteil, moderaadid said 23,2% häältest. Neli aastat tagasi oli nende häältesaak 30%.

Valijatel oli Reinfeldti valitsusest kõrini

Tegelikult ei olnud valijatel Reinfeldti valitsusele suurt midagi ette heita. Kaotuse tõi neile eelkõige valijate tüdimus kaheksa aastat kestnud parempoolsete võimust.

Valimiste suurim võitja on tegelikult erakond Rootsi Demokraadid, kes on kasvatanud oma toetust nelja aastaga kaks korda. Immigrantide hulka oluliselt piirata sooviv erakond kogus 12,9% häältest ja saab Riksdag’is 49 kohta. Selle parteiga ei soovi aga koostööd teha ükski teine erakond.

Seetõttu seisab sotsiaaldemokraatide liider Stefan Löfven väga raske ülesande ees. Koos roheliste ja vasakparteiga saab ta moodustada ainult vähemusvalitsuse, mis ei pruugi saada parlamendis toetust.

Kui uus parlament peaks neli korda peaministrikandidaadi maha hääletama, siis tuleb Rootsis korraldada uued valimised. Löfven ütles, et ta on valmis koostööd tegema kõigi parlamendiparteidega, välja arvatud Rootsi Demokraadid.

Võimalik, et sotsiaaldemokraatide juht üritab koalitsiooni meelitada ka senise neljaparteilise valitsuskoalitsiooni väiksemaid erakondi.

Kasvas üles kasuperes

Stefan Löfveni (57) sõnum rootslastele on enda elutee näitel: "Kõik on võimalik."

"Ma olin kümnekuune, kui ema oli sunnitud mind lastekodusse andma. Kui ma kasuperesse jõudsin, ei olnud mul midagi. Oma elus olen aga kohanud inimesi, kes mind toetasid. Selle eest olen ma väga tänulik," vahendab Rootsi sotside liidri sõnu päevaleht Salzburger Nachrichten.

Oma lihast ema ja venda nägi Stefan Löfven taas alles 22aastaselt.

Pärast keskkooli lõpetamist läks Löfven kõrgkooli õppima sotsiaaltööd, kuid jättis stuudiumi pooleli ja valis keevitaja elukutse.

Stefan Löfven on abielus Ulla Löfveniga. Lapsi neil ei ole.

Sotsiaaldemokraatide liidriks jõudis Stefan Löfven ametiühingutöö kaudu. Ta juhtis alates 2006. aastast ametiühinguliitu IG Metall. 2012. aastal valisid sotsiaaldemokraadid Löfveni erakonna ajutiseks juhiks. Mullu aprillis peetud parteikongressil otsustati ta erakonnajuhiks edasi jätta.

Parteikongressil peetud kõnes rõhutas Löfven kollektiivse vastutuse vajadust ja võrdles Rootsit perekonnaga:

"Me ehitame ühiskonna, mis funktsioneerib nagu õnnelik perekond, kus iga liige täidab oma osa, kuid kus kõik võtavad ka kollektiivse vastutuse."

Kriitikud heidavad Rootsi sotside juhile ja võimalikule uuele peaministrile ette värvitust ja liigset ettevaatlikkust. Samuti pole tal parlamenditöö kogemust.

Rootsi päevaleht Expressen leiab, et poliitiliselt kogenematu peaminister tuleb võimule ajal, kui rahvusvaheline olukord on keeruline. Sama väljaanne nimetab Löfvenit juba ette viimaste aastate nõrgimaks peaministriks.

"Rootsi on fantastiline riik ja meil on hulk põhjusi olla uhked. Rahvas soovib nüüd siiski muutust. Nüüd on vaja solidaarsust," rääkis Stefan Löfven pärast valimistulemuste selgumist toetajatele peetud kõnes. Eriti toonitas ta vajadust parandada haridussüsteemi ja vähendada töötust.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee