Õhtuleht 70

VANA HITT | Soome arstid päästsid eesti pisitüdruku surmasuust (9)

Kadri Paas, 11. september 2014, 18:55
PARANEB: Elina paraneb raskest lõikusest Mustamäe haigla 11. korrusel. Seltsiks on tal koer Lontu, kes on last saatnud ka operatsioonisaalis. Kalev Lilleorg
Õhtuleht avaldab 70. sünnipäeva puhul artikleid arhiivist. Lugu ilmus ajalehes SL Õhtuleht 20. jaanuaril 2005.

Soome kirurgid tegid üheksa-aastasele Elinale ülikeerulise operatsiooni, mis päästis ta elu. Elina paraneb ja võib juba nädala pärast koju saada.

Elina haigussaaga sai alguse mullu aprillis, kui ta emaga Mustamäe haiglasse näo- ja lõualuukirurgi Siiri-Mai Hanšteini vastuvõtule tuli. Tüdrukul oli kerge alalõuapaistetus ja valu.

"Arvasime, et tavaline piimahambapõletik ning tegime sisselõike. Kui meile vastu purskus veri, siis selguski, et lapse alalõuga täidab veresoonte kasvaja, mis on omakorda ühendatud vereringega," räägib Hanštein. Elinale tehti veresoonte sulgemine, misjärel oli lapsel paar kuud parem.

Oktoobris pöördus Elina samade sümptomitega Han?teini poole. "Tegime uue veresoonte sulgemise, kuid avastasime siis, et kuivõrd uued sooned kasvavad väga kiiresti, umbkaudu ühe kuuga, oleks vaja põhjalikum lõikus ette võtta," selgitab Hanštein.

Kas operatsioonita oleks laps verest tühjaks jooksnud?

"Jah, verejooksud oleksid talle eluohtlikuks saanud."

Metallplaat ja tükike puusaluud

Hanštein uuris koos kolleegidega raamatutest, brošüüridest ning internetist, kuidas Elinale kõige paremat ja kindlamat abi anda. "Pöördusin Helsingi Ülikooli kolleegi Christian Lindquisti poole, kellele saatsin kõik Elina haiguslugu puudutavad dokumendid. Uurisin, kuidas ja kas nad oleksid nõus last aitama," meenutab Hanštein.

Eilne Ilta Sanomat kirjutab, et kuigi Eesti arstid üritasid korduvalt lapse verejookse sulgeda, läksid üritused luhta ning ajutiselt tekkis Elinal isegi ajukahjustus. Sellest õnneks laps paranes.

Soomlased nõustusid Elinat aitama, kuid tegid talle enne põhjalikud uuringud. 10. jaanuari hommikul viidi Elina Helsingi Ülikooli kliinikusse, kus talle tehti veelkordne veresoonte sulgemine. "Õhtul tuli ta lennukiga ja Eesti tohtri järelevalve all Tallinna tagasi. Järgmisel päeval tulid neli Helsingi Ülikooli näo- ja lõualuukirurgi ning kolm operatsiooniõde erilennukiga Mustamäe haiglasse ning tegid Elinale elupäästva lõikuse," räägib Hanštein. Tema sõnul suhtusid arstid Elina operatsiooni nii tõsiselt, et võtsid Soomest lõikuseks vajaläinud tehnika kaasa.

Raviarst kiidab: "Elina on väga vapper!"

Operatsioon oli Soome tohtrite arvates üle ootuste edukas. "Soomlased arvasid isegi, et operatsioon oleks võinud kujuneda umbkaudu 10tunniseks. Nad kartsid kõige hullemat, tüsistusi," märgib Hanštein.

Lõikuse ajal suleti veel kord lapse veresooned, eemaldati osa Elina alalõuast, seejärel see toestati ning võeti puusaluust tükike, et lapsele uus lõug vormida, selgitab Han?tein keeruka lõikuse käiku.

Eile, Mustamäe haigla 11. korruse palatis, naeratab Elina rõõmsalt. Miski ei viita sellele, et veel nädalapäevad tagasi oli ta surmasuus. Ta lõug on küll pisut turses, kuid ei midagi rohkemat. Kuskilt ei paista välja, et lapsel osa alalõuast ära lõigati.

Elina tegeleb mänguloomadega ja lehvitab fotograafile. Ta ei oska öelda, millal võiks taas koju pääseda.

"Väga kindlalt ei oska midagi lubada, kuid võib-olla nädala pärast," oletab raviarst. Hanštein märgib, et mais tahavad soomlased Elina uuesti üle vaadata.

Tüdruku vanemad tänavad kõiki Elinaga tegelnud tohtreid.

9 KOMMENTAARI

m
murueit 12. september 2014, 09:59
Mis on saanud sellest Eestis surmale
määratud (haigekassa keeldus) tüdrukust Triinu-Liisist(?),kel ema ise lastearst ja kes sai abi Soomest vist Eva Lille ponnistuste kaasabil. Lapsel midagi rasket südamega! Ta peaks olema täiskasvanud ja noorem õde tal ka mingi ...-Liis.
õ
Õhtuleht avaldab 70. sünnipäeva puhul artikleid arhiivist... 12. september 2014, 02:33
Milleks?
Loe kõiki (9)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee