Õhtuleht 70

VANA HITT | Riigikogulane Olesk üürib maksumaksja raha eest korterit õelt, Kaal ja Pärnoja aga parteikaaslaselt (7)

Eve Heinla, 15. september 2014, 13:45
ÕE JUURES TOANURGAS: Peeter Olesk vajab õe Juta juures ööbides voodit, WCd ja vannituba, kuid laseb korteriüüri tasuda maksumaksjatel. Jarek Jõepera
Õhtuleht avaldab 70. sünnipäeva puhul artikleid arhiivist. Lugu ilmus ajalehes SL Õhtuleht 2. oktoobril 2002.

Riigikogulane Olesk üürib maksumaksja raha eest korterit õelt, Kaal ja Pärnoja aga parteikaaslaselt

Riigikogu liige Peeter Olesk kasutab oma õe Juta juures elades voodit, vannituba ja tualettruumi. “Tasuta lõunaid pole,” vastab Olesk küsimusele, miks lihane õde talle seda piskut ilma rahata ei võimalda, vaid riigikogu kantseleilt iga kuu tuhandeid kroone üüri kasseerib.

Riigikogulasest isamaaliitlane Peeter Olesk elab Tallinnas tööl olles õe juures Nõmmel Võidu 42 korteris, kuid ei näe selles midagi taunimisväärset, et riigikogu kantselei tema peavarju eest Juta Oleskile iga kuu 5000 krooni eluasemekompensatsiooni maksab.

“Kasutan selles korteris voodit, vannituba, WCd, kööki, ja kõik. Seal korteris elabki tegelikult minu õde. Mina elan Tartus. Ma viibin korteris, kus minu õde elab, siis, kui olen Tallinnas,” ei näe riigikogulane maksumaksja rahaga õele üüri kinnimaksmises midagi kummalist.

“Ebaeetiline? Sugulus ei puutu siin asjasse. Miks ma peaksin loobuma kompensatsioonist, mida mina niikuinii ei saa? Ega ta mulle seda korterit ei üüri - ma magan seal. Minu õega on sõlmitud üürileping ja kõik. Ma ei näe selles mitte midagi imelikku. Miks peaksin loobuma eluruumikompensatsioonist, kui ma tean, kuhu see raha läheb?” imestab Peeter Olesk.

“Kui mu õde saaks selle talle ette nähtud summa ebaausalt, näeksin selles probleemi. Aga ma ei näe, et ta saaks midagi, mida ta pole välja teeninud.”

Erakonnakaaslaselt üürile

Mõõdukad Vambo Kaal ja Mihkel Pärnoja on aga Tallinnas ulualuse leidnud erakonnakaaslase, Pirita halduskogu liikme Arvo Uukkivi korterites aadressiga Lodjapuu tee 48 ja Kungla 31.

Pärnoja sõnul leidis ta kõnealuse korteri riigikogu eelmise koosseisu ajal, juba enne 1999. aastat.

“Üks meie fraktsiooni töötaja üüris seal majas korterit. Tema ütleski, et üks korter jäi vabaks. Nii ma selle info sain. Kuna tingimused mulle sobisid, siis riigikogu kantselei ka lepingu sõlmis. Ma tunnen teda (Uukkivi) isiklikult küll, sest ta on meie erakonna liige. Aga tundma sain ma teda pärast, kui ma juba tema korteris elasin. Ma ei teagi, millal ta meie erakonda astus.” Kopsakast eluasemekompensatsioonist Pärnoja loobuda ei kavatse, sest see oleks talle lisaväljaminek. “Ma peaksin siis ju elamiskulud ise maksma ja maksta kahes linnas elamiskulusid on täiendav koormus. Mina elan tegelikult ju Tartus.”

Kuidas siis Uukkivi ikkagi erakonnakaaslaste korteriperemeheks sattus ja tänu sellele riigilt iga kuu 10 000 krooni üüriraha kasseerib? “Mul on üürimajad. Kord oli mul üks korter ühele nõunikule üüritud ja nii korterid ringlusse läksid. Ma olen ise ka mõõdukas ja nad (Pärnoja ja Kaal - toim.) teavad, et mul on üürimajad. Muud pole seal midagi taga. Neile see sobis ja ega mina ise midagi kaela ei määrinud. Siin pole midagi erilist - tavaline üürisuhe. Ja see, et me tõepoolest ka ühes erakonnas oleme, tuli hiljem välja,” selgitab Uukkivi.

Korruptsioonikomisjoni esimees: korteritehingud on eetika asi

Korruptsioonivastase seaduse kohaldamise komisjoni esimees Jaan Pöör ütleb, et juhtumid, kus riigikogu liikmed oma pereliikmetelt või tuttavatelt korterit üürivad, ei kuulu tema juhitava komisjoni uurimise alla. “Kui see meie tööga seotud on, siis väga kaudselt,” ütleb Pöör. Ta selgitab, et isegi juhul kui riigikogu liige üürib korterit oma sugulaselt, pole selles midagi seadusvastast - tehingu osaliste vahele jääb ka riigikogu kantselei. “Seaduse järgi on kõik korras,” sõnab Pöör. “Kuid eetiliselt pole see korrektne.” Pööri teada on riigikogu liikmed ka varem perekonnaliikmelt korterit üürinud. “Seda on juhtunud, aga kui asi on välja tulnud, on leping lõpetatud.”

Siim Saidla

Nemad üürivad korterit sugulaselt või tuttavalt

Andres Varik

Üürileandja: OÜ Saarte Investeering

Kuidas omavahel seotud? Saarte Investeeringu omanik on Rahvaliidu suurrahastaja ja partei Kuressaare linnapeakandidaat Tullio Liblik. Mõlemad Rahvaliidu liikmed.

Ants Käärma

Üürileandja: Arvo Kruusimägi

Kuidas omavahel seotud? Mõlemad Rahvaliidu liikmed.

Ivar Tallo

Üürileandja: Ege Raudsepp

Kuidas omavahel seotud? Mõlemad mõõdukad.

Jaan Leppik

Üürileandja: Ille Kaseste

Kuidas omavahel seotud? Leppik tunnistas, et Kaseste on tema tuttav.

Jürgen Ligi

Üürileandja: Lii Haavasalu

Kuidas omavahel seotud? Ligi tunnistas, et Haavasalu on tema tuttav. Mõlemad Reformierakonna liikmed.

Jüri Adams

Üürileandja: Mari-Jaana Torn

Kuidas omavahel seotud? Elukaaslased.

Meelis Atonen

Üürileandja: Ormar Lutsberg

Kuidas omavahel seotud? Atonen tunnistas, et Lutsberg on tema hea tuttav. Mõlemad seotud Eesti Orienteerumisliiduga.

Mihkel Pärnoja

Üürileandja: Arvo Uukkivi

Kuidas omavahel seotud? Mõlemad mõõdukad.

Neinar Seli

Üürileandja: OÜ Milleenia

Kuidas omavahel seotud? Milleenia on seotud Seli kunagise äripartneri Jaan Mugraga.

Neinar Seli

Üürileandja: OÜ Kaarna Koda

Kuidas omavahel seotud? OÜ Kaarna Koda omanikuks on märgitud Seli firmade audiitor Avo Ombler. Firma asub Seli firmadega samal aadressil. Kaarna Koda omanik Ombler on Reformierakonna liige ja korduvalt Reformierakonda toetanud.

Peeter Olesk

Üürileandja: Juta Olesk

Kuidas omavahel seotud? Juta Olesk on Peeter Oleski õde.

Rainis Ruusamäe

Üürileandja: OÜ AB I. Fjuk

Kuidas omavahel seotud? AB I. Fjuk omanik on Ignar Fjuk. Fjuk ja Ruusamäe kuuluvad mõlemad riigikokku.

Tõnu Kõiv

Üürileandja: Erich Teigamägi

Kuidas omavahel seotud? Kõiv on Mõõdukate peasekretär. Teigamägi sama erakonna suursponsor.

Urmas Laht

Üürileandja: Ave Ottas

Kuidas omavahel seotud? Mõlemad Keskerakonna liikmed.

Vambo Kaal

Üürileandja: Arvo Uukkivi

Kuidas omavahel seotud? Mõlemad mõõdukad.

Villu Reiljan

Üürileandja: Jossif Eidelkind

Kuidas omavahel seotud? Villu Reiljan on Rahvaliidu juhatuse esimees. Eidelkind juhib Rahvaliidu valimiskampaaniat. Kui Reiljan oli keskkonnaminister, juhtis Eidelkind keskkonnafondi.

Heiki Kranich

Üürileandja: Marko Loos

Kuidas omavahel seotud? Tehing toimus ajal, kui Kranich oli riigikogu liige. Mõlemad Reformierakonna liikmed. Loos on erakonda rahaliselt toetanud.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee