Õhtuleht 70

VANA HITT | Vilsandlasi kohutanud koletis meenutas hülgest aretatud hobust (3)

Katrin Pauts, Siim Randla, 15. september 2014, 19:02
 -
Õhtuleht avaldab 70. sünnipäeva puhul artikleid arhiivist. Lugu ilmus ajalehes SL Õhtuleht 28.mail 2002.

Hülge ja läti hobuse ristsugutis, pealagi kiilas, hambad nagu hauakivid - säärasena kirjeldab veterinaaripaberitega Vilsandi kunstnik Mati Kuntro päise päeva ajal kohatud imelooma.

Üle-eelmine pühapäev, pärastlõuna kolme ja nelja vahel, päike paistab. Vaikne idüll. Vilsandlaste seltskond peab Kulpri talus Vilsandi Seltsi üldkoosolekut. Äkki pistavad toas viibinud lapsed kiljuma, vastselt seltsi esimeheks valitud Mati Kuntro vilksab aknasse kiigata ja märkab metsa veerel eelkirjeldatud elukat. Seni rahulikult aedikus rohtu mälunud nelikümmend lammast sööstavad hullunult üle kiviaia. "Kord käis ja kadus jälle," ohkab Mati nõutult. "See sündis nii äkki."

Mis loomaga tegu, pole veel selgunud. Mati pingutab oma kümneaastast veterinaaripraktikat mängu pannes ajusid ja leiab pärast mõtiskelu, et tõenäoliselt oli tegu mingi saladusliku mutandiga. “Ta oli üle meetri pikk, pea oli kiilas nagu raisakullil, pikk vibajas saba ja suured hambad,” seletab Kuntro.

"Olen ju kunagi ajakirjas Sotsialistlik Põllumajandus kureerinud geneetika- ja aretusasju, aga - nagu öeldi "Viimses reliikvias" - sellist sitikat issanda nimekirjas ei ole. Esimene võrdlus, mis mulle pähe kargas, oli nagu kuskilt taevast võetud - ütlesin: see oli nagu hülgest aretatud läti hobune. Midagi taolist."

Hääletult liikunud elukas kellelgi kurja ei teinud, jooksis metsa tagasi. Metsa jooksid ka koosoleku katki jätnud vilsandlased, et otsida Kulpri talu lambaid. Elukas oli aga kadunud nagu tina tuhka. Käputäis karvu oli kõik, mis Mati metsast leidis.

Matil tulevad elukat silme ette manades naerupisarad silma. “Keset südapäeva tuleb siuke peletis!” Algul arvas ta, et tegu oli mõne saareelaniku vembuga. “Meil majakavaht on lustiline. Mõtlesin, et äkki on tema mingi peletise saarele toonud - koera ära püganud või... Aga vandus oma au ja suguvõsa nimel, et tema on sellest patust küll prii.”

Kihelkonna vallavanem Aivar Kallas usub, et tegu oli naabri koeraga, keda Mati purjuspäi ära ei tundnud. “Tal on teatavasti veterinaaridiplom. Nii et kui ta koeral ja koletisel vahet ei tee, võiks oma diplomi ära põletada.” Mati aga vannub, et see ei olnud koer. “Meil on saare peal üksainus koer. See on hoopis lapiline, mingi eriline siledakarvaline kolli, punaka- ja valgekirju ja teistmoodi.” Ta tunnistab aga, et imeelukat pimestavas õhtupäikeses väga tähelepanelikult silmitseda ei saanud.

Vilsandil on palju metssigu ja kitsi, ütles Tallinna loomaaia direktor Mati Kaal. Kui vigastuse tõttu pealagi paljas, võivad nad mõlemad kummaline elukas olla.

“Igal aastal juhtub siin nende loomade ja lindudega mõni jama,” ohkab Kuntro. “Me oleme harjunud siukeste asjadega. Ülemöödunud aastal oli meil kuldnokk, kellel oma laulu üldse ei olnud. Ta tegi absoluutselt ebasobival ajal igasuguseid hääli järele - telefonihelinat, äratuskella, matkis kõrgel vahtrapuu otsas kaheaastase lapse häält.

3 KOMMENTAARI

õ
Õhtuleht avaldab 70. sünnipäeva puhul artikleid arhiivist 15. september 2014, 21:51
Milleks?
m
Mäletan seda artiklit ! 15. september 2014, 21:51
40 lammast peavad ikka väga hirmunud olema , kui üle kiviaia paaniliselt põgenevad ja lapsed ei tohiks ka kiljuma hakata tavalise looma peale . Imelik , nii väikesel saarel midagi sellist toimub .
Loe kõiki (3)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee