Tehnika

Lapse esimene telefon – mida valides silmas pidada (6)

Ann Salu, 12. september 2014, 20:53
 LAURA OKS
Kooliaasta algus toob peale koolitarvete ostmise mure teisegi tähtsa ­küsimuse: kas osta esimesse klassi minejale mobiiltelefon ja kui, siis milline peaks see olema?

Vaja telefoni ilmselt on, seda juba ema-isa südamerahu huvides: on ikka kindlam tunne, kui tead, et kui näiteks hommikustes kokkulepetes miski muutub, on lapsele võimalik sellest kohe teada anda.

Telefone on aga müügil ligi sada eri mudelit, nende vahel valimine võib olla paras peavalu. Omalt poolt jagab soovitusi asjatundja, Samsung Electronics Baltics mobiilseadmete juht Maris Kikans.

Mida peab telefon võimaldama?

 

Enne poodi minekut on oluline otsustada, mille jaoks on lapsel telefoni vaja ja kas ta üldse on juba valmis telefoni kasutama.

«Seejuures pole olulisim asi lapse vanus, vaid pigem tema sotsiaalne küpsus ja vastutustundlikkus,» arvab Maris Kikans. «Paljud tänapäeva lapsed käituvad oma ea kohta vägagi täiskasvanulikult. Iga vanem tunneb oma last – kui on põhjust uskuda, et ta peab reeglitest kinni ja kasutab telefoni mõistlikult, siis on ta valmis asutuma mobiiltelefoni kasutajate sekka.»

Kui telefoni soetamise otsus on tehtud, tuleb läbi mõelda, mida peaks laps saama sellega teha ning kui palju oleks lapsevanemail telefonist abi, et last aidata ja juhendada. Sellest sõltub, kas valida odav ja lihtsate nuppudega telefon või natuke kallim, kuid rohkemate funktsioonidega nutitelefon.

Kas nupu- või nutitelefon?

Lapsed armastavad värvilisi pilte ja suurt ekraani – mobiiltelefonis saab mängida, kasutada internetti, teha videokõnesid jmt – seda võimaldab enamik neist. Telefoni võib laadida ka mõne vanemakontrolli lisarakenduse, mis aitab piirata rakenduste kasutusaega või sõlmida operaatoriga näiteks positsioneerimisteenuse lepingu – siis on alati võimalik määrata lapse asukohta.

Kindlasti tuleks lapsele meelde tuletada, et telefoniga mängimine ja koolitund ei käi kokku, rõhutab Kikans.

Kui laps läheb kooli ja tal ei ole oma telefoni, on enam-vähem kindel, et kaaslaste survel hakkab ta seda peagi vanematelt nuruma. Samas ei saa salata – kui tekib hädaolukord ja vanemal on vaja lapsega või lapsel vanemaga ühendust võtta, on telefon selleks lihtsaim viis. Esimene telefon ei pea ilmtingimata olema nutitelefoni kõige uuem mudel, laps saab hakkama ka tavalise nuppudega telefoniga.

Mida tuleks lapsele selgitada?

«Kui telefon on ostetud ja laps sellega tutvunud, on tähtis õpetada talle kõige tähtsamat: vastutustundlikku käitumist ja kasutamise ohutust,» märgib Kikans. «Esialgu oleks mõistlik seada kuulimiidid, et laps õpiks kõnede ja interneti kasutamise piirangutega arvestama ja kasutama telefoni selle võrra vastutustundlikumalt.»

Rakenduste puhul tuleks meeles pidada, et osa neist on tasulised, laps peab mõistma, et nende allalaadimisel kulub raha. Eelteismelistega tuleb lapsevanematel kindlasti rääkida küberkiusamise ohust ning manitseda lapsi mitte harrastama pahatahtlikku ja kiuslikku suhtlemist – seda nii mobiili kasutades kui ka lihtsalt omavahel suheldes. Eriti tuleb rõhutada ebameeldivate piltide ja videote tegemisest ja nende levitamisest hoidumist.
Igasuguse ettevalmistuseta laps ei peaks liituma sotsiaalvõrgustikega. Need annavad küll suurepärase võimaluse tuua suhtlemiseks kokku pere ja sõbrad, kuid tuleb selgitada, miks ei peaks internetis kõike jagama, millised võivad olla selle tagajärjed.

«Internetis esitlevad inimesed end tihtipeale kellegi teisena, tingimata tuleb lastele meelde tuletada, et nad ei avaldaks kunagi oma andmeid isikule, keda nad isiklikult ei tunne,» hoiatab Kikans.

Kui kogu ettevalmistustöö ära tehakse, on mobiil kindlasti lapse iseseisva koolielu alguses kasulik abimees nii vastsele õppurile endale kui ka tema vanematele. Lapsele annab see turvalise teadmise, et isa-ema on alati vaid telefonikõne kaugusel, vanemad ei pea aga lapse pärast asjatult muretsema, sest saavad alati olukorda kontrollida. 

Võõras number, kahtlane sisu

Viimasel ajal kasvab üha tundmatutelt numbritelt saadetavate kahtlase sisuga sõnumite probleem. Lastele tuleb aegsasti selgitada selliste sõnumite tagamaid ja seda, miks ei tohi neile mingil juhul vastata ja millised ohud nendega kaasnevad.

6 KOMMENTAARI

e
Erheveld 16. september 2014, 16:21
Esimene nutikas lapsele oleks iphone 4s. Maast madalast tuleb harjutada ilusate ja kvaliteetsete asjadega.
l
Lapsevanematele !! 13. september 2014, 07:18
Hoia see pisike mikrolaineahi lapseajudest eemale !!!
Loe kõiki (6)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee