Eesti uudised

Presidendi uue residentsi renoveerimine hakkas venima (26)

Karoliina Vasli, 12. september 2014 07:00
LIBERTY MÕIS: Seda hoonet vaadates ei oska ette kujutadagi, et paari aasta pärast vuhiseb siia ette must luksusauto, kust astub turvameeste saatel välja president. Tere tulemast riigipea residentsi! Renoveerimistööd neelavad riigieelarvest vähemalt neli miljonit eurot. tl/Foto TAIRO LUTTER ÕHTULEHTFoto: TAIRO LUTTER
Pole sugugi kindel, kas Ilvese järglane saab oma ametiaja alguses ka Rocca al Mares asuva residentsi võtmed. Sest riigihanke läbikukkumise tõttu pole veel olemas isegi remonditööde projekti.

Tallinnas Rocca al Mare vabaõhumuuseumi territooriumil asuvad päevinäinud puithooned, mis on tuntud kui Liberty suvemõis. On pikalt räägitud, et just sellest omal ajal Alexander Gustav Kochile kuulunud kompleksist saab tulevikus presidendi residents.

Idee väljakäimisest on möödas aasta. Midagi pole muutunud. Tuul ulub läbi pehkinud seinte ning katused on lössis. Ehitajaid ei näe siin ilmselt nii peagi. Liberty mõisakompleksi väärtuseks on hinnatud veidi üle ühe miljoni euro. Varem on meedias kirjutatud, et hoonete renoveerimine läheks eri hinnangutel maksma vähemalt neli miljonit eurot.

Uurime presidendi kantselei avalike suhete juhilt Piret Perdilt, kaugel asjad on.

"Uue presidendi residentsi projekteerimishange käib. Maksumus ja teostaja alles selguvad. Residents peaks valmima 2016. aasta sügisel järgmise presidendi ametisse astumise ajaks," vastab ta.

Samal teemal

Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) kommunikatsioonijuht Madis Idnurm aga ütleb, et hange, mis Kadrioru kõneisiku teatel veel käib, kukkus hoopis läbi. "Kuna presidendi residentsi projekteerimistööde riigihankele esitatud pakkumused osutusid liiga kalliks, kuulutatakse hiljemalt tuleva nädala alguses välja kordushange," lausub ta.

Riigihangete registrist nähtub, et esimese riigihanke "Presidendi residentsi projekteerimistööd" tähtaeg oli 30. juunil ehk ligi kaks ja pool kuud tagasi.

Presidendi kantselei on põhjendanud, et riigipea vajab uusi ruume, sest Kadriorus asuvas presidendi kantselei hoones on liiga kitsas. Seal on vaid kolm ruumi – kaks magamistuba ja vannituba – kus president saab oma perega privaatselt viibida. Toomas Hendrik Ilvese ja Evelin Ilvese käsutuses on ühtlasi kodutalu Ärmal, kuid see ongi vaid kodu staatuses, mille kulud kantselei siiski pidevalt katab. Mullu kulus selleks ligi 65 000 eurot.

Varem oli plaanis ehitada presidendi residents Keila-Joa lossi, kuid see läinuks liiga kalliks. Meediast jooksis isegi läbi summa 200 miljonit krooni ehk tänases rahas 12,8 miljonit eurot.

Samal teemal

06.09.2016
TV3 VIDEO | Mis saab uueks presidendi residentsiks plaanitud Liberty mõisast?
23.10.2015
Ekssiseminister: internetis olnud presidendi residentsi turvasüsteem tuleb ümber teha
06.04.2015
Presidendi uue residentsi renoveerimine võib maksma minna üle 3,7 miljoni euro
23.01.2015
Rahva raha eest osteti Ärma tallu murutraktor ja parandati aknaraame