JÄLLE TUKSIS: Estlink 1 ja Estlink 2 veealused kaablid on töökorras, aga maapealsed osad jupsivad. Alles aastavahetusel käiku lastud Estlink 2 (pildil veel ehitusjärgus) veab kuu aja jooksul juba teist korda alt. Foto: MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES
Teet Teder 12. september 2014 07:00
Elektri hind tõusis börsil Eesti jaoks viimaste kuude kõrgeimale tasemele, sest mõlemad Eesti-Soome vahelised merekaablid on rikkis. Estlink 2 jupsib viimase kuu jooksul juba teist korda.

Rikke tõttu tuleb Eestis elektri eest märksa rohkem maksta kui Soomes. Eile pärastlõunal selgus, et tänane börsihind on enam kui poolteist korda kõrgem kui Soomes. Sealne elekter maksis eile börsil 3,8 senti kW/h, Eestis 6,3 senti. Võrdluseks – augusti keskmine börsihind oli Eestis 3,9 senti kW/h.

Estlink 2 lülitus välja teisipäeva hommikul. Selle põhjuseks oli alalisvoolu tagasivooluahela diferentsiaalkaitse rakendumine, ütles Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster. Mis täpselt kaitse rakendas, Elering öelda ei saa. Köster vaid täpsustab, et viga on merekaabli maapealses osas.

Estlink 1 lülitus välja päev hiljem, kolmapäeva hommikul rikke tõttu Harku konverterjaama jahutussüsteemis.

Elektribörsi liikmena ei saa Elering täpsemalt rikete sisu avaldada. "Me ei tohi anda vihjeid, mis näitaksid täpsemalt, kui kaua parandamine võib aega võtta. Nii nagu tavalise börsi puhul, on ka elektribörsil, et me peame kõigepealt börsile ütlema, millal asjad korda saavad ja mitte varem," selgitab Köster.

Praegu on Elering börsile öelnud, et Estlink 2-e taastumisaja saab täpsemalt öelda pühapäeval. Estlink 1-e puhul on täpsemat informatsiooni oodata alles 18. septembriks.

Vandenõuteoreetikutel on põhjust öelda, et riigifirma Eleringi mõlema merekaabli rikke korral on suur kasusaaja teine riigifirma Eesti Energia, kes on elektritootjana siin monopol ja saab tavapärasest börsihinnast elektrit seetõttu kallimalt müüa.

Kuidas on võimalik, et kaks kaablit korraga järele andsid?

"Kunagi varem seda pole olnud ja loomulikult see kindlasti ei peaks nii olema, et kaks kaablit on korraga katki. Meie eesmärk on hoida kaableid töös, ja kui vaadata kõiki tunde, kui kaabel töös on, siis võrreldes sellega on katkestused väikesed. Loomulikult on see kahetsusväärne ja seda ei tohiks juhtuda. Kindlasti ei pea me seda normaalseks," vastab Köster.

Samas on Estlink 2 rivist väljas kuuajase vahega juba teist korda. Ühendus lülitus välja ka 8. augusti varahommikul. Siis oli põhjuseks tagasivoolukaabli jätkumuhvi rike ja ühenduse töökorda saamiseks kulus 10 päeva. Miks siis kaabliühendus järele andis, ei ole veel teada. "Kui kuuajase vahega on juba teine juhtum, mis esmapilgul on suhteliselt sarnane esimese juhtumiga, siis see teeb kindlasti murelikuks ja me peame seda arutama tarnijaga, milles probleem on," ütleb Köster.

Kui Estlink 1 on Eleringi oma, kes kaabli korrasoleku eest vastutab, siis alles aastavahetusest töösse läinud Estlink 2 läheb veel tootjapoolse garantii alla. "Ehitaja peab probleemi kõrvaldama ja tema vastutab," ütleb Köster ja lisab, et kaabli kordategemist see siiski ei kiirenda.

Vastutus, et rikke ajal elektri eest tunduvalt kallimat hinda tuleb maksta, Eleringile ei laiene. "Tänu nendele kaablitele on enamik aega elektri hind palju madalam. See risk on kõikide tehniliste süsteemide puhul, et need võivad rikki minna," vastab Köster.