Eesti uudised

Eestis leviv sünteetiline kanep ehk spice võib ka tappa (15)

Toimetas Kristin Aasma, 12. september 2014 17:42
Sünteetiline kanep tekitab tavalise kanepiga sarnase kaifi, kuid on tervisele palju ohtlikum. Paraku kasutavad narkokeemikud sünteetilises marihuaanas aineid, mis ei ole keelatute nimekirjas, mistõttu osta saab seda täiesti seaduslikult. Foto on illustreeriv.Foto: AP / Scanpix
Tavalise kanepi kõrval on Eesti uimastiturule jõudnud selle sünteetiline vend spice, mis on tavakanepist kordades ohtlikum.

Põhja prefektuuri narkokuritegude talituse juhtivuurija Margo Kivila kinnitab, et selline aine, mida slängis peamiselt spice'iks nimetatakse, ringleb narkoturul juba mitu head aastat, kirjutab Pealinn. Sünteetilise marihuaana "eeliseks" tavalise kanepi ees on see, et seda võib internetist endale postiautomaati tellida. Kuna keemilise kanepi toimeaine ei ole keelatud ainete registrisse jõudnud, on tegemist seadusliku kaubaga.

"Tegemist ei ole mingisuguse revolutsiooniliselt uue asjaga. Sünteetilisi kannabinoide on tegelikult väga suur hulk, üldiselt on neid teada 300 ringis. Aga nad on pidevas arenemises," rääkis Kivila. "Kui mõni aine keelatud ainete nimekirja kantakse, on keemikutel järgmine, seaduslik kombinatsioon turulepaiskamiseks juba valmis."

Paraku võib kunstkanepi tarvitamine lõppeda fataalselt. Maailmapraktikas on juba piisavalt näiteid, kus selle üledoosi on surdud. "Eestiski on juhtumeid, kus alaealised on sattunud sünteetilise marihuaana üledoosiga haiglasse," kinnitas Kivila.

Samal teemal

21.11.2014
MTA hoiatab üliohtliku sünteetilise kanepi eest
21.11.2014
Sõltlane: sain aru, et elu on nullis, raha ei ole ja midagi on valesti
21.11.2014
Meelemürk viis haiglasse üheksa Rakvere noorukit
19.08.2014
Politsei: noorte hulgas levib fentanüüli suitsetamine