Eesti uudised

Tööta ja õpi – pingutus tasub ära 

Mairit Kadak, 12. september 2014 22:54
Foto: LAURA OKS
Kõrgkooli päevaõppesse jääb paljudel ajapuuduse tõttu astumata, keda sunnib majanduslik olukord tööle, kellel on kogunenud palju igasuguseid tegemisi, kes elab juba pereelu ja kantseldab lapsi. Nende jaoks on kõigiti sobivaks lahenduseks kaugõpe.

Teele Suvinõmm otsustas aasta tagasi astuda Eesti Hotelli-ja Turismikõrgkooli EHTE kaugõppesse, et omandada lisateadmisi ning kraad toitlustusteenuste korraldamise erialal. Algamas on kolmeaastase õppe teine õppeaasta ja Teele on valikuga rahul.

Erialane kõrgharidus

"Otsus valida EHTE kool tuli väga lihtsalt," ütleb Teele. "Olen viimased üheksa aastat töötanud toitlustuse ja teeninduse vallas ning erialase kõrghariduse omandamine on lihtsalt asjade loogiline käik, millele olin mõelnud juba mõnda aega. See on valdkond, kus töö mitte kunagi otsa ei lõppe, enda uute trendidega on kursishoidmine aga kindlasti vajalik. EHTE kooli soovitasid paljud sõbrad-tuttavad, kes on ise sama kooli lõpetanud ning tegutsevad aktiivselt toitlustusvaldkonnas." 

Lisaks koolile töötab Teele korraga kahel töökohal. Nii langes otsus kaugõppe kasuks.

"Kaugõppes õppides tuleb koolis käia neli päeva kuus: neljapäevast pühapäevani kuu viimasel nädalal. See võimaldab rahulikult tööl käia ning õppima tulla ka väljastpoolt Tallinna. Soodustusega saab ööbida näiteks lähedal asuvas hotellis."

Kaks töökohta ja erialavõistlused

Lisaks koolile ja tööle käib Teele end erialavõistlustel proovile panemas.

"Töötan täiskohaga ööklubis baaridaamina ja väiksema koormusega teen catering'itööd. Olen Eesti Baarmenite Assotsiatsiooni liige ja käin mitmesugustel baarmenite võitlustel. Ka EHTE kool korraldab mitmesuguseid koka-, kelneri- ja hotelliteenindajate võistlusi, kus on võimalik sõbralikus õhkkonnas teiste õppijatega jõudu katsuda."

Kõrgkoolis omandatuga on Teele rahul.

"Õpitu on palju kasuks tulnud. Saan omandatud teadmisi-oskusi töökohal kohe rakendada ja ka võistlustel järele proovida. Silmaring on kõvasti avardunud ja väga tähtis on ka see, et olen saanud uusi kasulikke tutvusi ja kontakte – need tulevad toitlustusalal päris kindlasti igati kasuks," räägib ta. "EHTE kooli lõpetajad asuvad tavaliselt erialasele tööle ja tänu sellele on tänaseks pea kõigis suuremates restoranides, hotellides ja turismibüroodes tööl mõni ­EHTEkas, kellelt vajadusel nõu saab küsida."

Sobib kiire elutempoga

Sageli kiputakse arvama, et kui töö või pereelu ei anna enam võimalust päevasesse õppesse minna, siis polegi midagi parata, tuleb õpingutest loobuda, sest mitut vankrit korraga on raske vedada.

"Kaugõpet julgen mina küll soovitada kõigile, kes on endale juba töö leidnud ning kelle elutempo on ka muidu väga kiireks muutunud," räägib Teele. "Päris kindlasti on see sobiv variant ka emadele, kes on lapsega pikemalt koju jäänud. Need neli päeva kuus, et kooli tulla, pigistab ikka kuidagiviisi välja, kasutegur on aga tohutu."

Haridus töö ja pere kõrvalt

"Eesti Hotelli-ja Turismikõrgkoolis EHTE saab rakenduskõrghariduse kaugõppe vormis omandada kolmel õppekaval: toitlustusteenuste korralduses, hotellimajanduses ja reisikorralduses. Selline lahendus on mõeldud eelkõige neile, kes soovivad omandada kõrghariduse, kuid teha seda täiskohaga töötamise kõrvalt. Õpe toimub neljapäevaste sessioonidena kord kuus, neljapäevast pühapäevani, sarnaselt teistele kõrghariduse õppekavadele on õppekava maht 180 ainepunkti ning nominaalõppeaeg kolm aastat.
Päris palju Tartu Ülikooli Pärnu kolledži avatud ülikoolis õppijaid käib Tallinnast Pärnusse kooli. Kui kord õpitakse juba töö ja pere kõrvalt, ehk tasuks kaaluda ka alternatiivi, mis on kodule ja töökohale ju lähemal."

Ain Hinsberg, Eesti Hotelli- ja Turismikõrgkooli EHTE rektori kt